
Интервюто за работа - възможни грешки и препоръчвани техники
Интервюто е една от най-важните стъпки при набирането на персонал и е един от най-популярните инструменти за намиране на подходящите хора за свободните работни места в организациите. Въпреки това при интервюто често се допускат грешки, защото ние като интервюиращи разчитаме на собствената си преценка относно кандидата, а тя понякога може да не е най-правилната. Чрез интервюто можем да разберем някои неща за кандидата, които не можем да видим в автобиографията му, като например какъв е начина му на общуване и какъв е като личност. Също можем и да проверим дали някои от нещата, написани в автобиографията му са истинни (например дали наистина има компютърна грамотност или дали наистина владее английски език). Трябва да се уверим, че ако наемем този човек, той ще може бързо и лесно да се сработи с останалите от екипа.
Главните причини за провеждането на едно интервю са две:
-
Да се опитаме да получим повече информация за кандидата – информация относно неговите умения и качества и относно неговата опитност;
-
Да дадем на кандидата повече информация за организацията, в която кандидатства – много е важно да дадем точна и вярна информация, тъй като е доста неприятно за някого да започне работа някъде и да се окаже, че не е това, за което са му говорили на интервюто. Това, освен разочароващо е и разход за организацията, тъй като целия процес по търсене и наемане на служител ще трябва да се започне отначало.
Какви са възможните грешки, които могат да възникнат по време на интервюто?
Основните грешки, които могат да бъдат допуснати от интервюиращия и компанията са следните:
-
Неправилна обработка на данните на кандидата, получени от интервюто - това може да доведе до несъотвествия и объркване.
-
Неправилна преценка на интервюиращия - това може да доведе до "изпускане" на подходящия за длъжността кандидат.
-
Неправилно формулиране на въпросите - некоректно формулираните или двусмислените въпроси могат да доведат до затруднения при разбирането на въпросите от страна на кандидата.
-
Не добре обучен интерюиращ, който не знае как да се държи по време на интервюто и какви въпроси да задава - в този случай, ефективността от провеждането на интервютата ще е много ниска и е възможно да бъдат пропуснати подходящите за длъжността кандидати.
-
Не добре подготвен за конкретото интервю интервюиращ - възможно е поради липса на време, интервюиращия да не е добре запознат с информацията за дадения кандидат и това да доведе до задаване на неефективни въпроси и даване на неправилни оценки.
-
Липса на активно слушане - липсата на интерес към това, което кандидатите казват може да доведе до намаляване на мотивацията за споделяне на информация. Това също води до намаляване на ефективността от интервюто.
-
Даване на малко време за отговори - това може да създаде у кандидата впечатлението, че интервюиращият бърза и няма време да чуе всичко, което той има да му каже.
-
Прекомерно интимничене с кандидатите - това може да доведе до неудобство у кандидатите и да влоши атмосферата, в която се провеждат интервютата.
Препоръчвани техники при провеждане на интервю
При провеждане на интервю могат да си използват различни техники или комбинация от техники. Една такава техника е задаване на ситуационни въпроси. Чрез тях се позволява на кандидата да опише дадена ситуация и какви качества и умения е проявил, за да се справи с нея. Такива въпроси могат да са например:
-
Опишете някоя ситуация от предишната или настоящата ви работа?
-
Как се справихте с нея и как решихте проблема?
-
Какви бяха последствията от проблема или от вашето решение на проблема?
Чрез такива въпроси ще получите информация за нивото на уменията на кандидата и за начина му да се справя с проблемите.
Други техники, които можете да използвате, за да предразположите кандидата и да повишите ефективността на интервюто за работа са:
-
Създаване на уютна и доброжелателна атмосфера по време на интервюто - това включва: вежливо и любезно отношение към кандидата, използване на поздрави и усмивки, демонстриране на положително настроение. Така, кандидатите могат да се отпуснат и да споделят повече информация за себе си.
-
Прилагане на активно слушане - интервюиращият трябва да показва искрен интерес, към това, което му споделя кандидата. Така, той ще го мотивира да сподели повече информация за себе си.
-
Употреба на повече отворени въпроси, които дават възможност на кандидата да говори повече. Желателно е да се избягва употребата на затворени въпроси, на които обикновено се отговаря кратко.
-
Предоставяне на възможност на кандидатите също да задават въпроси - тези въпроси трябва да са свързани с дейността на компанията и със спецификите на длъжността, за която те кандидатстват.
-
Неутрално отношение към кандидатите - интервюиращият трябва да се държи еднакво с всички кандидати и да не показва предпочитания към нито един от тях, тъй като това може да доведе до недоволство и чувство, че са дискриминирани у останалите кандидати.
Интервюто е най-често ползвания инструмент за намирането на подходящи хора за дадената длъжност в организацията, затова е важно да се стремим да не допускаме грешки при провеждането му, тъй като това ще доведе до много разходи.
Източник: Open2Study