
Функции на бизнес комуникацията
Като се основава на факта, че комуникацията е една от основните функции на организацията, Пол Арженти определя девет нейни подфункции, които са следните:
-
Имидж и идентичност – тук се включват маркетинговите проучвания, чрез които се изследват нагласите и предпочитанията на потребители и символите на корпоративната идентичност (наименование на фирмата, лого, слоган, сграда и офиси на компанията, униформи на служителите и др.).
-
Корпоративна реклама и защитни програми – тази реклама цели не просто да се продават по-добре определени стоки или услуги, произвеждани от компанията, а да се рекламира компанията като цяло, което да повлияе върху нейните публики при изграждането на техните представи за компанията.
-
Връзки с медиите – тук се включват тези дейности на бизнес комуникацията, чрез които пред медиите се дава информация за компанията, свързана с нейното състояние, развитие и събития, които се случват около нея.
-
Продуктова разгласа и връзки с потребителите – тук се включва координирането и управлението на информацията, която се представя на настоящите и потенциалните клиенти относно нови и съществуващи продукти, произвеждани от компанията. Комуникациите с потребителите се осъществяват не само по традиционният начин, при който се получава обратна връзка от тях, а и чрез използването на различни видове нови механизми и инструменти, като например „групите за натиск“.
-
Финансова комуникация – тук се включват връзките, които се осъществяват с инвеститорите и акционерите. Тя се изпълнява както от експертите от финансовия отдел и ръководството на компанията, така и от PR специалистите. Основно средство, чрез което се осъществява този тип комуникация са годишните и междинните финансови отчети и прогнозите за бъдещите периоди.
-
Комуникация с персонала – дейностите, свързани с вътрешните комуникации в организацията обслужват потребностите на ръководството, което по този начин получава информация за нивото на удовлетвореност на служителите и предложения от тяхна страна за подобряване на различни аспекти от дейността на фирмата. Вътрешната комуникация се използва и по отношение на информиране на персонала за предстоящи промени, за техните задължения, отговорности и права на работното място и т.н.
-
Връзки с обществеността и социална отговорност – това е една от най-важните функции на бизнес комуникацията. Чрез организиране на благотворителни кампании и други дейности насочени към увеличаване на благополучието на хората се подобрява имиджа на компанията пред обществото. Връзки с правителството – добре обмислените и целенасочени комуникации с държавните органи могат да са от полза за всяка компания. Някои компании дори изграждат офиси, които използват за тази цел, т.е. да лобират за компанията пред държавните институции.Кризисен мениджмънт – тук се включва планирането на поведението и начина на комуникация на представителите на компанията по време на криза.
Източник: Бойков, В., Тоцева, Я., Управление на бизнес комуникацията. Изд. Дилок. 2016.