top of page

Концепция за управление на качеството Six Sigma

Уроци за всички - рекламен банер.png

       В днешните динамични икономически и други външни условия за много организации е трудно да поддържат своята конкурентоспособност и да се наложат на пазара, на който са избрали да оперират. Поради тази причина са възникнали и продължават да възникват много концепции и системи, които помагат на бизнеса да оптимизира и подобрява процесите, които извършва при производството на стоки/услуги или при осъществяването на посредническа (търговска) или консултантска дейност. Една такава концепция е Шест Сигма, разработена от компанията Моторола и придобила световна известност чрез прилагането ѝ в различни големи компании като Amazon.com и General Electric.

 

    Шест сигма (Six Sigma) представлява стратегия за управление на качеството на производството, чийто основни принципи са разработени от компанията Motorola през 1981 г. и са използвани от нея с цел намаляване на дефектите при производството. През 1991 г. Моторола сертифицира своя първи експерт на ниво „черен пояс“, което поставя началото на формализирането на обучението по метода Шест Сигма. В средата на 90-те години, методът придобива популярност, след като започва да се прилага и в компанията General Electric.

 

      Названието на Шест сигма произтича от статистическото понятие „средноквадратично/стандартно отклонение“, което се обозначава с гръцката буква сигма. Зрелостта на производствената система в дадено предприятие се описва като -рейтинг на отклоненията, т.е. чрез увеличаване на бездефектната продукция, която накрая трябва да достигне до 99,99966% или не повече от 3,4 дефектни единици на 1 млн. произведени единици. Моторола си поставя за цел да постигне ниво на качество, като намали вероятността за дефект до ниво 6, от където идва и наименованието на системата.

 

  Според Моторола, предприятията на ниво 2 сигма са „неконкурентоспособни“, тези на ниво 3 сигма са „средни по отрасли“, на ниво 4 сигма – „високо ниво“, на ниво 5 сигма – „световен клас“, а на ниво 6 сигма – „ниво на конкурентоспособност“.

 

      Основните цели при прилагането на концепцията Шест сигма са следните:

  • Отстраняване на излишните и непроизводителните дейности и действия;

  • Намаляване на времето на производствения цикъл;

  • Повишаване на печалбата на предприятието. 

 

      Системата Шест Сигма има следните основни характеристики:

  • Ръководството на предприятието участва активно при прилагането на проекти по Шест Сигма;

  • Мениджмънта на предприятието се осъществява на база на анализ на данни и факти;

  • Всички нива в предприятието се ориентират към потребителя;

  • Всички видове дейности имат процесна ориентация;

  • Разрушават се вътрешноорганизационните бариери;

  • Предприятието се стреми към възможно най-високо ниво на бездефектност;

  • Прилага се единна методология при решаването на проблеми. 

 

       Базовите положения на концепцията Шест Сигма са следните:

  • Броя на дефектните единици на 1 млн. произведени единици представлява стандартно измерване. То може да бъде приложено не само към производството, а и към всички аспекти от функционирането на дадено предприятие – услуги, администриране, разработване на нови продукти и т.н.

  • За да се внедри системата е нужно персоналът да се обучи по Шест Сигма, което да бъде последвано от сформиране на проектни екипи, чийто цели да бъдат: повишаване на рентабилността на предприятието; съкращаване на производствени и други дейности, които са излишни; намаляване на времето на производствения цикъл.

  • Използват се корпоративни спонсори, които отговарят за дейността на проектните екипи. Спонсорите трябва да осигурят механизми на ръководителите на проектните екипи, чрез които те да успяват да удържат екипите от отклоняване от стратегическите цели на организацията, да преодолеят съпротивлението на промените и да успеят да получат допълнителни ресурси.

  • В рамките на програмата по въвеждането на Шест Сигма се подготвят квалифицирани експерти (те могат да са с жълт, зелен или черен колан, според нивото на подготовката си), които трябва да притежават умението да прилагат количествени и качествени инструменти за усъвършенстване на процесите в организацията. Целта на програмата е да се постигнат стратегическите цели на организацията.

  • Всички показатели, с които ще измерват процесите, трябва да бъдат определени предварително и трябва да се обозначават техните значения преди и след прилагането на промените.

  • Целите и задачите, които се поставят трябва да са с величина на подобрение с един порядък по-високи (десет пъти по-високи).

  • Внедряването на концепцията и обучението спрямо Шест Сигма се извършва за период от една до три години, като през този период сертифицирани специалисти правят подобрения на бизнес процесите в организацията и ръководят проектните екипи.

 

       В практиката се използват две основни методологии на приложение на Шест сигма. Те са:

  • DMAIC – включва следните основни стъпки: определяне (define), измерване (measure), анализ (analysis), подобряване (improve) и контрол (control);

  • DMADV – включва следните основни стъпки: определяне (define), измерване (measure), анализ (analysis), дизайн на детайлите (design) и проверка (verify).

  

     В рамките на концепцията Шест Сигма се създава определена инфраструктура и бизнес среда в организацията, чрез която се осъществява внедряването на този нов подход и се създава нова вътрешноорганизационна култура. Тази концепция не се реализира пряко нито от висшето ръководство, нито от ръководството на средно ниво, а идеите, които водят до решенията за подобренията се генерират и изпълняват от най-ниските нива на организацията. Компаниите, които прилагат подхода Шест Сигма се стремят да делегират колкото се може повече права на сътрудниците, които работят непосредствено с клиентите.

 

        В процеса по внедряване на Шест Сигма се включват следните лица:

  • „Шампиони“ - това са неформални лидери, които използват методите на Шест Сигма в своята ежедневна дейност и споделят своите идеи при всяка възможност;

  • „Спонсори“ – това са собствениците на процеса, на който се прави подобрение. Те подпомагат инициативата Шест Сигма и координират дейностите, съобразно своите правомощия.

  • „Майстори на черния пояс“ – това са лица, които притежават високи технически и организационни умения. Те осигуряват техническото ръководство на програмите Шест Сигма. Тяхното основно занимание е обучаването на експертите и наставничество.

  • Експерти „черен пояс“ – това са лица, които са преминали обучение по Шест Сигма и са заети с проектите по Шест Сигма през 50-100% от времето си. Експертите с черен колан са добре подготвени по цялостната материя на тази методология и могат да ръководят проекти за подобрение в дадена организация.

  • Експерти „зелен пояс“ – това са лица, които са преминали обучение по Шест Сигма и са запознати с основните и някои от по-задълбочените елементи на методологията. Те могат да бъдат участници или ръководители на проект за подобрение.

  • Експерти „жълт пояс“ – това са лица, които са преминали обучение по Шест сигма и са запознати с основните на методологията. Те могат да бъдат членове на екипи по проекти за подобрение, които са водени от експерти със зелен или черен пояс.

 

Източници:

Туджаров, Х., „Шест сигма“, 2008, http://tuj.asenevtsi.com/6S/6S06.htm

„Шестсигма“, https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D1%81%D1%82_%D1%81%D0%B8%D0%B3%D0%BC%D0%B0

„Какво е Lean Six Sigma?“, достъпно на: https://leaninstitute.bg

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page