Приключване на проекта
Приключването на проекта е последния етап на проекта и заключителна фаза от неговото управление. Тази фаза е важна не само за неговото формално завършване, но и за неговото документиране. Основните етапи на приключването са следните:
-
Организационно приключване на проекта. Ръководството на организацията-бенефициент организира среща, на която разпределя задачите по приключването между членовете на екипа по проекта. Приключват се договорите с проектния екип, правят се всички разплащания и се събират всички вземания. Спират се всички поръчки към доставчиците. Прекратяват се договорите с подизпълнителите и наетите за проекта хора и им се изплащат дължимите възнаграждения.
-
Документиране на проекта – на този етап се подготвят и архивират всички важни документи по проекта с цел те да могат да бъдат използвани при бъдещи проекти.
-
Одит и подготовка на заключителен доклад – на този етап се прави независима одиторска оценка на постигнатите цел и резултати. Резултатът от тази оценка се сравнява с плана, бюджета и другите прогнозни документи на проекта.
-
Приемане на проекта от организацията-бенефициент и освобождаване на все още неосвободени сътрудници. Също така се закриват всички офиси и помещения, използвани за проекта. Според PMBOK в завършващата фаза на проекта се включват само два процеса: приключване на поръчките и затваряне на проекта.
Един от най-важните активи за повечето процеси по време на целия проект е историческата информация, която се събира по време на проекта и се архивира по време на завършващата фаза. При затварянето на проекта е от изключителна важност да се документират уроците, които са научени по време на проекта, да се оформят докладите по него и всичко това внимателно да се архивира. По този начин за много сходни проекти би било от полза да имат информацията и опита от този проект.
Източници:
Найденов, Н., Мениджмънт на проекти. Русе, РУ, 2005.
Найденов, Н., Управление на проекти. Силистра, РИТТ, 2011.
Open2Study