top of page

Предварителна оценка на бизнес проект

Уроци за всички - рекламен банер.png

       Оценката на предложението за проект може да има различно съдържание според вида и размера на проекта. При бизнес проектите оценката се прави или от инвеститора или от външна консултантска фирма, като тя в повече случаи се свежда до финансов анализ и оценка.

 

     При проекти в реалната икономика и най-вече в случаите когато проекта се отнася за подмяна на износено оборудване, оценките са най-малко следните две:

  • Оценка на техническата и технологическата съвместимост на новите машини и съоръжения с тези, които няма да бъдат подменяни и ще продължат да се използват;

  • Финансова оценка на рентабилността и целесъобразността на проекта.

 

     В някои случаи се добавя и оценка на времето, необходимо за извършването на подмяната. При по-сложни бизнес проекти са нужни и още оценки – оценка на кадровата осигуреност и оценка на възможната съпротива срещу проекта. Ако проекта е за въвеждане на нов продукт в производство, трябва да се направи и оценка на потенциалното търсене на този продукт. При проект за завладяване на нови пазари (експанзия), трябва да се направи и проверка за наличието на достатъчно квалифицирана работна ръка в дадения регион.

 


Техническа оценка за изпълнимост

       При проекти за замяна на физически износено оборудване смисълът на техническата оценка е да се оцени дали има съвместимост между новото оборудване и това, което няма да се подменя.

 

        При проекти за замяна на морално остаряло оборудване техническата оценка обикновено се състои от две части: 1. Подбиране на подходящите машини; 2. Оценка на необходимостта от строителство или реконструкция на помещението, тъй като в много случаи новото оборудване е по-голямо и/или по-сложно. Основната задача тук е да се избере най-подходящото измежду няколко вида оборудване, предлагано на пазара. За целта първо се определя нужния брой на машините, а след това вида машини, които ще са по-производителни.

 

        При проекти за разширяване на вече усвоени пазари, техническа оценка е необходима, ако фирмата иска да разшири присъствието си на дадения пазар чрез собствена мрежа от представителства, магазини, складове, офиси и др. В този случай е нужна оценка на новото строителство или на сградите, които ще бъдат приспособени.

 

        При проекти за пускане в производство на нова стока или услуга, техническата оценка е най-подробна. Нейното съдържание зависи от това доколко новия продукт се различава от стария.

 

        При проекти за сигурност, основният въпрос, който се поставя при извършването на техническа оценка е „доколко дадените съоръжения обезопасяват производството и дали са безопасни за хората и природната среда?“ В някои от най-радикалните случаи се налага спирането на производството напълно или цялостна смяна на технологията на производство.

 

        При управленски (организационни) проекти също се прави техническа оценка за тяхната осъществимост. Такива проекти са: въвеждане или промени на използваните комуникационни, информационни или изчислителни технологии; размествания (премествания), реконструкции на сгради или изграждане на нови сгради.

 

Финансова оценка на бизнес проектите
 

        При извършването на финансова оценка на бизнес проектите се използват две групи показатели – показатели неотчитащи изменението на стойността на парите във времето и показатели отчитащи изменението на стойността на парите във времето.

 

Показатели, неотчитащи стойността на парите във времето

 

        От тази група показатели, най-често се използва показателят срок на възвръщаемост на инвестициите за проекта (Тв), който се пресмята като зависимост между общите инвестиции, включващи и тези за внедряването на проекта (Р) и средногодишната печалба на фирмата само за дадения проект (П).

    Желаният срок за възвръщаемост е около 5-6 години, а финансиращите организации се стремят този срок да не преминава 2-3 години.

 

Показатели, отчитащи стойността на парите във времето

 

        Нетна настояща стойност – чрез този показател се определя общия финансов резултат от проекта за инвестиционен период от определен брой години (m). С него се отчита разликите в моментите, когато се правят инвестициите (изходящи парични потоци) и в моментите, когато се получават печалбите (входящи парични потоци). За да се изчисли ННС трябва да се направят прогнози за входящите нетни парични потоци през всяка от годините на живот на проекта и да се определи нормата на дисконтиране, която ориентировъчно се приема да е равна на минималната норма на възвръщаемост в бизнеса - между 0.08 и 0.1

            Изчислява се по следната формула:
 

            Ако например, срокът на изплащането на инвестицията по проекта е предвиден да бъде три години, следователно формулата на нетната настояща стойност на проекта ще изглежда по следния начин:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

        Ако NPV е по-голям от нула, то проекта се счита за целесъобразен, а ако е близо до нула, равно на нула или под нула е по-добре да бъде отхвърлен.

 

    Вътрешна норма на възвращаемост – това е нормата на дисконтиране, която при сумата от настоящите стойности на очакваните в бъдеще нетни парични потоци става равна на сумата на настоящата стойност на инвестициите по проекта.

 

Оценка на кадровата осигуреност на проекта

 

        Оценката на осигуреността с кадри е много важна за устойчивостта на изпълнението на проекта. Въз основа на тази оценка се определя: по какви критерии ще се подбират членовете на екипа, каква е подходящата организационна структура на проекта, дали ще трябва да се привлекат външни изпълнители и др.

        Оценката на кадровата осигуреност за периода след внедряването на проекта е тясно свързана с техническата оценка, тъй като при избора на подходящо оборудване се посочва и броя и квалификацията на хората, които ще работят с него. Крайният резултат от оценката е да се прецени дали има достатъчно кадри за всеки вариант от техническата оценка или не. Ако няма достатъчно кадри са възможни две решения: да бъдат привлечени нови кадри или да бъдат преквалифицирани наличните кадри.

        Тази оценка има различна тежест в зависимост от вида на проекта.

 


Оценка за изпълнимостта на проекта в определения срок
 

    Тази оценка се прави чрез графика на Гант (план-график за изпълнението на задачите по проекта). За целта се определя физическия срок за изпълнението на целия проект, като той се определя от началната дата на първата задача и крайната дата на последната задача.

 


Оценка на възможната съпротива срещу проекта
 

        Съпротивата срещу проекта е възможно да дойде от два основни източници:

  • Работници/служители, които ще бъдат засегнати от промените след приключването на проекта – причини: страх от промените, лично недоверие срещу инициатора на проекта, недостатъчната информираност по отношение на ползите от проекта.

  • Сътрудниците, които искат да се включат в изпълнението на проекта, но по някакви причини не са включени – могат да се почувстват пренебрегнати или да смятат, че могат да се справят по-добре от други. Мениджъра може да се справи с тази ситуация като прецени къде даден сътрудник може да е полезен – по време на изпълнението на проекта или след започването на експлоатацията на резултата от него.

 

 

Оценка на потенциалното потребителско търсене
 

        Този вид оценка се прави при пускане на нови стоки или услуги на пазара или при разширяване на пазара. Проучването на потенциалното търсене е основата, на която се правят прогнозите за бъдещите продажби. За целта е нужно да е налична следната информация: обема на продукцията, която може да бъде произведена и реализирана; цената, която потребителите биха били склонни да платят за дадения продукт; периодите, в които се очакват минимални и максимални печалби.

 


Източници:
Найденов, Н., Мениджмънт на проекти. Русе, РУ, 2005.
Найденов, Н., Управление на проекти. Силистра, РИТТ, 2011.

Формула за нетна настояща стойност на проект.png
Нетна настояща стойност на проект за 3 години.png

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page