Какви са предизвикателствата при смяна на технологията на производство във фирмата?
За да останат компаниите релевантни и конкурентни на пазара те гледат към новите тенденции в развитието на технологиите, за да видят кои от тях биха били от полза за тях. Някои от тях дори са по-смели от другите и искат първи да приложат дадена нова технология. Смяната на технологията, обаче често води до възникването на проблеми, които представляват предизвикателства, които предприятието е необходимо да преодолее. Някои от тези предизвикателства са следните:
-
Възприемане на самата технология – много от технологиите са полезни, но важното е дали дадена технология е полезна за конкретното предприятие, т.е. дали отговаря на неговите нужди. Може да се окаже, че страхотната нова технология, която е закупена не върши почти никаква работа в контекста на дейността на предприятието. Затова е нужно, преди да се купува и внедрява нова технология, да се направи проучване, чрез което да се установи дали дадената технология ще е наистина полезна за предприятието и ще подобри неговата дейност.
-
Правилно внедряване на новата технология – печеленето на някакво предимство, което внедряването на новата технология дава не е достатъчно, предприятието трябва да може да я интегрира в цялостния си производствен, маркетингов, логистичен или друг процес, така че да може да се реализира нейния пълен потенциал. В противен случай, може да се наложи да се поправя цялата система, което ще отнеме повече време и усилия. В идеалният случай, предприятието трябва да може да въведе новата технология с възможно най-малко сътресения и най-малка нужда от обучения на персонала.
-
Риск от невъзприемане и ненавлизане в новата технология от страна на част от служителите – някои хора са отворени към новите технологии и ги приемат с отворени обятия, други обаче са резервирани към тях и трудно ги приемат. В предприятията, винаги ще има и от двата типа хора. Първите нямат нужда да бъдат убеждавани, докато обаче за другите е нужно да се положат усилия, за да бъдат спечелени. Това може да се постигне, като тези служители бъдат въвлечени в процесите по избор на новата технология и планиране на нейното внедряване, като по този начин те ще могат да видят нейните предимства. Също така, трябва да им се даде възможност да представят своите гледни точки и предложения. Важно е да се очертаят ясни очаквания към новата технология от всички, които ще я използват, на които тя трябва да отговори.
-
Недостатъчни обучения на персонала за работа с новата технология – дори и новата технология да е обявена като „удобна за потребителя“ (user-friendly), все пак се налага служителите да бъдат обучени как се работи с нея. Не всички могат лесно и бързо да свикнат да работят с новата технология, някои служителите се нуждаят от помощ. Организирането на обучения ще помогне именно на тези служители, а също и ще помогне да се избегнат грешките, които обикновено възникват при първата употреба на новата технология, някои от които генерират разходи на компанията. Често срещана грешка в предприятията е да не се вземат предвид разходите за обучение при бюджетирането на дейностите по закупуване и внедряване на новата технология. Обученията обикновено са скъпи и затова някои мениджъри предпочитат да си спестят тези разходи, след като вече са похарчили доста за самата технология. Но липсата на обучение или неадекватното обучение може да струва много повече на компанията, тъй като риска от грешки се увеличава, а това води до разходи.
-
Наблюдение на данните и напредъка – новите технологии дават възможност да се наблюдават и следят данните, които те събират. По този начин, може да се получи цялостна картина за това как служителите използват технологията и дали я използват ефективно или не. Мониторингът на данните дава и възможност да се наблюдава цялостното развитие на предприятието като се сравнява с предварително определените цели. Така може да се види, кои процеси работят добре и кои имат нужда от подобрение.
-
Не предвиждане на нуждите на потребителите на технологията или на продуктите, произведени чрез технологията – когато се обмисля въвеждането на нова технология, най-добре е да не се копира това, което вече е въведено, тъй като в този случай просто се следва това, което правят конкурентите. Ако ръководството компанията иска да надскочи своите конкуренти, то тя трябва да прилага лидерско мислене и да инвестира в технологии, с което да се предвидят нуждите и желанията на потребителите.
-
Нови технологии означава и нови рискове – новите технологии преминават през жизнен цикъл, като през първия етап на този цикъл може да има повече слабости по отношение на сигурността. Въвеждането на нова технология в предприятието може да увеличи заплахите за сигурността на данните и информацията. Затова е важно да се възприеме организационна култура фокусирана върху ученето и бързата реакция.
-
Предизвикателства за предприятието, възникващи в следствие на несъответстващи регулаторни изисквания – заради това, че се въвеждат нови характеристики и процеси, някои от новите технологии може да се окаже, че са в противоречие със съществуващите регулаторни изисквания. В този случай, предприятието заедно с други предприятия от бранша би могло да лобира за промени в законодателството.
Източник: Scalzo, C., Challenges of implementing new technology and how to address them, 24.01.2019, https://www.onlinecomputers.com/2019/01/challenges-of-implementing-new-technology-and-how-to-address-them/