Формулиране на целите на проекта
Бизнес проектите се формулират посредством предпроектно проучване, чиято основна цел е да бъде представена информация на фирмата или спонсора (донора) идеята на проекта, включваща оценка на това дали той е постижим, подходящ и каква ще бъде неговата стойност. Въз основа на тази оценка се взема решение дали проекта да бъде финансиран и се преминава към детайлно планиране на дейностите по него, като първата стъпка е да се определи основната и междинните цели на проекта.
Целта представлява желаното състояние на бизнеса, региона или целевата група, което се очаква да бъде постигнато чрез решаване на съществуващите проблеми или чрез използването на благоприятните възможности.
Независимо от вида на проекта, формулирането на целите притежава две основни функции:
-
Стратегическа функция (права функция) – целите служат като насока и критерии при избора на адекватни мерки и стратегии за развитие.
-
Контролна функция (обратна функция) – целите служат като критерии за оценка на резултата от проекта – успех или неуспех.
По отношение на всеки проект се поставят два вида цели – една основна и няколко междинни. Междинните цели са нужни за постигането на основната цел на проекта и биват формулирани като очаквани резултати. Резултатите определят основните части на проекта, които направляват движението на неговото изпълнение. Формулирането на очакваните резултати трябва да бъде по-конкретно в сравнение с формулирането на основната цел на проекта и трябва да бъдат ориентирани към действия.
Формулирането на целите е от особена важност за начина, по който ще се възприеме проекта. Затова те трябва да отговарят на следните основни изисквания:
-
Основната цел, резултатите и дейностите трябва да оформят цялостна йерархична система, а не просто да са част от някакъв списък. Така се осигуряват цялостни решения на проблемите и служи като предпоставка за приоритизиране на целите.
-
Резултатите и дейностите трябва да бъдат максимално конкретизирани, за да могат да бъдат разбрани и изпълнени правилно. Конкретизацията се прави в следните аспекти: съдържание, величина, време, място, целева група и др. Те трябва да могат и да опишат резултата, който се очаква да се постигне.
-
Системата от резултати и дейности по проекта трябва да бъде логически издържана и консистентна. Логичността включва ясно и просто формулиране на целите и наличие на логични връзки между целите и проблемите. Консистентността включва анализиране на проблемите във всички възможни техни направления, така че да не се пропуснат някои полезни резултати за целевата група.
-
Съвместимост между отделните резултати, т.е. между тях не трябва да има конфликт. Възможно е да възникнат конфликти между целите и интересите на различни групи, затова трябва да се търсят компромисни решения при формулирането на отделни цели, а също и да се ползват инструментите партньорство, координация и диалог.
-
Уникалност – да бъдат съобразени с конкретните потребности на целевата група.
Формулирането на целите трябва да отговаря и на т.нар. SMART изисквания, т.е. те трябва да бъдат специфични/точни/конкретни (specific), измерими/оценими (measurable), постижими (achievable) и съгласувани, реални (realistic) и ограничени във времето (time framed).
Източници:
Найденов, Н., Мениджмънт на проекти. Русе, РУ, 2005.
Найденов, Н., Управление на проекти. Силистра, РИТТ, 2011.