top of page
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
  • X

Текущо счетоводно отчитане

   Във всяко предприятие протичат много и разнообразни стопански операции. Те биват регистрирани върху хартиен носител или чрез техника (компютър). Така регистрираната информация не може да се ползва в този вид от управата на предприятието, а е нужно тя да бъде обобщена и систематизирана. По този начин се оформят два етапа на обработка на информацията относно протичането на стопанските операции във фирмата:

  • Текущо счетоводно отчитане – чрез него се регистрират стопанските операции. Прави се ежедневно.

  • Периодично счетоводно отчитане – чрез него се прави обобщение на активите, пасивите и собствения капитал, с които предприятието разполага. То се прави на определен период от време, обикновено в края на всяка отчетна година.

     Текущото счетоводно отчитане е процес, при който се отчитат стопанските операции, които се извършват в дадено предприятие по хронологичен ред.

 

       Текущото счетоводно отчитане бива два вида: хронологично и систематично. И при двата вида отчитане се прилага строг контрол при регистрирането на стопанските операции. Така се гарантира точността и коректността на отчетената информация.

 

Хронологично текущо счетоводно отчитане

   

      Хронологичното отразяване на стопанските операции в предприятието се свързват с тяхното отразяване във времето – кога и къде е извършена дадената стопанска операция. При регистрирането си, всяка стопанска операция получава пореден номер. Самото регистриране се извършва чрез съставянето на счетоводна статия, която може да бъде проста или сложна. Номерът на счетоводната статия отговаря на номера на счетоводната операция, за която се отнася.

   

      Регистрирането на счетоводните операции чрез съставянето на счетоводни статии се записва по различен начин в различните предприятия, според възможностите и предпочитанията. За целта най-често се ползват дневници, регистри, журнали, таблици, карти и други. При ръчните форми на счетоводно отчитане най-често се ползва Дневник за регистриране на извършените стопански операции. Той има две форми – пълна и съкратена.

 

Систематично текущо счетоводно отчитане

     

    Управленският състав на дадено предприятие има нужда от разнообразна и систематизирана информация за дейността на предприятието. За целта е нужно системата за отчитане да бъде еластична. Това се постига чрез систематичното текущо счетоводно отчитане. Благодарение на него в дадени моменти информацията може да бъде систематизирана, а в други моменти – детайлизирана, като това се случва в зависимост от нуждите на ръководството на предприятието.

   

      Детайлизацията на информацията се осъществява в два разреза – хоризонтален и вертикален:

  • При хоризонталния разрез се дава информация, която отразява хоризонталните връзки между обектите, които се отчитат. Информацията, която се получава е в обобщен (синтезиран) вид. Този вид отчитане се нарича синтетично и се води чрез синтетични сметки.

  • При вертикалния разрез информацията се записва на различни нива съобразно различни квалификационни признаци. Това се постига чрез системата на сметките и чрез двойното счетоводно записване. Този вид отчитане се нарича аналитично и се води чрез аналитични сметки.

 

Синтетично отчитане

     

    Синтетичното отчитане се реализира чрез синтетични сметки и представлява детайлизиране на информацията към общата маса на пасивите и активите. За тази цел се използват определени класификационни признаци, към които се отнасят пасивите и активите. За всеки отчетен обект се използва само една синтетична сметка и получената информация е само в стойностно изражение.

     

   Съществува връзка между синтетичното отчитане и счетоводния баланс, тъй като синтетичните сметки са най-близки като наименование до счетоводните пера в баланса. Поради тази причина синтетичните сметки биват наричани още обобщаващи или колективни сметки.

   

      Сборът от всички синтетични сметки се нарича Главна книга. Тя представлява източник на информация относно: състоянието на имуществото на предприятието, изменението на активите и пасивите и резултатите от стопанската му дейност. Има две разновидности на Главната книга: месечна Главна книга и Главна книга с натрупване на информацията. Обобщената информация в Главната книга се представя и по кореспондиращи сметки, тъй като това е важно за анализирането на информацията и контрола върху стопанската дейност на предприятието. Примери за синтетични сметки са: сметка Земи, сметка Сгради, сметка Машини, сметка Материали, сметка Персонал и много други.

 

        Синтетичното отчитане може да се изгради на различни степени на синтезиране на счетоводната информация. Това се прави според възможността на дадения обект да се подраздели на съставляващите го обекти и според нуждите от групирана информация от страна на управлението на предприятието. В зависимост от вида и характера на обекта, може да има няколко степени на отчитане със синтетични сметки.

 

Аналитично отчитане

   

      Аналитичното счетоводно отчитане се извършва чрез аналитични сметки. От тях се получава детайлизирана информация за разновидностите в състава на обектите, които се отчитат. Аналитичните сметки се откриват само към синтетичните сметки. Те отчитат последната неделима част от обекта.. Отчитането при аналитичните сметки не е само чрез стойностни показатели, а и чрез натурални и трудови показатели. Синтетичните сметки са водещи и могат да съществуват и без аналитичните, докато обратното не е възможно. Чрез аналитичните сметки се извършва систематизиране на стопанските операции в зависимост от вида на обектите, които се отчитат.

   

    При аналитичното отчитане информацията върви от конкретното към общото, като в същото време трябва да има възможност да се види и информацията по обратния път – от общото отчитане да се детайлизира към частното.  

     

    Информацията, получена чрез аналитичното отчитане се използва:

  • За да се осъществява ефективен контрол върху работата на материално-отговорните лица;

  • За пестене на ресурсите на предприятието и др.

 

      Сборът от всички аналитични сметки, които се ползват се нарича Спомагателна книга. А в практиката тези сметки са наричани и „партиди“.

     

    Между синтетичното и аналитичното отчитане съществуват определени връзки и зависимости. Те са следните:

  • Началното салдо на синтетичната сметка трябва да бъде равно от сбора на началните салда на всички съставляващи я аналитични сметки. Ако има различие, това означава, че е допусната счетоводна грешка.

  • Оборотите по синтетичната сметка (дебитни или кредитни) трябва да са равни на сбора от дебитните или кредитните обороти на съставляващите я аналитични сметки.

  • Крайното салдо по синтетичната сметка трябва да бъде равно на сбора от крайните салда на съставляващите я аналитични сметки.

​    Във всяка фирма се извършват три основни процеса, свързани с отчитането на активите и пасивите: текущо счетоводно отчитане; периодично обобщаване на активите, пасивите и собствения капитал; определяне на финансовото състояние на предприятието. Те следват един от друг – периодичното обобщаване на активите и пасивите се прави на база на текущото счетоводно отчитане, а определянето на финансовото състояние на предприятието се прави на база на обобщаването на активите и пасивите посредством финансовия отчет на фирмата.

© 2025 Икономика и финанси. Всички права запазени!

bottom of page