top of page

Моделът JOHARI'S WINDOW

Уроци за всички - рекламен банер.png

        Моделът на Джоузеф Луфт и Хари Ингам, наречен JOHARI`S WINDOW (от имената на двамата психолози) може да ни помогне да увеличим ефективността на общуването чрез увеличаване на степента на взаимна информираност. Той изглежда по следния начин: 

 

 

Фиг. 1: Модел JOHARI`S WINDOW

 

   В тази диаграма всички прозорци изглеждат еднакво големи, но в действителност тяхната големина варира за всеки индивид и зависи от:

  • Степента му на себепознание;

  • Какво количество информация за себе си споделя с други хора;

  • Доколко добре хората от неговото обкръжение го познават.

 

     Механизмът на приложение на модела в екипите на организацията включва следните основни моменти:

  • Целта е да се развие максимално зоната „Арена“ за всеки член от екипа. Това води до увеличаване на ефективността и продуктивността, тъй като в екипа се води прозрачна и открита комуникация и се намалява до минимум лошата комуникация, недоверието и грешките. Обикновено размера на зона „Арена“ е по-малък при новите членове на екипа, които имат нужда от време, за да започнат да споделят повече информация за себе си.

  • Зоната „Сляпо петно“ включва информация, която е известна на другите хора за дадения човек, но не е известна за самия него. Всеки човек има такава зона. Когато даден човек е отворен към другите, той започва да е все по-наясно по какъв начин го възприемат хората, това води до увеличаване на комуникацията и доверието, тоест целта е тази зона да бъде намалена.

  • Зоната „Фасада“ включва информацията, която даден човек умишлено крие от другите. С увеличаването на доверието, той ще разкрива все повече от тази информация и по-този начин ще намали размера на зоната. С други думи казано, колкото повече човек увеличава размера на зоната „Арена“, толкова повече намалява размера на зоната „Фасада“.

  • Зоната „Незнание“ включва информация, която нито самият човек знае за себе си, нито другите знаят за него. Тази информация може да излезе наяве чрез саморазвитие и опит. Организации, които популяризират култури на самооткриване и учене, създават възможности за служителите да затворят този прозорец като развиват самоосъзваването си.

 

 

Източник: „How to Build More Self-Awarness & a Stronger Culture Using the Johari Window“, 24.06.2016 г., достъпно на: https://www.successfulculture.com/build-more-self-awareness-stronger-culture-using-johari-window/

JOHARI`S WINDOW.png

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page