top of page

Бизнес анализът като инструмент на мениджмънта

Уроци за всички - рекламен банер.png

     Бизнес анализът включва проучване и анализиране на влиянието на външните и вътрешните фактори върху дейността на фирмата. Като процес, бизнес анализът представлява събиране, анализиране и отчитане на определени данни, въз основа на които да могат да се вземат определени бизнес решения – например: дали да бъде пуснат нов продукт на пазара, дали да бъде стартиран нов бизнес, дали да бъде направена технологична иновация в производството на фирмата и т.н. С помощта на бизнес анализа могат да се идентифицират тенденциите в дадена бизнес сфера, да се оптимизират производствените и/или другите работни процеси в предприятието, както и да се вземат оптимални управленски решения, които да се основават на реални данни, а не на интуицията на мениджърите.

 

     В бизнес анализа се включва проучване и анализиране на всички аспекти на даден бизнес – работните/производствените процеси, финансовите резултати, човешките ресурси, конкурентните предимства, конкурентите, пазара и др. Основните цели на бизнес анализа са: оптимизиране на общата производителност и повишаване на рентабилността, конкурентоспособността и ефективността на фирмата.

     

       При бизнес анализа се работи с големи масиви от данни, които се изследват с цел да се намерят скрити модели и прозрения, които биха могли да подпомогнат ръководството на дадената фирма при вземането на решение. Данните може да включват: минали резултати на фирмата, прогнозни бъдещи тенденции, идентифицирани възможности и рискове, данни за продуктите на конкурентите, данни за пазара и др.  Целта е да се вземе решение, базирано на данни, което да подобри в максимална степен ефективността на работата на фирмата. Бизнес анализът разчита на различни техники и инструменти, каквито са: работа с големи масиви от данни (Big data) и извличане на прозрения от тях, прогнозно моделиране, машинно обучение и др.

     

       Най-важните причини, поради които се използва бизнес анализът във фирмите са следните:

  • Помага да бъде разбрана структурата и динамиката на компанията;

  • Позволява да бъдат разбрани текущите проблеми, които организацията има;

  • Помага да бъде идентифициран потенциала за подобряване и да се вземат съответните решения за подобряване на работата на организацията, така че тя да може да постигне своите цели;

  • Помага да се идентифицират нуждите от промени и подобрения;

  • Помага да се увеличи стойността, която фирмата предоставя на клиентите си чрез стоките и/или услугите, които им предлага.

 

      Стъпките, които се включват при реализирането на бизнес проучването и анализа са следните:

  1. Определяне на целите и обхвата на проучването и анализа – какви цели трябва да бъдат постигнати с него и какви аспекти на бизнеса ще бъдат включени в анализа;

  2. Планиране на проучването – изграждане на детайлен план за провеждане на проучването, който включва: задачи, методи, бюджет и времеви рамки. По време на този етап може да се създадат въпросници, ако проучването ще е под формата на анкета или да се определи кои данни от вече направени проучвания или фирмени документи ще се гледат и анализират. Също така, важно е да се определят и нужните ресурси за извършването на проучването и анализа, включително и човешките ресурси.

  3. Избор на методи и източници на информация – при реализирането на проучването могат да бъдат използвани различни методи, като: провеждане на анкети, провеждане на наблюдения, анализ на документи, анализ на статистически данни и др. Важно е да се определи и кои точно ще бъдат източниците на необходимата за проучването и анализа информация.

  4. Събиране на данни – включва изпълнение на плана за провеждане на проучването, като информацията, която се събира трябва да бъде точна и адекватна на нуждите и целите на проучването.

  5. Анализ на събраните данни – включва обработка и анализиране на цялата събрана информация, като за целта могат да се използват различни методи на анализ. Важно е, методите да са така подбрани, че изводите, които ще бъдат направени да са смислени и релевантни на нуждите на фирмата.

  6. Интерпретиране на получените резултати от изследването – резултатите от анализа се интерпретират в съответствие с целите на самото изследване, а също и в контекста на дейността и целите на фирмата.

  7. Извършване на сравнителен анализ – ако са правени предишни подобни проучвания, може да се направи сравнение между данните от тях и от настоящето проучване. Сравнение може да се направи и със сходни проучвания на конкуренти, ако фирмата има достъп до такива.

  8. Представяне на резултатите от проучването – това се прави чрез доклад или отчет, като данните и изводите от проучването трябва да бъдат представени ясно и да са лесни за разбиране.

  9. Вземане на решения за действия на база на резултатите – въз основа на изводите от анализа, ръководството на фирмата може да вземе такива решения, които да спомогнат за подобряването на нейната дейност.

  10. Мониторинг и оценка – след внедряването на избраните решения, трябва да се прави мониторинг и оценка на тяхната ефективност, както и да се види какви са реакциите на пазара. Може да се направи и оценка за това дали конкретното проучване е допринесло за постигането на целите на фирмата.

Източници:

https://morethandigital.info/bg/kakvo-predstavlyava-biznes-analizat-definitsii-primeri-i-prilozheniya/

https://www.guru99.com/business-analysis-process-techniques.html

https://www.modernanalyst.com/Resources/Articles/tabid/115/ID/182/Business-Analyst-for-the-Small-Business.aspx

Допълнителни ресурси:

Инфографика с 10-те стъпки за провеждане на бизнес проучване и анализ

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page