top of page

Роли в екипа

     Сработването на членовете на екипа е следствие от продължително взаимодействие между тях и с помощта на четири основни стила (роли) за индивидуално включване, които стимулират ефективността на групата, която трябва да се превърне в екип. Те са следните:

  • Съучастник – той е винаги готов да съдейства по всякакви възможни начини за надеждното изпълнение на поставената задача и за постигането на високи резултати. Той е отговорен, добре организиран и ориентиран към детайлите. Посветен е на екипа и споделя с останалите членове цялата техническа информация. Обикновено задава високи стандарти за ефективност и гарантира, че се обръща внимание на всеки аспект от задачата или проекта.

  • Сътрудник – той е силно ориентиран към целта и вижда мисията, визията и целта на екипа като най-важни и решаващи за успеха. Сътрудникът е гъвкав, притежаващ въображение и отворен за нови идеи. Също така, той обича да си сътрудничи с останалите членове на екипа и понякога да работи извън определената му роля, като по този начин внася повече стойност в крайния резултат от изпълнението на задачата/проекта.

  • Комуникатор – той е ориентиран към процеса и гарантира ефективното управление на процесите в екипа. Притежава ефективни комуникативни умения, включващи не само умение да говори, но и да слуша ефективно. Също така, той е много добър по отношение на разрешаването на конфликти. Успява да постигне консенсус между останалите членове на екипа и допринася за поддържането на положителна работна среда. Основните му личностни качества са: позитивен, ентусиазиран, подкрепящ и тактичен.

  • Предизвикващ – той винаги вижда цялата „картина“, често оспорва целите, методите и подходите за управление в екипа и задава въпроси относно етиката на екипа. В много случаи, той насърчава екипа да поема добре пресметнати рискове и често не е съгласен с по-висшестоящите или лидерите. Въпреки това, той притежават такива качества като: честност, откровеност, принципност, етичност и аватюристичност.[1]

  

     Д-р Р. М. Белбин развива концепция за ролите на членовете в екипа, в основата на която стои разбирането, че всеки член на екипа изпълнява двойна роля. Първата роля е функционалната роля, която той изпълнява. Такива са: счетоводител, инженер, мениджър и т.н. Втората роля, която д-р Белбин нарича „роля в екип“ е по-трудно да бъде различена, въпреки че много хора още в началото на работата си в екип подсъзнателно усещат каква е тя.[2]

 

         Ролите в екип, според д-р Белбин са следните:

  • Координатор (Co-ordinator) – неговата основна задача е да коригира и структурира начините за постигането на целите на екипа. Той познава силните и слабите страни на всеки от членовете на екипа и притежава способността да използва оптимално възможностите им. Координаторът трябва да бъде стабилен и да притежава лидерски качества. Не е задължително той да е формалният лидер на екипа. Координаторът не е много креативен, но е последователен при изпълнението на задачите и умее да мотивира останалите членове. Толерантен е и изслушва мнението на всеки, а при необходимост дава нужните съвети.

  • Оформител (Shaper) – функцията му е да дава форма и посока на работата на екипа. Отличава се с това, че е неспокоен и постоянно търси мястото си в екипа. Ако в екипа липсва лидер, то оформителя може да изпълнява тази роля, тъй като има способността да организира някои от дейностите в екипа. Неговите качества и недостатъци са следните: енергичен, амбициозен, обича предизвикателствата, липсва му търпение и лесно се фрустрира, лесно влиза в спор, но не е злопаметен и злонамерен.

  • Растение (Plant) – той се отличава с това, че предлага нови идеи и стратегии, особено в трудни ситуации и търси възможности за решаване на проблемите. Качествата и недостатъците, които притежава са следните: интелигентен е, има оригинални идеи и често предлага добри решения на проблемите, не е много дипломатичен, обича да критикува, напада и оскърбява останалите, понякога не отчита спецификите на реалността.

  • Човекът, който казва „Внимание!“ (Monitor-Evaluator) – той анализира проблемите и прави добра преценка на идеите и предложенията, като по този начин помага на екипа да вземе най-доброто решение или да осъществи най-добрата идея. Неговите качества са следните: интелигентен, сериозен, способен да вижда слабите страни на всяко предложение или план, вижда нещата от всички възможни гледни точки, има нужда от повече време за да вземе решение, не е агресивен и има силно развито чувство за справедливост.

  • Изпълнител (Implementer) – това е този член на екипа, който превръща стратегиите и плановете в работни процедури. Той умее да работи организирано и ефективно за изпълнение на целите на екипа. Притежава следните качества: стабилност, висок самоконтрол, практичен, умее да организира, има доверие в колегите си, перфектно планира и изпълнява работата си, отстоява и защитава мнението и позицията си.

  • Екипен работник (Team Worker) – той подпомага развитието на екипния дух, като окуражава, подкрепя и защитава другите членове на екипа и допринася за по-добрата комуникация вътре в екипа. Той слага целите на екипа пред личните си цели. Притежава добри умения за водене на преговори и успява да постигне споразумение в точния момент.

  • Изследовател/търсач на ресурси (Resource Investigator) – това е този човек в екипа, който постоянно търси идеи и информация и ги представя на екипа. Той осъществява външни контакти, които са важни за работата на екипа. Лесно комуникира. За да работи добре, трябва да бъде мотивиран. Справя се добре в кризисни ситуации и винаги успява да намери нови стимули и идеи.

  • Специалист (Specialist) – устремен е към постигането на знания и умения, които са високоспециализирани. Не се интересува много от работата на останалите в екипа. Притежава мотивация, целенасоченост и желание да бъде експерт в избраната от него област на познание. Положителни качества: осигурява специализирани умения и знания, целеустремен, всеотдаен. Отрицателни качества: не вижда голямата картина, тъй като фокусът му е насочен към детайлите.

  • Довършител (Compliter-Finisher) – той успява да вдъхне увереност на останалите от екипа, когато нещата не вървят добре, но е и човекът, който най-много се притеснява в тези моменти. Постоянно следи нещата, които имат нужда от повече внимание, като лично проверява всичко. Планира и пресмята всичко предварително, но доста лесно се поддава на стрес. Грижи се за изпълнението на задачите и дейностите в срок. Той често е тревожен и никога не може да бъде напълно спокоен докато не провери лично всяка подробност и не се увери, че няма пропуски.[3]

 

 

Източници:

[1] Parker, G., Team Player and Teamwork. Jossey – Bass, San Francisco. 1991.

[2] Коцев, Е., Организационно поведение. РУ „Ангел Кънчев“. Изд. А-Груп. Русе. 2008.

[3]Хубанов, Л., Белбин за ролите в екипа. 19.12.2014. https://bit.ly/3IW5uXD

© 2025 Организация и човешки ресурси

Всички права запазени!

bottom of page