Брутен вътрешен продукт
Брутният вътрешен продукт е общата стойност на стоките и услугите, произведени на територията на дадена страна за определен период от време (обикновено една година) преди амортизациите. В стойността на БВП се включват само пазарните сделки, тоест тези които са минали през покупко-продажба и са официално регистрирани. В БВП не се включват доходите от сивата икономика и безвъзмездния труд.
Основната разлика между БВП и БНП се състои в това, че БНП за разлика от БВП е равен на салдото на печалбата на дадена страна, която тя е получила от капиталовложения в други държави. Много компании развиват дейността си в други държави и правят инвестиции в тях. Положителното салдо от преводите от техните филиали зад граница увеличава размера на обществения продукт и по този начин БНП ще надхвърля по размер създадения на територията на страната продукт (БВП). С други думи казано, в БВП се включва само стойността на стоките и услугите, произведени на територията на страната, а в БНП се включват и тези стоки и услуги, които са произведени и продадени от националните компании зад граница.
Формулата, по която се изчислява БВП е следната:
GDP = C + G + I + NX
Където:
GDP – Брутен вътрешен продукт;
C – цялостното потребление на домакинствата в икономиката на дадената страна;
G – сумата на всички правителствени разходи;
I – сбора на всички инвестиции в бизнес сектора;
NX – нетния износ за страната, като стойността му се получава като от цялостния износ се извади цялостния внос.
От формулата може да се види кои са компонентите на БВП. Нека да ги разгледаме малко по-подробно:
-
Цялостно потребление на домакинствата в икономиката на дадената страната. Тук се включват всички разходи за закупуването на стоки и услуги от крайни потребители, като не се включват междинните разходи, като разходи за производството, за транспорт и т.н. Това е така, защото тези разходи вече са включени в крайната цена на продукта и ще се получи двойно отчитане, което ще изкриви стойността на БВП.
-
Инвестиции. Тук влизат всички разходи на фирмата с цел изграждане на инфраструктура, маркетинг на произвежданите от тях продукти, обучение на персонала и др. В числото на инвестициите се включват и имотите, закупени от обикновените потребители. Не се включват разходите за закупуване на финансови активи, тъй като това се смята за спестяване, а не за инвестиране.
-
Правителствени разходи. Тук се включват всички разходи за покупки на стоки и услуги от страна на държавата, включително разходите за образование, отбрана, инфраструктура, полиция и др. Не се включват заплатите на държавните служители и разходите, които не са свързани със закупуването на стоки и услуги.
-
Нетен износ. Той се получава като разлика между брутния износ и брутния внос. Вносните стоки се изваждат, тъй като те вече веднъж са били включени в състава на БВП при пресмятането на цялостното потребление на стоки и услуги. Износът се включва независимо от това, че продуктите се реализират извън територията на страната, тъй като те са произведени в страната и тя получава приходи от тяхната продажба. Както и БНП, така и БВП се измерва като номинален и реален БВП. Стойността на номиналния БВП се пресмята по текущи цени, а реалният – по съпоставими цени, т.е. пресмята се и инфлацията.
Общоприето е темпът на нарастване на БВП да се смята и за темп на нарастване на икономиката. Най-полезното равнище на БВП за една икономика е в рамките на 2.5% - 3.5%, като става въпрос за нарастване на реалния БВП. Този темп на растеж е достатъчна предпоставка за нарастване на печалбите на бизнеса и разкриването на нови работни места. Този растеж се смята за умерен и не предизвика притеснения относно нивото на инфлация в страната. Има случаи, когато дадена икономика излиза от рецесия и тогава нейния БВП може да има темп на растеж до 6-8% годишно.