top of page

Етапи на иновационния процес

Уроци за всички - рекламен банер.png

       От гледна точка на степента на разработеност на идеята и готовността за нейното предлагане на пазара, можем да обособим пет основни етапа:

  • Етап 1: Възникване на иновационната идея. Ръководството на предприятието организира генерирането на нови идеи, които да бъдат въз основа на вътрешни и външни източници. За целта се използват два вида методи – неаналитични (такива са например: методът „Делфи“, методът „Мозъчна атака“, методът на пробите и грешките и др.) и аналитични (проблемен анализ, функционално-стойностен анализ, анализ по сценарии и др.). Генерирането на идеите може да се осъществи вътре в предприятието от неговите служители или извън него. Източниците на иновационни идеи извън предприятието могат да бъдат: научни звена, други предприятия, индивидуални изобретатели или трансферни центрове.

  • Етап 2: Намиране на научно решение за реализиране на идеята. На този етап се оформя концепцията на разработката. Това се прави въз основа на фундаментални и приложни изследвания или избор на научен подход за реализация на иновационната идея. С други думи, на този етап се определя съвкупността от базовите представи, служещи за ориентация и описващи предназначението на иновацията.

  • Етап 3: Намиране на техническо решение. На този етап се прави избор за подход и метод за приложното развитие на иновацията. За тази цел се осъществяват следните дейности:

    • Инженерно прогнозиране. Прогнозират се нови технически решения, нови методи за проектиране и нови материали. Определят се и възможните ограничения при проектирането, изготвянето и прилагането на иновационния резултат. Тези ограничения могат да бъдат: технически, икономико-организационни, ресурсни, информационни, финансови, екологични, социални и др.

    • Параметрично оптимизиране. То включва: определяне на техническите характеристики на изделието, осигуряване на оптимални измерители на параметрите на изделието и др.

    • Проектиране на иновационния продукт. То включва: разработване на ескизен проект, определяне на възможните технически алтернативи, разработване на технически проект и определяне на технологичността на продукта.

    • Изготвяне на опитен образец/прототип, тестове на прототипа, оперативно развитие, коригиране на конструкторската документация според резултатите от тестовете.

  • Етап 4: Внедряване на иновационната идея. На този етап основните ключови моменти са подготовката за производство и адаптирането на продукта към пазара. Внедряването на иновацията включва следните дейности:

    • Организационно-техническа подготовка. В нея се включват: Конструкторска подготовка на производството – проектиране на необходимото оборудване, инструменти, приспособления и други.

    • Технологична подготовка на производството – разработва се технологията на основното и на спомагателното производство.

    • Материално-техническа подготовка – включва: осигуряване със суровини, материали, комплектуващи машини, стандартно оборудване, инструменти. Прави се и монтаж на оборудването и се извършват настройки и пускови дейности.

    • Организационна подготовка – разработват се следните планове: план за усвояване на новите продукти, план за реконструиране на съществуващите производствени звена и за структуриране на нови производствени звена, план за изграждане на системата на деловите взаимоотношения в предприятието и план за изграждане на системата за мотивиране на персонала и определянето на възнагражденията.

    • Въвеждане и стартиране на производството. На този етап се осъществява комплекс от технически, икономически и организационни дейности, чиято цел е усвояването на новия продукт в производството.

    • Управление на текущото производство на иновационния продукт.

  • Етап 5: Разпространение на иновацията. На този етап иновацията започва да се използва от крайните потребители и от другите предприятия. Дейностите, които предприятието осъществява на този етап са: пазарна реализация на иновацията, използване на иновационния продукт от потребителите и предоставяне на услуги по ремонта и обслужването им.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фиг. 1: Етапи на иновационния процес

 

Източник:

Пантелеева, И., „Управление на иновациите в индустриално предприятие“, Академично издателство „Ценов“, Свищов, 2013 г.

Етапи на иновацията.png

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page