top of page

Оценка на ефективността на обученията на персонала

      Оценката на ефективността от обучението е дейност, която е много важна за организацията, тъй като чрез нея се определя дали целите на обучението са били постигнати. Един от най-често прилаганите модели за оценка на ефективността от обучението е този на Дъглас Къркпатрик, който включва четири нива, към които по-късно Джак Филипс добавя още едно ниво. Те са следните:

  • Първо ниво: Удовлетвореност на участниците в обучението. Тук индикаторите за реакция са насочени към отношението на участниците в обучението (позитивно или негативно) към самото обучение и удовлетвореността им от него. Дава се отговор на въпроса: Дали обучението, лектора, залата са допаднали на участника и дали той се е чувствал комфортно по време на обучението?

  • Второ ниво: Степен на усвояване на учебния материал. На това ниво се прави тест за определяне на това доколко участника в обучението е усвоил знанията и уменията. Отговаря се на въпроса: дали участника е успял да научи нещо ново?

  • Трето ниво: Промяна на професионалното поведение. Тук се определя как се прилага на практика наученото по време на обучението. Дава се отговор на въпроса: дали това, което участникът е научил е свързано с неговите професионални задължения?

  • Четвърто ниво: Наличие на крайни резултати. Прави се опит да се измерят резултатите, които са следствие от обучението. Дава се отговор на въпроса: какво е влиянието на наученото върху работата на служителя и каква е неговата посока и сила на влияние?

  • Пето ниво: Възвращаемост на инвестициите. На това ниво се вземат показателите от предишните четири нива и се представят в цифри. За измерването на ефективността и ефикасността на обучението често се използва показателя ROI (възвращаемост на инвестициите), чиято стойност се получава като се разделят нетните ползите от обучението на разходите за обучение и полученото се умножи по 100. Ползите, могат да бъдат директно измерими и индиректно измерими. Към директно измеримите ползи се включват: повишена производителност, повишено качество на произвежданата продукция, повишаване на обема на продажбите, намаляване на загубите от рекламации, намаляване на загубите от брак, намаляване на нарушенията на технологичната дисциплина, а към индиректните ползи могат да се причислят: повишена удовлетвореност от работата, повишена ангажираност и отговорност, подобрена работна атмосфера и взаимоотношения между служителите, намаляване на напрежението и стреса. В състава на разходите за обучение се включват: за наем на техника и зали, за възнаграждение на обучители, за учебни материали и консумативи, за командировъчни, за възнаграждения на обучаваните и др.

 

 

Източник: Попова, Е., „Ефектът от обучението на персонала може да се пресметне“, 8.07.2005 г., достъпно на: https://www.karieri.bg/k3/1817_efektut_ot_obuchenieto_na_personala_moje_da_se/

© 2025 Организация и човешки ресурси

Всички права запазени!

bottom of page