
Мултикултурна организационна среда
Понятието „култура“ включва в себе си комбинация от ценности, идеали, религиозни практики, модели на социални и междуличностни взаимоотношения, различни форми на артистично изразяване, определено поведение и начин на мислене.
Мултикултурната среда представлява начин на организация на обществото или организационната единица (училище, предприятие, публична организация и др.), в която се включват участници, представители на различни култури, а взаимодействието между тях е на базата на равни права. Взаимодействието между различните култури се нарича интеркултурност, като това взаимодействие има психологически, исторически, политически, културни и други измерения.
Светът се глобализира все повече, което значи че различните култури все повече се смесват помежду и все повече комуникират помежду си. Именно глобализацията е основният фактор, който влияе върху формирането на мултикултурна среда, особено когато става въпрос за бизнес организации. Много от бизнес организациите днес са интернационални, т.е. те развиват дейността си в различни държави, поради което се налага служителите от различните държави и съответно култури да взаимодействат помежду си.
Друг фактор, който влияе върху развитието на мултикултурната среда е нарастващата толерантност на обществата по отношение на различните от тях. Колкото по-лесно се приемат различните хора, толкова по-лесно става смесването на културите. Примери за това са много държави, в които успешно съжителстват хора от различни раси, етноси и с различни религиозни вярвания и ценности.
Основните пречки пред формирането на мултикултурна среда са следните:
-
Расизмът и предубежденията към определени етноси. Расизмът е идеология, която оправдава дискриминирането на хора, които принадлежат към определени раси. Така например, в САЩ на дискриминация често са подложени чернокожите, а в България – ромите. Расизмът често е съпътстван и от определени предубеждения към дискриминираните раси – пример за това е широкоразпространеното в България предубеждение, че всички роми крадат и не желаят да работят.
-
Стереотипи (предубеждения) – представи и мнения, които се формират чрез обобщаване на характеристиките за дадена група от хора. Пример: съществуващият в някои общества стереотип, че жените трябва да си стоят вкъщи и да гледат деца, а не са способни и/или нямат право да работят и да градят кариери наравно с мъжете.
-
Етноцентризъм – това е вярването, че дадена култура е по-висша от останалите. Хората често се уповават на етноцентрични вярвания, когато правят оценка и осъждат поведението на хора, принадлежащи към друга култура. Пример: нацистите по времето на Хитлер, които са се смятали за единствената чиста раса в света, която превъзхожда всички останали.
Монокултурната среда изключва разнообразието и хората си приличат доста едни на други, но тези прилики водят до по-малко конфликти и по-спокойна атмосфера на работа или учене. Опитът на някой по-различен човек да навлезе в такъв тип среда, обикновено не се приема добре и в голяма част от случаите той бива отхвърлен от средата, т.е. става аутсайдер.
Мултикултурната среда от друга страна се характеризира с повече конфликти и разногласия поради големите различия в културите, които я съставляват, но хората могат да ги преодоляват по-лесно ако се научат на толерантност и търпимост към другите. Именно това, че хората се учат да бъдат толерантни и да приемат различията на другите е един от най-големите плюсове на този тип среда. Друга положителна черта на мултикултурната среда е, че разнообразието от ценности и различните начини на мислене водят до обмяна на различен опит и различни идеи, а сблъсъкът на различаващи се мнения и конфликтите не винаги имат отрицателен ефект върху дадената организация или общество – напротив, в някои случаи именно те водят до намирането на решение на даден проблем, което да удовлетворява всички.
Източници:
Колева, И., „Анализ на образователни политики в междуетническа среда“, достъпно на: https://diuu.bg/emag/13139/8/
„Методи и подходи за работа в мултикултурна среда“, Фондация „Солидарност в действие“, 2019 г., достъпно на: https://bit.ly/3Q1okhO