PEST анализът в мениджмънта
PEST (STEP) анализът се съсредоточава само върху анализ на аспектите на външната среда. Той е познат и под следните разновидности: PESTLE, PESTEL, PESTLIED, STEEPLE, SLEPT и LONGPESTLE. Неговото наименование е абревиатура и се състои от първите букви на основните фактори на външната среда: Political (политически), Economic (икономически), Sociocultural (социално-културен) и Technological (технологичен). Във варианта PESTEL се добавят още два фактора – Environment (околна среда) и Legal (законов).
За създател на PEST анализа се смята професорът от Харвард Франсис Агилар, който през 1967 г. включва в своята книга „Сканиране на бизнес средата“ инструмент наречен ETPS, променен по-късно на PEST. Днес, този вид анализ е широко използван, заради това, че с него лесно може да се направи анализ на външната среда, като се анализират основните групи фактори. По този начин, компанията може да придобие по-пълна представа за промените и тенденциите във външната среда и да се възползва от създалите се в следствие на това възможности.
Основната разлика между PEST и SWOT анализа се състои в това, че чрез PEST анализа се прави оценка на външната среда в най-общ план с цел да се види цялостната картина, т.е. основните фактори, които влияят върху развитието на пазара, докато SWOT се използва, когато организацията иска да анализира основните фактори от външната среда, но в контекста на бизнеса, който извършва или на конкретния продукт, който разработва в момента. Също така, при SWOT за разлика от PEST се включва и анализ на вътрешните фактори.
Основните ползи, които PEST анализа предоставя на организацията са следните:
-
Позволява да бъдат открити нови възможности и известява за евентуални заплахи идващи от бизнес средата;
-
Разкрива посоката на промяна в бизнес средата, в която организацията работи, което ѝ помага да се адаптира като работи в съответствие с настъпващите промени, а не срещу тях.
-
Може да се използва като анализ на рисковете, съществуващи в дадената бизнес среда, което да помогне на организацията да ги избегне чрез вземането и изпълнението на ефективно решение.
-
Дава обективен поглед върху новите пазари, което позволява бизнес решенията да бъдат базирани на факти, а не на неясни предположения, когато организацията навлиза в нова страна, регион или пазар.
Нека да разгледаме основните групи фактори, влизащи в обхвата на PEST анализа: политически, икономически, социално-културни и технологични.
В групата на политическите фактори се включват: провеждането на избори в дадената страна и евентуалната промяна в следствие от тях по отношение на правителствената и регионалната политика, нивото на ред и законност в страната, нивото на корупция, възможни скорошни промени в законодателството или данъчната политика, отношение на местната власт към екологията, социалната отговорност и защитата на потребителите, спазване на правила относно нормите на труд (напр. работа до 40 часа седмично) и др.
В групата на икономическите фактори се включват: състоянието на икономиката в момента и прогнозите за нейното развитие в бъдеще, нивото на доходите на гражданите в дадената страна и темпа им на нарастване, ниво на безработицата, ниво на бедността, достъпа на хората и фирмите до кредити, както и цената на тези кредити (лихвен процент), нивото на инфлация и др.
В групата на социално-културните фактори се включват: демографския профил на населението (положителен или отрицателен прираст, ниво на образование, стандарт на живот и др.), ниво на образованието и здравеопазването в страната, тенденции на пазара на труда, социални традиции, норми и ценности и тяхното влияние върху избора при покупка, религията и др.
В групата на технологичните фактори се включват: технологичната структура на целевия пазар, настоящите технологични промени или промените, които ще се случат в близко бъдеще, наличието на технологични промени, които ще доведат до радикални промени в начина на работа на компанията. По отношение на технологията, фирмата да може да прилага една от следните четири основни стратегии: пръв на пазара, втори на пазара, намаляване на разходите и сегментация на пазара.
Извършването на PEST анализа се осъществява в следните стъпки:
-
Прави се задълбочен преглед на четирите основни групи фактори, като може да се проведе брейнсторминг, чрез който да се идентифицират възможно най-много на брой фактори на външната среда, влияещи върху дейността на компанията.
-
Обсъждат се възможностите и заплахите, идентифицирани въз основа на възможните бъдещи промени в политическата, икономическата, социално-културната и технологичната среда.
-
Обсъждат се възможните действия и се прави избор на тези от тях, които в най-пълна степен ще позволят компанията да се възползва от възможностите и да неутрализира или минимизира заплахите, идващи от външната среда. Тези действия/мерки могат да бъдат отразени в бизнес плана на компанията.
Обобщение
PEST анализът и неговите разновидности са насочени към идентифицирането на външните фактори, които влияят върху дейността на организация. Оригиналният вариант PEST изследва следните четири групи фактори: политически, икономически, социално-културни и технологични. Този вид анализ дава поглед върху цялостното положение на даден пазар и тенденциите за неговото развитие в бъдеще. Въз основа на тази информация могат да бъдат взети решения относно бъдещето на организацията.
Източници:
Христов, Т., PEST анализ, 5.10.2020, https://www.novavizia.com/pest-analiz/
PEST Analysis, https://www.mindtools.com/pages/article/newTMC_09.htm