Комуникационни стратегии на банките
Банките, както и всички организации използват елементите на комуникационния микс. Основните елементи на този микс са четири: реклама, връзки с обществеността, стимулиране на продажбите и лични продажби. От всички тях, рекламата е най-популярния и най-често използвания инструмент за комуникация с потенциалните потребители на организацията. Поради тази причина, комуникациите често се отъждествяват именно с рекламата, но на практика работата на специалистите по маркетинг не се свежда само до осъществяването на този вид комуникация.
В много от банките, особено в по-големите, има обособени специални маркетингови отдели, които се занимават специално с различните видове комуникации, които банката осъществява със своите потребители, партньори и други заинтересовани лица и които изготвят маркетинговите стратегии на банките. При изработването на рекламите повечето банки се обръщат към специализирани рекламни агенции.
Комуникационна стратегия може да се изработи за осъществяването на всеки един от видовете комуникации. Най-често банките следват една от следните комуникационни стратегии:
-
Според целите на банката – тук се включват: стратегия за популяризиране на цялостната дейност на банката, стратегия за насърчаване на продажбите или интегрирана целева стратегия.
-
Според елементите на маркетинговия микс – тук се включват: рекламна стратегия, PR стратегия, стратегия за стимулиране на продажбите и стратегия за осъществяване на лични продажби.
-
Според комуникационното послание – тук се включват: технологическа стратегия (акцентира се на техническите параметри на продукта) и психологическа стратегия (акцентът е върху чувствата и емоциите на потребителите). Банките по-често използват психологическата стратегия.
-
Според честотата и интензивността на комуникационния процес – тук се включват три стратегии: пасивна, активна и интерактивна. При пасивната стратегия, действията на банката са насочени към потребителите и не създават условия за обратна връзка. При прилагането на активната стратегия, банката задължително държи да получи обратна връзка от клиентите. Интерактивната стратегия съчетава активната и пасивната стратегии, като при нея банката създава условие за ползване на комуникациите, стимулира ги и получава отговор от потребителите.
-
Според влиянието на различни фактори – на основата на факта, че ключов фактор за избора на комуникационната стратегия се явява корпоративната стратегия на банката, тези стратегии могат да се адаптират според моделът на Портър (матрицата на Портър), като се определят според два критерия: целеви продуктов пазар и стратегическо преимущество. Въз основа на това получаваме следните видове стратегии:
Източник: Асенова, М., „Комуникационните банкови стратегии – план за дългосрочни връзки между банката и пазара“, списание за наука „Ново знание“, достъпно на: https://uard.bg/files/custom_files/files/documents/New%20knowledge/year2_n3/paper_assenova1_y2_n3.pdf
