top of page

Същност на професионалната компетентност

     Понятието „компетенция“ се използва широко в областта на обучението, развитието и управлението на човешките ресурси в компаниите. Най-общо, то означава способността или необходимото поведение за извършване на определена работа. Често това понятие се използва като синоним на „компетентност“, но между двете понятия съществува известна разлика. Компетентността представлява сбора от всички способности нужни за ефективното изпълнение на дейностите, обхванати от дадена професия или работа според предварително зададени стандарти, докато компетенцията представлява отворена система от знания и умения в определена област, включващи взаимодействащи си социални, личностни и познавателни компоненти, които се обогатяват през целия живот и най-вече когато се налага да се решават проблеми в дадената област.

 

        На практика, съществуват много допирни точки между компетентност и компетенции, но за организациите не е толкова важно самото поведение на техните служители, а резултатите които се получават в следствие на това поведение. Това значи, че организациите трябва да определят не само нужните квалификация, подкрепа и компетенции за доброто изпълнение на работата, но трябва и да определят нужната компетентност за всяка роля, която се изпълнява в дадената организация. На практика, за да се изгради компетентността на даден служител, той трябва да притежава набор от компетенции, които да му служат да изпълнява правилно и ефективно задачите си според длъжността си.

 

   Професионалната компетентност включва следните видове компетенции:

  • Базови (ключови) компетенции – система от универсални знания, умения и навици, имащи широк спектър на употреба. Такива са: владеенето на чужди езици, компютърна грамотност, умение за общуване, умение за работа в екип, креативност и др.

  • Общопрофесионални компетенции;

  • Професионално профилирани компетенции;

  • Специални компетенции.

 

Компетенциите на бъдещето

    Трудно е да се предвиди какви точно професии ще бъдат най-търсените в бъдеще, но несъмнено повечето от тях ще бъдат свързани с умението за боравене с високи технологии. Според MindHub, най-търсените специалисти в бъдеще ще бъдат следните: разработчици на различни видове софтуер (програмисти), техници, занимаващи се възобновяеми източници на енергия, създатели на видео и онлайн игри, разработчици на изкуствен интелект и обучители на роботи и автономни устройства. Към тях могат да бъдат добавени и специалистите по дигитален маркетинг. Както може да се види, всички тези професии са свързани с новите технологии. 

 

        Професиите, свързани с информационните технологии изискват първо човек да притежава ключови компетентности, каквито са владеенето на чужд език (най-вече английски) и компютърна грамотност. След това, от него се изисква да има професионални знания и умения в съответната област, към която се е насочил – например, ако иска да стане програмист, той трябва първо да научи поне един програмен език, а най-добре няколко. След като има базови умения като програмист, трябва да се ориентира към какъв точно вид софтуерно инженерство ще се насочи, дали към разработка на игри или на някакви определени програми или нещо друго. След като реши това, той трябва да стесни интересите си до избраната област на развитие и да насочи усилията си да придобие тези професионални умения, които ще му трябват. И най-накрая, за да може да се каже, че този човек е професионалист в своята област, той трябва да придобие и специални компетенции, нужни за точно определената длъжност, която ще изпълнява.

 

        Освен, професионални компетенции, свързани с изграждането и поддържането на софтуер и хардуер, ще бъдат все по-търсени и други компетенции у служителите, каквито са: креативността, умението за комуникация, умението за работа в екип, умението за работа под стрес и вземане на бързи и адекватни решения. Всички тези умения, човек може да усвои посредством обучения и реални ситуации, възникващи по време на работата му.

 

        Креативността и комуникативността са особено ценени умения в съвременните компании и ще продължават да бъдат такива и в бъдеще, тъй като именно тези способности помагат за осъществяването на промени в компаниите, които да им помогнат да се адаптират към промените във външната среда и да бъдат конкурентоспособни на пазара. Креативността се изразява не само в това да мислиш творчески, но и да успяваш да излезеш извън определените рамки и да генерираш нови решения на проблемите. Комуникативността вече не включва просто знаенето на езици и умението за водене на диалог, а и разбиране на гледната точка на събеседника, „влизането в неговите обувки“.

 

        Целеустремеността също ще бъде качество и умение, което ще се цени от работодателите в бъдеще. Не всеки успява да е достатъчно дисциплиниран и устремен към целите си, някои хора бързо се разочароват от провалите и се отказват. Затова, хората още от деца трябва да бъдат обучавани по такъв начин, че да знаят какви цели да си поставят и как да планират действията си, така че да ги постигнат успешно, а също и да не се страхуват от провали.

 

        Уменията за работа в екип, за работа под стрес и за намиране на бързи решения в трудни ситуации са все умения, които се постигат благодарение на развиването на емоционалната интелигентност. Емоционалната интелигентност представлява развиване на способности у човек, които да му помагат да управлява както самият себе си, така и взаимоотношенията си с другите. Основните индикатори на емоционалната интелигентност са:

  • Самосъзнание, изразяващо се в разбиране на собствените емоции, реалистична самооценка и самоувереност;

  • Самоуправление, изразяващо се в самоконтрол, отговорност, надеждност, адаптивност, стремеж към постижения;

  • Социално съзнание, изразяващо се в проява на емпатия, организационно съзнание, ориентираност към клиента;

  • Социални умения, включващи: лидерство, способности за влияние, комуникация, промяна, управление на конфликти и изграждане на връзки и екипност.

 

Източници:

Пожарлиев, А., „Компетенция“, достъпно на: https://nbu-rechnik.nbu.bg/bg/obsht-spisyk-na-ponqtiq/kompetenciq

Чантов, В., „Компетенции и компетентност (между знанието и моженето)“, 2012 г., достъпно на: https://www.researchgate.net/publication/300730531_KOMPETENCII_i_KOMPETENTNOST_MEZDU_ZNANIETO_I_MOZENETO

Янкова, П., „Професиите на бъдещето – технологична революция 4.0!“, достъпно на: https://blog.mindhub.bg/

© 2025 Организация и човешки ресурси

Всички права запазени!

bottom of page