
Работа в екип - предимства и недостатъци
Хората обикновено работят в екип или самостоятелно (индивидуално), в зависимост от професията, която упражняват и задачите, които трябва да изпълняват. Екипната работа притежава не само предимства пред индивидуалната, но има и своите недостатъци.
Основните предимства на екипната работа са следните:
-
В един екип могат да се обединят специалисти с различни умения и опит, чиято съвместна работа да има по-голям ефект в сравнение със сумата на тяхната ефективност поотделно. Това е т.нар. синергичен ефект. Знанията и уменията на много хора, използвани заедно помага на екипа да бъде конкурентоспособен и да отговаря на предизвикателствата на външната среда за организацията.
-
В екипа се установяват общи цели, ценности, методи и правила на работа, чрез които се поддържа решаването на проблемите и осъществяване на инициативите в реално време. В процеса на работа екипът винаги може да преразгледа своите цели и методи и да ги промени в съответствие с новите изисквания на външната среда.
-
Работата в екип води до увеличаване на доверието и увереността в способностите на другите у служителите/работниците. Това води до допълнителна стимулация на екипа да постигне своите цели, независимо от функционалните и индивидуалните виждания. Това преодоляване на бариерите превръща групата от служители в екип, чийто членове са съпричастни с постигането на общите цели.
-
Насърчават се иновациите, тъй като обединяването на повече „мислещи глави“ води до възникване на повече идеи, които биха могли да бъдат потенциални решения. Членовете на екипа са креативни тогава, когато средата, в която работят е такава, че да насърчава тяхната смелост по отношение на даването на идеи и използването на техния опит, знания и умения.
-
Подобрява се морала на служителите, тъй като в екипа задачите и отговорностите се разпределят балансирано между неговите членове. Също така, чувството за принадлежност към екипа води до по-високо ниво на удовлетворение при постигането на общите цели.
-
Подобрява се комуникацията между служителите, тъй като в името на постигането на общите цели се налага деструктивните конфликти да се сведат до минимум. Това значи, че всеки член на екипа започва да проявяват по-голяма толерантност към останалите и се опитва да намери общ език с тях, с цел работата да върви.
-
Повишава се гъвкавостта на служителите, тъй като в рамките на екипа често се налага членовете му да се обучават един друг, така че при отсъствието на един от тях, друг да може да поеме неговите задължения. Това води до усвояването на повече знания и умения и възможност за ротация на работните места в рамките на екипа.
Основните възможни недостатъци, които биха могли да възникнат в процеса на работа в екип са следните:
-
Дава се възможност на някои хора да се възползват от труда на останалите, тъй като почти във всеки екип има поне по един служител, който се опитва да върши по-малко работа от останалите без да бъде уволнен. Такива хора, обикновено се опитват да извличат максимални ползи от работата си в екипа, като в замяна правят минимални усилия. Това, обаче рядко остава незабелязано от останалите и предизвиква у тях недоволство и чувство за несправедливост.
-
Може да се стигне до загуба на ресурси – това може да стане в резултат на изместване на фокуса на екипа към крайния резултат за сметка на вниманието, което се отделя на отделните стъпки за неговото постигане. Неправилното планиране и организиране на дейностите може да доведе до неправилно разпределение на ресурсите и намаляване на производителността. В някои екипи работата не върви, тъй като всеки се опитва да реализира собствените си идеи, вместо да се намери решение, което да е изгодна за всички и да се работи по неговото реализиране.
-
Може да стигне до конфликти на работното място – между различни личности винаги съществуват сблъсъци на мнения и идеи, което в определени случаи може да прерасне в конфликти, особено когато комуникацията между членовете на екипа е неефективна. Възникването на конфликти в екипа е неизбежно, но конфликтите могат да бъдат два вида: конструктивни и деструктивни. Конструктивните са полезни за екипа, тъй като водят до постигане на консенсус и до подобряване на ефективността на работата. Деструктивните конфликти, обаче водят до неудовлетвореност у отделни членове на екипа и спад на ефективността на тяхната работа, а също така пречат на останалите да си вършат качествено работата и да постигат успехи.
-
Пречи се на някои служители/работници да се развиват професионално – това се дължи на факта, че има хора, които работят по-добре индивидуално, отколкото в екип. Когато тези хора са принудени да работят с други хора, тяхната ефективност спада. Това, което може да се направи е да се дава възможност на този тип хора да работят през повечето време сами и само когато се налага - тогава да работят с останалите от екипа. Така, те ще бъдат по-полезни, а тяхното удовлетворение и мотивация за работа ще се повиши.
-
Създават се хора, които винаги са съгласни с другите – работата в екип може да доведе до това, някои от неговите членове, които в стремежа си да се харесат на останалите, винаги се съгласяват с тях и никога не излагат собствените си идеи. Това може да е загуба за екипа, тъй като някоя идея водеща до добро решение може да бъде пропусната. В екипа решенията се вземат само от по-силните личности, а това води до ограничаване на креативността и иновативността на останалите.
-
Често се изисква допълнително време за обучение – това най-често става, в случаите когато към екипа се присъедини нов член. Всеки нов член на екипа трябва да бъде обучен не само по отношение на начина, по който се изпълняват работните задачи и но и по отношение на правилата и ценностите на екипа. Докато се обучат, новите членове не могат да допринасят пълноценно за работата на екипа. Следователно, колкото по-често има нови членове на екипа, толкова повече работата ще страда и ще се намали ефективността.
-
Може да не се постигнат очакваните високи нива на производителност – това може да се получи, ако ръководителят на екипа наема хора, които имат еднакви качества, способности и знания. Важното за ефективната и синергична работа на екипа е той да се състои от хора с различни качества, способности и знания, които да се допълват, а не да се дублират. Едва тогава, може да кажем, че групата представлява екип и нивото на производителност ще бъде високо.
Източници:
Дачев, И. Ефективност на екипната работа, Публична администрация, ВТУ. https://www.uni-vt.bg
Gaille, B. 17 Pros and Cons of Teamwork, 25.01.2019. https://brandongaille.com/17-pros-and-cons-of-teamwork/