Бизнес етика и социална отговорност
Понятието „етика“ има две значения. Първото значение се отнася за етиката като дисциплина, изучаваща нормите и ценностите, които се спазват в обществата и личностните норми и ценности, които всеки човек притежава и следва и които се оформят под влияние на тези на обществото, в което той живее. Второто значение разглежда етиката като съвкупност от нормите и правилата, според които живеят отделните индивиди и обществата. Тя може да бъде разглеждана като модел на поведение, който включва индивидуалното или общественото разбиране на това кое е правилно и кое не. В рамките на този модел действията на индивида са съобразени с разбиранията за правилно и грешно.
През последните десетилетия ролята на бизнеса в обществото нараства все повече, което доведе до нуждата от спазването на бизнес етика. Етиката в бизнеса става все по-нужна, тъй като без нея бизнес партньорите не биха си имали доверие и това ще пречи на работата им. Също така, липсата на етика ще доведе и до драстично снижаване на доверието между производителите/продавачите и техните потребители. Бизнес етиката обхваща нормите и ценностите в отношенията между бизнес партньорите и между бизнеса и обществото.
Докато в миналото на етиката в бизнеса не се обръщаше особено внимание, днес тя заема много важно място в бизнес отношенията. Забелязва се и тенденция на стремеж на все повече компании да бъдат социално отговорни, което включва спазване на редица етични правила – коректно отношение към техните служители, партньори, доставчици и клиенти, осигуряване на възможности за професионално развитие и грижа за здравето и добруването на техните служители. Към това се добавя и грижа към околната среда и прозрачност пред обществото.
Основната ценност, която бизнес етиката изповядва е справедливостта. Справедливостта в много случаи се оприличава с морала и бива използвана като критерий при даването на оценка на поведението на дадена бизнес организация. Въз основа на това до каква степен дадена организация постъпва справедливо с всички, с които си взаимодейства, тя може да бъде определена като етична или неетична.
На практика, бизнес етиката се основава на механизмите и критериите за справедливост, съществуващи в даденото общество, като търси най-добрите начини за прилагане на справедливостта. Когато справедливостта се отнесе към бизнес сферата, то тя вече придобива нови измерения на значението, което има – тя вече не е просто синхрон между продавача и купувача, а представлява цялостна хармонизация на отношенията както вътре в самия бизнес (между ръководството и служителите), така и между бизнеса и обществото (включващо: общественост, потребители, партньори, доставчици, органи на държавната администрация и др.).
Върху вземането на етични решения влияят различни фактори:
-
Първият фактор е силата на решението, тоест каква тежест има то и какви са дългосрочните последици от него. На всеки се случва да вземе неправилно решение, то не винаги е неетично, но може да има лоши последици за този, който го е взел и за организацията, в която работи.
-
Вторият фактор е общественото мнение. Решението трябва да се взима в съответствие с това какви са схващанията и нагласите на обществото, защото ако вземем решение, което не отговаря на социалните норми, то това може да има негативен ефект за компанията.
-
Третият фактор, който влияе върху вземането на решение са личните качества и добродетели на този, който взема решението. Той не трябва да прави нещо, което не е честно или неправилно от етична гледна точка.
-
Четвъртият фактор е държавното регулиране. Държавата в лицето на правителството и парламента създава закони, наредби и правила, чрез които се определя какво е етично и какво не.
-
Петият фактор е социалната отговорност. Компанията трябва да бъде социално отговорна, тоест компанията трябва да изпълнява ролята на добър гражданин и като такъв не бива да предлага на хората продукти или услуги, които биха могли да им навредят.
Източници:
Асенов, А. Лекционен курс „Организационно поведение“, Тема 3 „Етика в бизнес организациите“, МВБУ
http://www.onlinerechnik.com/duma/%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0
Open2Study