CRM системи
Системата за управление на взаимоотношенията с клиентите (на англ. Custom Relationship Management – CRM) представлява приложен софтуер, който се използва от различни видове организации за управление на техните взаимодействия с настоящите им и бъдещите им клиенти. CRM може да се разглежда и като концепция и стратегия за създаване на дългосрочни взаимоотношения с клиентите въз основа на взаимната изгода и разбиране и удовлетворяване на техните потребности.
CRM моделът предполага в центъра на философията на бизнеса да стои клиента, а основните направления на този модел да са маркетингът, продажбите и обслужването на клиентите.
Същност на CRM системите
Управлението на взаимоотношенията с клиентите (CRM) може да се възприема като:
-
Цялостна стратегия и процес за привличане, задържане и партниране с определени, предварително подбрани клиенти. Целта на стратегията е да се създава добавена стойност както за компанията, така и за нейните клиенти.
-
Стратегия, която е насочена към управлението на взаимоотношенията с най-ценните за компанията клиенти, която изисква ориентирана към потребителите философия и поддържане на ефективни процеси в областта на маркетинга, продажбите и обслужването.
-
Интерактивен маркетингов стратегически процес, който се основава на знанието и който чрез конвенционални и съвременни технологии реализира на практика идеята за споделяне на ценности между заинтересованите страни на всички етапи от бизнес взаимоотношенията между тях.
-
Подход, чрез който се осигурява стратегическа връзка между маркетинговите стратегии и информационните технологии и който е насочен към изграждане на устойчиви и дълготрайни взаимоотношения с клиентите.
CRM системите намират приложение в различни сфери. Те служат за управление на търговските процеси, маркетинга, грижата за клиентите (обратна връзка) и техническата поддръжка. Също така, те дават възможност за систематизация на данните за клиентите и бърз достъп до тях.
Фиг. 1: Основни функции на CRM системите
В областта на маркетинга, CRM системите имат следните приложения:
-
Помагат за планирането на краткосрочни и дългосрочни маркетингови дейности;
-
Помагат да се определи бюджет, цели и задачи на маркетинговите кампании;
-
Позволяват управление на маркетинговите кампании, които могат да бъдат: рекламни кампании, стимулиране на продажбите, участия в изложения и панаири, ПР кампании и т.н.
Видове CRM системи
CRM системите се подразделят на видове според различни критерии, които са: ниво на осъществяване на дейностите, използвани комуникационни канали за контакт с клиентите (e-CRM, c-CRM, m-CRM), степен на стандартизация на обслужваните процеси (SaaS и интегриран CRM) и според поставената цел (тактически, ориентиран към клиента, ориентиран към постигане на съвършенство в процесите).
Според нивото на осъществяване на дейностите CRM системите биват следните основни видове:
-
Стратегически CRM системи – отнасят се до управленските процеси, които са свързани с вземане на решения относно определянето и изграждането на ориентирана към клиента стратегия, бизнес процеси и организационна култура.
-
Аналитични („бек-офис“) CRM системи – те включват инструменти, с които се обединяват различни масиви от данни и се прави техния общ анализ с цел да се изгради ефективна маркетингова стратегия. Обслужват стратегическите решения на мениджърите в четири основни направления: маркетинг, взаимовръзки с клиентите, обслужване на клиентите и избор на начин за навлизане на пазара. Основават се на концепцията Data mining (извличане на знания от данни) и OLAP (аналитична обработка на данните в реално време).
-
Оперативни („фронт-офис“) CRM стратегии – те включват инструменти, с които се осъществява оперативен достъп до данните за клиентите в процеса на взаимодействие с тях.
-
Тактически CRM системи – отнасят се до всички видове активности, които са под формата на програми, схеми за отстъпки и други стимули за клиентите.
-
Емоционални CRM системи – включват всички дейности, които компанията извършва с цел да очарова своите клиенти (напр
-
Интерактивни CRM системи – те се наричат още колаборативни. Включват инструменти за взаимодействие на организацията с нейните клиенти – факс, телефон, Интернет (уебсайтове, чат, форуми, социални мрежи, електронна поща и др.).
Причини довели до създаването на CRM системите
Еволюцията на маркетинговата концепция е в резултат на промените в потребителската екосистема. До към 60-те години на XX век тази екосистема е продуктово-ориентирана, т.е. масовата реклама създава пазари и генерира търсене на стандартизирани продукти, докато в същото време процесът на събиране на информация за състоянието на пазара е примитивен. В края на 80-те години на XX век в резултат на развитието на технологиите става възможно да се произвеждат и доставят продукти, които са съобразени с предпочитанията на потребителите и са на разумна цена. Корпоративната екосистема вече е ориентирана към клиента, но все още се управлява от предлагащите продуктите (производителите и търговците). След 2000 г. се развива ориентираната към клиента екосистема, при която пазарните очаквания на клиентите са коренно различни. Организациите вече осъзнават, че работят в конкурентна среда, в която са важни не само качеството, вида и цената на продукта, а и достъпът до клиента посредством различните комуникационни канали и получаването на обратна връзка.
Вземането на правилни решения по отношение на ситуации с клиенти започва да изисква прилагането на определени технологични решения. Във връзка с това, в средата на 90-те години на XX век възниква израза „информационно обезпечен маркетинг на взаимоотношенията“ или „управление на взаимоотношенията с клиентите“ (Customer Relationship Management, CRM). С появата на CRM маркетингът на взаимоотношенията вече не е само концепция, а намира и практическа реализация чрез използването на информационните технологии. Основната идея е да бъде въведен определен формат за подобряване на работата с клиентите чрез натрупване и организиране на голям обем информация, отнасяща се до тях.
Основната тенденция в развитието на CRM системите е свързана с използването на социалните мрежи като начин за обслужване на клиентите и комуникация с тях – вече има такива CRM системи, които интегрират в себе си социалните мрежи като канал за продажби. Ако в CRM системите се внедрят статусите и коментарите към статусите, които са публикувани в страниците на компаниите в социалните медии, това би намалило оборота на имейлите, които получава всеки от служителите с около 40%. В бъдеще, CRM системите ще продължават да се развиват в съответствие с промените в бизнес средата.
Обобщение
Управлението на взаимоотношенията с клиентите (CRM) може да се разглежда както като концепция, така и като стратегия. Като концепция, то представлява стратегическа ориентация на организацията и има непосредствена връзка с управлението на системите, процесите и информацията в организацията. Концепцията съдържа в себе си или може да се реализира чрез прилагането на различни стратегии. Тя има дългосрочна ориентация и в основата ѝ е установяването и поддържането на дългосрочни и взаимноизгодни отношения с клиентите.
Приоритет на управлението на взаимоотношенията с клиентите са лоялните и рентабилните клиенти, които осигуряват високата възвращаемост на направените от организацията инвестиции. Затова, рентабилността е основният показател, според който се прави избор по отношение на това кои клиенти са подходящи за създаване на дългосрочни отношения с тях. CRM се стреми да подчини на определени правила отношенията между бизнес организациите и техните клиенти. Тя се реализира посредством интегриране на маркетингови стратегии и информационни технологии.
Източници:
1. Станимиров, Е., „CRM (мениджмънт)“, Наука и икономика, Варна, 2013 г.
2. „CRM система“, достъпно на: https://bg.wikipedia.org/wiki/CRM_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0
3. https://www.economy.bg/inovations/view/75/Bydeshteto-na-CRM-sistemite
