
Видове обучения в организацията
В много случаи компаниите срещат трудности в това да намерят служител, който да притежава всички нужни за дадената работа компетенции, тъй като хората трудно успяват сами да се подготвят най-често заради бързото изменение на изискванията на средата. Поради тази причина на компаниите им се налага да организират фирмени обучения. Тези обучения се правят основно по три причини:
-
Запознаване на служителите с новите изисквания на външната среда, които могат да възникнат под влиянието на икономически, политически, социално-културни, технологични или екологични фактори;
-
Подготвяне на служителите за предстоящи промени в организацията;
-
Обучение на служителите с цел усвояване на нови компетенции, като тези компетенции са в зависимост от нуждите на организацията.
Обучението на човешките ресурси може да се определи като системен процес, по време на който се изграждат и усъвършенстват знанията, уменията, компетенциите и нагласите на персонала по такъв начин, че да се изпълняват успешно работните задачи. При протичането на този процес се открояват ясно ролята и отговорността както на организацията, така и на отделния индивид.
Основната цел на обучението на персонала е придобиването на определени компетенции.
Фигура 1: Концептуална рамка на обучението и развитието на човешките ресурси в организацията
Обучението на човешките ресурси може да бъде разделено на три основни етапа. Те са следните:
-
Определяне на нуждите от обучение;
-
Проектиране, организиране и провеждане на обучението;
-
Извършване на оценка на проведеното обучение.
Фигура 2: Етапи на процеса на обучението на човешките ресурси в организацията
Методите на обучение в организацията в контекста на все повече навлизащите технологии вече все по-често надхвърлят границите на работното време чрез осигуряване на денонощен достъп до различни обучителни ресурси. Предлаганите методи на обучение в организациите могат да бъдат обособени в две основни групи: курсове, които се провеждат вътре и извън организацията и други форми на обучение, като самообучение, работни срещи и т.н. По-долу ще разгледам най-често използваните форми на обучение от организациите.
Ученето в процеса на работа все повече се доказва като ефективен метод за развиване на умения, отговарящи на изискванията на пазара на труда и на личностни умения, които са приложими за различни видове работна среда. Този вид обучение се осъществява предимно посредством стажантски програми.
Обучителните курсове могат да бъдат провеждани както в рамките на организацията, така и извън нея. Те могат да бъдат три вида: присъствени, в електронна среда и комбинирани. Също така, курсовете се делят и на входящи и надграждащи и на групови и индивидуални. Продължителността на курсовете може да бъде различна, в зависимост от количеството на знанията, които трябва да се усвоят. Те могат да бъдат на различни теми, свързани с внедряването на нови продукти в производството, внедряване на нови работни процеси и технологии, подобряване на работата с клиентите, моделиране на поведението, придобиване на ключови компетенции и др. Курсовете могат да се провеждат под формата на: лекции, семинари, делови игри, дискусии, проблемни ситуации и др. Те винаги се водят от лектор, който може да бъде служител на фирмата или външен лектор.
Самообучението се изразява в самостоятелно изучаване на подходящи информационни и тренинг материали, които могат да бъдат под формата на указания, наръчници, правилници, закони и други нормативни актове, презентации и др. Тези материали могат да се предоставят на обучаващите се по два начина: на хартиен носител или в електронен вид посредством електронна платформа, интранет страница на организацията, аудио или видео материали и др. За да се осъществи самообучение, организацията трябва да има изградени управленски процедури и практики за подготовка, систематизация и актуализация на подходящи информационни и тренинг програми, които да се предоставят на работещите в различните звена и структури на организацията. Когато този вид обучение се провежда в електронен вид, трябва да се осигури достъп до ресурсите на всички, които ще се обучават.
Периодични работни срещи могат да се организират в различните отдели на фирмата или да са под формата на работни групи (по проект например). На тези срещи се обсъждат минали, настоящи и бъдещи задачи, свързани с ефективността, разпределението на ресурсите, разпределението и оптимизирането на работата, внедряването на нови продукти и технологии и т.н. За целта, в организацията трябва да има изградени процедури и практики за организиране на работни срещи на екипите, работещи в нея.
