Ползи от управлението на проекти
Съвременният начин на управление на проекти изисква от мениджърите да бъдат в крак с новите и структурираните начини на работа по проекти. Това изисква мениджърите на проекти да имат визия за всеки от проектите, с които се захващат, а също и умения за работа с хора, технически умения и способност за работа под напрежение.
Управлението на проекти изисква много повече нови нива на документиране, измерване и проследяване в сравнение с това, което се прави на обикновените работни места. Когато се приема предизвикателството да бъдат въведени и прилагани модерни практики на управление на проекти в дадена организация, трябва да се има предвид, че това е свързано с: нуждата да се отдели време и усилия за обучение и повишаване на квалификацията на наличния персонал, набиране на нов персонал и приемане, че няма гаранция, че дадения проект със сигурност ще успее. Все пак, прилагането на съвременни практики на управлението на проекти със сигурност ще допринесе за по-лесното и ефективно управление на проектите, особено на по-големите проекти, в които участват много хора.
Основните ползи от управлението на проекти са следните:
-
Подобрява връзките с потребителите;
-
Скъсява сроковете за разработката и изпълнението на проекта;
-
Спомага за намаляване на разходите;
-
Спомага за упражняване на по-добър контрол на потреблението на ресурсите;
-
Спомага за повишаване на морала на служителите/работниците;
-
Осигурява конкурентно предимство на пазара.
В обобщение, може да се каже, че ако една организация иска да има по-продуктивни служители, по-доволни клиенти, по-успешно изпълнявани проекти за по-малко време и с по-надеждни резултати, то тя трябва да въведе избрани от нея стандарти, съгласно които да извършва планирането, изпълнението, мониторинга, контрола и приключването на проектите си.
Източник: Open2Study