top of page

Стресът на работното място и начини за справяне с него

   Стресът в работата възниква, когато има несъотвествие между изискванията, които фирмата има към даден служител/работник и неговата способност да се справи с работните задачи. Той се изразява във физическа и психическа напрегнатост, която води до неадекватно поведение и редица болести. Факторите, пораждащи стрес са много, но най-общо те могат да бъдат обобщени в следните групи: четирите „S“ (включва: ръководител, заплата, сигурност и безопасност), качество на работната и жизнената среда, промените в организацията, физически условия на работа, ритъм на работа, „прегаряне“ в работата.

 

    Едно от последните проучвания в тази насока показва, че служителите с добро здравословно състояние са три пъти по-продуктивни от тези, които не са в добро здравословно състояние. От това можем да си извадим извода, че стреса и продуктивността са тясно свързани. Затова е нужно да влияем на нивото на стреса и да го намаляваме до възможния минимум. Същото проучване показва, че персонала, който боледува по-често взема девет пъти повече болнични от тези, които са в принципно добро здравословно състояние. Така, че можем да посочим и финансова причина да вземем мерки по отношение на стреса на работното място.

 

        Резултатът от стреса на работното място е несправяне с работата. За да разберем защо сме под стрес трябва първо да разберем причините за него. Причините могат да бъдат много и най-различни, например прекомерно голямото и прекалено малкото количество работа. Да, да нямаш много работа за вършене на работното място също може да бъде източник на стрес. Друга причина може да бъдат допълнителните часове работа – ако е за кратко време не е проблем, но ако е за постоянно, то тогава това се превръща в източник на стрес. Причина за стрес може да бъде и липсата на подкрепа от страна на началника или колегите. На никой не би му било приятно цялата тежест на работата да пада върху него и да няма кой да му помогне. Източник на стрес могат да бъдат и тормоза и насилието на работното място, както и превръщането на служителя в жертва на някого.

 

        За да разберем дали някой е под стрес има няколко знака, по които можем да познаем. Това са неща като безсънието и раздразнението. За много хора това прераства в зависимост от алкохола и наркотиците. Това са вътрешните знаци. Има и външни знаци – влошаване на отношенията между дадения служител и ръководителя и колегите му. Честите отсъствия на служителя също могат да бъдат знак за стрес. Има и още една група знаци – това са знаците, които идват от самата организация. Те индикират, че нещо не е наред в организацията и това оказва влияние на голяма част от служителите. Такъв знак може да бъде голямото текучество на персонал в тази организация, защото ако даден служител е стресиран на работното си място за дълъг период от време, то той ще търси варианти да смени работата си.

 

     И така, какво бихме могли да направим, когато има стрес на работното място? Решението е просто и е разделено в две фази:

  • Фаза 1: Анализиране на ситуацията и изграждане на стратегия за справянето с проблема или проблемите, причиняващи стреса. За да открием причината за стреса, трябва да си зададем въпроси от рода на: Дали е достатъчна подкрепата към служителите от страна на ръководителите?, Дали натоварването с работа не е голямо и дали не трябва да се наеме още персонал? След като открием причината трябва да разработим твърда и последователна политика за справяне със стреса. Също така трябва да разработим и процедура, по която ще се докладва събраната информация.

  • Фаза 2: Прилагане на разработените политика и процедури от фаза 1. Това често означава, че се налага да се обучи персонала и да се уверим, че разбират тази политика и процедурите. Също така се налага да следим за ефективността им, като това може да се прави веднъж годишно например или на определен от нас период.

 

Възможни източници на стрес в работата и начини за справяне

 

     При промени в организацията начина за преодоляване на стреса у служителите/работниците е като те бъдат предварително информирани за предстоящите промени.

 

     При промени в ритъма на работа, за да се избегне стреса, първо трябва да се съобрази ритъма на работа с възможностите на всеки от работниците/служителите. Също така, може да се прави и тестване на дадения работник/служител дали ще успее да се справи с новия ритъм на работа и ако не може – да му се даде възможност да върши работата си както до момента.

 

   При неблагоприятни физически условия на труд, като неудобна обстановка на работа, „пренаселеност“ на офиса, наличието на компютри и друга техника, която излъчва вълни, влияещи върху организма и др., основният начин за намаляване на стреса е като бъдат направени промени и бъдат осигурени необходимите удобства на работника/служителя.

 

Източник: Open2Study

© 2025 Организация и човешки ресурси

Всички права запазени!

bottom of page