top of page

Документи, продукти на анализа и проектирането на длъжностите

       Като изход (продукт) от осъществяването на функцията „Анализ и проектиране на длъжностите“ се явяват следните документи: длъжностно разписание, щатно разписание, длъжностни характеристики, професиограми, психограми, длъжностни спецификации.

 

     Длъжностното разписание се прави с цел да се регламентира структурата на персонала в организацията и в нейните поделения. В него се описва необходимият персонал и разпределението му по отделните звена на организацията. На база на длъжностното разписание се разработват всички документи, свързани с управлението на човешките ресурси. То се явява основен вътрешен регулатор на цялостното управление на организацията.

 

        Щатното разписание се различава от длъжностното разписание по това, че в него се вписват имената на назначените служителите и се прави списък на незаетите в момента позиции. Разработва се за същите организационни единици и съдържането му следва структурата на длъжностното разписание. Щатното разписание се разработва и изготвя от отдел/специалист по човешки ресурси и се одобрява и утвърждава от ръководителя на организацията. То е във формата на таблица, а информацията в него е поверителна и до нея имат достъп само определени хора от организацията.

 

        Длъжностната характеристика е документ, който включва описание на задълженията на служителя, изпълняващ определената длъжност. По закон тя е задължителна и фирмите са длъжни да изготвят такива характеристики за всички видове длъжности, които се изпълняват в рамките на тяхната организация. Длъжностната характеристика трябва да включва следните елементи: наименование на длъжността, предназначение на длъжността, основни задачи; очаквани резултати; изисквания за заемането на длъжността (образование, опит, знания и умения).

        Според чл. 127, ал. 4 от Кодекса на труда, работодателят е длъжен да връчи длъжностна характеристика на работника/служителя при сключването на трудовия договор. Ако работникът/служителят не е съгласен със съдържанието на длъжностната характеристика, той може да откаже да я подпише. Това значи, че той не е съгласен и с договора, тъй като тя е неразделна част от него.

        Работникът/служителят може да се обърне към Инспекцията по труда, в случай, че има едно или няколко от следните нарушения, свързани с длъжностната му характеристика:

  • Не му е връчена длъжностна характеристика;

  • Липсва подпис на служителя/работника;

  • Липсва дата;

  • Има несъответствие между датата на връчване на трудовата характеристика и подписването на трудовия договор.

    Ако след назначаването длъжностната характеристика бъде променена от работодателя и работника/служителя не е съгласен с тази промяна, той може да откаже да я подпише и налице ще е спор, който може да бъде решен по съдебен ред.

 

    Професиограмите и психограмите са документи, които включват критериите за заемането на дадена позиция. Професиограмата може да се разглежда като документ, който съдържа общите и специфичните особености на дадена професия. Създаването на тези видове документи става въз основа на различни видове изследвания, въз основа на резултатите от които се определят критериите за професионална пригодност. Психограмата съдържа списък с качествата и чертите на човек, които са нужни за изпълнението на длъжността.

 

      Анализът и проектирането на длъжностите не са еднократен акт, а представляват постоянен процес, тъй като средата на УЧР непрекъснато се променя и е нужно постоянно преразглеждане и препроектиране на длъжностите.

© 2025 Организация и човешки ресурси

Всички права запазени!

bottom of page