Приложение на контролинговата концепция при извънредни ситуации
Контролингът е концепция, която се основава на системния подход към управлението на организацията. Контролингът включва редица инструменти и техники, които помагат на мениджърите да вземат информирани решения, да управляват ефективно ресурсите и да постигат целите на организацията.
В условията на извънредни ситуации контролингът може да бъде особено полезен инструмент, тъй като помага на организацията да се адаптира към променените условия и да се възстанови по-бързо.
По-долу са дадени няколко примера за приложение на контролинг концепцията в организацията като устойчив управленски инструмент в условията на извънредни ситуации. В тези случаи, контролингът може да се използва по следните начини:
-
За систематичен анализ на финансовата устойчивост и идентифициране на възможни рискове - организацията може да използва систематичния анализ като инструмент на контролинга, за да анализира своето финансово състояние по време на извънредни ситуации и да определи възможните рискове пред нея. Пример: По време на пандемията от Ковид-19 и наложените заради нея ограничения, отразяващи се върху икономиката, фирма „Х“ прави оценка на текущите и бъдещите си финансови потребности, извършва управление на ликвидността и прогнозира евентуални рискове, които могат да възникнат поради нестабилността на пазара към дадения момент при условия на неизвестност, тъй като не беше ясно колко време ще продължи пандемията. Така, фирмата успява да минимизира негативните последици върху нейната дейност от ограниченията заради пандемията и да оцелее на пазара.
-
За изграждане на сценарии за реагиране в извънредни ситуации и симулации – организацията може да разработи различни сценарии и симулации, за да подготви служителите си как да реагират при евентуално възникване на извънредни ситуации. За целта могат да се приложат различни модели и методи, като SWOT анализ, дърво на решенията, методът Делфи, математически модели за моделиране, таблица на рисковете и възможностите и др. Може да се използва и комбинация от методи, в зависимост от нуждите на организацията. Важно е сценариите и симулациите да бъдат базирани на реалистични представи за извънредни ситуации и да бъдат периодично актуализирани в съответствие с променящата се бизнес среда и нуждите на организацията. Пример: Фирма „Х“ разработва стратегия за реакция в извънредни ситуации, като пандемии, кризи, наводнения, земетресения, военни действия и др. Тя използва комбинация от методи, чрез които разработва разнообразни сценарии и определя най-подходящите действия, които могат да се предприемат. Така, когато настъпи някаква кризисна ситуация, фирмата и нейните служители ще знаят какво трябва да правят и по този начин ще се минимизират негативните последици от дадената криза.
-
При интегриране на нови технологии – организацията използва методите и инструментите на контролинга, за да интегрира нови технологии улесняващи управлението на операциите и комуникацията в условия на извънредни ситуации. Пример: Фирма „Х“ стартира онлайн магазин, за да може да продава стоките си онлайн в условията на пандемия, когато достъпът до магазините е ограничен. За целта използва различни инструменти на контролинга, като: анализ на пазара, прогнози за развитието на пазара, планиране на дейностите по въвеждане на новата технология (уеб платформата за онлайн магазина), анализ на текущото състояние на фирмата и др. Така, фирмата успява да достига до клиентите си, без да се налага те да идват във физическия обект. Това улеснява както самата фирма, така и клиентите в условията на пандемия.
-
При обучение на персонала за справяне с кризи и други извънредни ситуации – чрез методите и инструментите на контролинга, фирмата може да разработи ефективно обучение за справяне с евентуални бъдещи кризи. Пример: Фирма „Х“ разработва планове за действия в извънредни ситуации, с които запознава своите служители, а също така провежда и симулации, за да ги подготви как да се справят практически с евентуални трудности и проблеми, предизвикани от извънредни обстоятелства. Така, служителите се чувстват по-сигурни и подготвени и когато наистина настъпи кризисна ситуация, те знаят как да реагират и не се паникьосват.
-
За управление на ресурсите на фирмата в извънредни ситуации – по време на икономически кризи, пандемии и природни бедствия, ресурсите може да станат оскъдни и затова фирмата трябва да има разработени планове как би могла да се снабдява с нужните ѝ ресурси за производство в такива ситуации. Пример: Фирма „Х“ използва методите и инструментите на контролинга, за да определи своите приоритети и да открие начини да бъдат намалени нейните разходи, каквито са: анализ на финансовите отчети, прогнози за бъдещото развитие на фирмата, прогнози за развитието на пазара и др. Също така, тя извършва търсене и анализ на конкретна информация, за да проучи възможностите за алтернативни източници на ресурси, нужни за производството на фирмата.
В условията на извънредни ситуации контролингът може да бъде особено полезен инструмент, тъй като помага на организацията да се адаптира към променените условия и да се възстанови по-бързо. Контролинг концепцията е устойчив управленски инструмент, който може да бъде използван от организациите в различни условия, включително и в условията на извънредни ситуации. Това може да стане по следните начини: анализ на финансовото състояние и идентификация на потенциални рискове; разработване на сценарии за реакция в извънредни ситуации и да подготвят служителите си за тях; интегриране на нови технологии, които да им помогнат да се адаптират към променените условия; обучение на персонала за справяне с кризи; ефективно управление на ресурсите в условия на ограниченост.
Контролинг концепцията може да бъде особено полезна за организациите, които са изправени пред чести извънредни ситуации, като например природни бедствия или икономически кризи. В такива случаи, контролингът може да помогне на организациите да разработят устойчиви стратегии за справяне с тези ситуации и да се възстановят по-бързо.