Оценка на изпълнението на проекта
Оценката на проекта се прави с цел да бъде оценена взаимовръзката между реалните и планираните резултати. Извлечените от оценката поуки могат да бъдат използвани при изпълнението на бъдещи подобни проекти. Независимо от вида на проекта, най-често използваните критерии за оценка са следните:
-
Приложимост – оценява се съответствието на целите на проекта с проблемите, които са били решени и съответствие с икономическата, социалната и икономическата среда в региона или в бизнес организацията.
-
Подготовка и оформяне на проекта – оценява се качеството и логиката на процеса по планиране, както и качеството на цялостното оформление.
-
Ефикасност – оценяват се разходите, бързината и ефективността при преобразуването на ресурсите в конкретни резултати.
-
Ефективност – оценява се доколко резултатите от проекта допринасят за постигането на неговите цели и кои предпоставки са повлияли положително върху изпълнението на проекта.
-
Въздействие – оценява се въздействието, което оказва изпълнението на проекта и резултатите от него върху околната среда, както и какъв е неговият принос към секторните цели, които са обобщени в общите цели на проекта.
-
Устойчивост – оценява се възможността на проекта да осигурява устойчив поток от ползи за целевите групи.
Етапите на оценяването на проекта следват последователността в логическата матрица, но отдолу-нагоре. Те са следните:
-
Оценка на разходите – включва: евентуално направените финансови корекции, сравнение между планираното количество ресурси и действително изразходеното, навреме ли са получени финансовите средства от финансиращите институции.
-
Оценка на дейностите – включва: евентуални забавяния на проекта или предсрочно изпълнение; ако има забавяне – кой е отговорен и какви са причините; какви са последиците от забавянията на изпълнението на дадени задачи.
-
Оценка на резултатите и как могат да бъдат подобрени – някои от показателите оценяват успешното изпълнение на дейности, а други дават количествено изражение на резултатите. Показателите за ефективност се изчисляват като отношение между действителните ползи от проекта и направените разходи за проекта (напр. средни разходи за обучение на един служител). Тези показатели позволяват да се оцени напредъкът на проекта спрямо други проекти.
-
Оценка на целта и устойчивостта на проекта – прави се по показатели за постигането на устойчива полза за целевите групи. Те показват дали проекта е постигнал целта си и дали резултатите от него имат устойчив характер.
Ако планираните резултати и оценката на проекта се разминават съществено, то тогава трябва да бъдат идентифицирани и анализирани причините за направените пропуски довели до това разминаване.
Оценката на ефективността и подкрепата за проекта от страна на заинтересованите страни също подлежи на оценка. Тази оценка се прави въз основа на информация събрана на срещи и посещения на външни организации (партньори, бенефициенти и др.).
Оценката може да се прави към средата на проекта и след неговия край. Правят се и ad-hoc (специални) проучвания за конкретни проблеми.
Източници:
Найденов, Н., Мениджмънт на проекти. Русе, РУ, 2005.
Найденов, Н., Управление на проекти. Силистра, РИТТ, 2011.