top of page

Видове контролинг

Уроци за всички - рекламен банер.png

      Внедряването на концепция на контролинга в управлението на бизнеса създава необходимите предпоставки за по-ефективна реализация на висшите цели на организацията, които са растеж, развитие и реализиране на печалба.

  

    Класификацията на контролинга може да се направи въз основа на различни признаци. Основните квалификации са според следните признаци: планов хоризонт и нивото на управление; обхвата на задачите; органа натоварен с разработването, внедряването и осъществяването на контролинговата концепция.

  

     Според плановия хоризонт и нивото на управление, контролинга бива:

  • Стратегически контролинг – той спомага за доброто изпълнение на разнообразните задачи на управлението, свързани със стратегическото планиране. Такива задачи са: формулирането на философията, мисията, визията и ценностите на организацията, формулирането на стратегическите цели, избора на стратегия и др. Контролът е насочен към повишаването на качеството. Стратегическият контролинг способства преминаването към нова фирмена философия, която е свързана с устойчивото развитие.

  • Тактически (оперативен) контролинг - той е свързан с реализирането на всички задачи по реализацията и регулирането на стратегическите цели и задачите, свързани с тях. Контролът е насочен към изпълнение на планираните количествени показатели.

  

     Тези два вида контролинг се прилагат паралелно и показват дуалността на контролинговата концепция като цяло.

 

 

 

        В зависимост от обхвата на задачите, които се осъществяват въз основа на прилаганата контролингова концепция, контролинга бива:

  • Комплексен (интегриран) контролинг – той може да се разглежда като основата, върху която е изградено интегрираното управление на целия бизнес на организацията. Неговата задача е да ориентира всички решения и задачи, изпълнявани във организацията към резултата (печалба) и към ефективното използване на потенциала на организацията за постигането на този резултат. За целта, ръководителите от всички йерархични нива в организацията трябва да бъдат добре обезпечени с необходимата информация и инструменти, за да може всички предстоящи събития и решения да бъдат реализирани съгласно всички критерии и на всички етапи от управлението. Чрез интегрирания контролинг се осъществява управление, базирано на три основни критерия – време, разходи и качество.

  • Контролинг по функционални области на дадения бизнес – той обхваща процесите по планирането, контрола и регулирането на всяка от функционалните области на управлението на организацията. Тези области са: маркетинга, снабдяването, пласмента, производството и производствените мощности, човешките ресурси, инвестициите, проектите, разходите, финансите, научно-изследователска работа и др. Функционалният контролинг обхваща всички управленски задачи, които са свързани със стратегическото и тактическото управление, контрол и регулиране на всяка отделна функция на управлението.

    

  В зависимост от органа, който извършва внедряването на контролинговата концепция и осъществяването на функциите на контролинга, различаваме:

  • Вътрешен контролинг – този вид контролинг се осъществява като вътрешна система за управление на бизнеса на организацията. Концепцията за внедряването му се разработва от отдел на самата фирма, в която ще се прилага и се базира на специално изградена за целта управленска информационна система. Тази система представлява интегриран мрежови модел, включващ отделни модули, които са взаимосвързани и чрез които се създава възможност за представяне на икономическите показатели от дейността на предприятието в подходяща форма и в онлайн режим.

  • Външен контролинг – той е налице, когато външна фирма (консултантска фирма) разработва контролинговата концепция, оказва помощ при въвеждането ѝ и я обслужва.

 

Източници:

Илиев, П., Контролинг и вътрешен контрол. НБУ, http://eprints.nbu.bg/3259/1/Kontroling.pdf

Хаджиева, В. Приложение на контролинг концепцията, като съвременен управленски инструмент. Сп. Икономика, бр. 21 от 2/2016.

Обща характеристика на контролинга при управление на фирмената дейност, https://financeue15.files.wordpress.com/2014/10/1-d0bed0b1d189d0b0-d185d0b0d180d0b0d0bad182d0b5d180d0b8d181d182d0b8d0bad0b0.pdf

controling.jpg

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page