Периодични срещи с прекия ръководител се провеждат с цел обсъждане на минали, настоящи и бъдещи задачи на екипа, които са свързани с повишаването на ефективността на работата, оптимизация на разпределението на наличните ресурси, внедряването на нови продукти и технологии и други въпроси. За да се осъществяват тези срещи, в задълженията на ръководителите на екипи трябва да бъде включено и задължението да развиват на уменията и знанията на хората в екипа. За целта преките ръководители трябва да притежават необходимите компетенции за обучение и развитие на служители в управляваното от тях звено или екип.
Инструкциите и демонстрациите са вид обучение, което се провежда от инструктор, ментор, наставник, пряк ръководител или по-опитен служител. Те обикновено се правят за новопостъпил служител по време на неговото въвеждащо обучение или в случаите когато се внедрява нова технология на работа.
Ротацията на трудови задачи или длъжности се използва с цел да се обучат служителите да са взаимнозаменяеми и всеки да може да върши всичко в рамките на екипа или фирмата. За целта, в организацията трябва да има изградена процедура или практика за извършване на ротации на работни длъжности или задачи.
Обогатяването и разширяването на длъжности се прави с цел да се увеличи количеството и качеството на работата, което да доведе до намаляване на скуката при изпълнението на работните задачи и да направи работата по-интересна, предизвикателна и творческа. При разширяването на работните задължения се използват както физическите, така и умствените способности на служителя. Това разширение трябва да бъде направено само до степен отговаряща на капацитета на дадения служител, в противен случай ще се създаде натиск и разочарование у служителя. При обогатяването на работата се увеличават отговорностите, автономията и разнообразието от задачи, които служителят има. Това води до повишаване на неговата удовлетвореност от работата.
Обучението чрез симулация се използва в случаите, когато практическото разиграване на ситуацията излиза твърде скъпо на организацията или когато риска е твърде голям. Симулацията представлява начин на обучение, при който се имитира действието на реален процес или система в течение на времето. За да се направи симулация, първо трябва да се изработи модел, който да представя ключовите характеристики или поведението на физическа или абстрактна система или процес. Симулацията създава подходяща среда, която позволява да се изследва как определени въздействия влияят върху обекта. Изработения модел имитира връзките и отношенията, които са характерни за ситуацията, в която трябва да попадне обекта. Често към системата за симулация се прикрепя програма, генерираща случайни числа, които служат за захранване на вероятностните компоненти на модела. Целта е да се намерят оптималните решения чрез последователна промяна на величините, оказващи влияние върху симулационния модел.
Участието във временни работни групи може да е свързано с разработване и усъвършенстване на вътрешно-организационни нормативни актове и документи (правилници, процедури, указания, стратегии, системи и др.) или с усъвършенстване на дейността и създаване на нови продукти/услуги. По този начин служителите придобиват нови знания и умения.
Участието в проекти на организацията също може да се разглежда като форма на обучение на служителите, тъй като то им дава възможност да придобият нови знания, умения и опит.
Участието в конференции и форуми може да бъде по традиционния начин чрез физическо присъствие или онлайн. По време на такива събития присъстват различни представители на даден бранш и се провеждат лекции, които се водят от експерти и специалисти в областта.
Участието в социални мрежи, блогове, видео сайтове и други, при които има възможност да се участва в тематични групи, свързани с професионалното развитие. Те помагат на служителите да обменят опит с други колеги и по този начин да се обучават чрез придобиване на нови знания и прилагане на нови практики на работа.
Тийм билдингите също могат да бъдат причислени към формите на обучение на персонала. Те представляват събирания с цел забавление, например почивка за уикенда, където служителите могат да се опознаят по-добре и да обменят опит помежду си. Тази форма на обучение е особено полезни за новите служители, тъй като им помага по-бързо да се адаптират към колектива.
Източник: Атанасова, М., Обучение и развитие на човешките ресурси в организацията: Теория и практика, изд. Авангард Прима, София, 2015

