top of page

Цел и функции на управлението на проекти

Уроци за всички - рекламен банер.png

        Основната цел на управлението на проекти е успешното изпълнение на включените в проектите дейности и постигане на целите им. По-лесно е изпълнението на бизнес проектите, но и при тях възникват проблеми.

 

    Основните проблеми, които възникват при изпълнението на бизнес проектите са следните:

  • Недостатъчна връзка на проекта със стратегия, следвана от фирмата;

  • Некачествено и ненавременно планиране, което води до рискове за проекта.

      

     За да се избегнат тези проблеми е много важно още в началото да се разработи такъв стил на управление, при който планирането да се възприема сериозно и като нещо необходимо. След разработването на плана, по-нататъшните действия по проекта се съобразяват с него.

 

        Основните проблеми при публичните проекти са следните:

  • Периодът от време между програмирането и подготовката и финансирането на проектите обикновено е около 2-3 години, което води до неопределеност и риск от промяна в приоритетите;

  • Няма добра връзка между процеса на програмиране и фазата, включваща генерирането и обсъждането на идеи за проекта, в следствие на което проектът може да не съответства на приоритетите в дадения регион или на дадената институция;

  • Много от решенията при избора на идеи се взимат без да се правят достатъчно консултации с бенефициентите и участниците в проекта;

  • Липса или недостатъчен капацитет за извършване на оценка на потребностите на целевите групи, въз основа на които да се направи подбор на добри идеи и публичните проекти да са по-устойчиви.

 

        Цикълът на проекта е процес, който включва планиране, изпълнение и оценка на проектите.

 

        Основните недостатъци на проектите са следните: неясна стратегия на проекта; цели, които се определят само от екипа на проекта; некачествен анализ на ситуацията; не добър избор на подход за планирането на дейностите; невъзможност да се провери въздействието от изпълнението на проекта; самоцелно разходване на средствата; краткосрочни виждания; неточни или неясни проектни документи.

 

      Подходите, които се използват за усъвършенстване на проектите се следните: прилагане на секторен подход; вземане на решения, които са продиктувани от търсенето; извършване на подобрен анализ; планиране, което е ориентирано към целите на проекта; проверимо въздействие от изпълнението на проекта; наблягане върху качеството; съсредоточаване върху устойчивостта; използване на стандартизирани формуляри.

 

        Целта на управлението на проекти е да се постигне желан и устойчив краен резултат в определения срок и в рамките на определения бюджет, както и в съответствие с изискванията на възложителя.

 

 

Източник: Найденов, Н., Управление на проекти, Силистра, 2011.

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page