top of page

Същност на дигиталния маркетинг

     Възникването и бурното развитие на технологиите доведе до т.нар. дигитална трансформация, която може да бъде определена по следния начин: промяна в процесите, с които се осъществяват дейностите на компанията чрез прилагане на дигитални технологии. Новите технологии се използват както в цялостното управление на организациите, така и в отделни нейни дейности като счетоводство, маркетинг, логистика и т.н.

 

        Дигиталният маркетинг използва нови начини за въздействие върху аудиторията, които включват употреба на модерните технологии. Трябва да се уточни, че дигиталният маркетинг включва употребата на два вида технологии: такива, които са свързани с Интернет (уебсайтове, социални мрежи, блогове и др.) и такива, които не използват Интернет (телевизия, радио, дигитални билбордове). В случая, ще използваме термина „дигитален маркетинг“ по отношение на маркетинга, осъществяван посредством технологии, работещи с Интернет.

 

    Част от дигиталните технологии (компютърните технологии) дават възможност за осъществяване на двупосочна комуникация между производителя или търговеца от една страна и клиента, от друга. По този начин компанията по-лесно може да разбере какви са потребностите и желанията на потребителя и въз основа на това да се опита да ги задоволи чрез продукти (стоки или услуги), които произвежда или препродава. Така, на практика, компанията се доближава много до своите клиенти. 

 

        При дигиталния маркетинг ориентацията е към технологиите и хората, т.е. използват се технологиите, за да се осъществи ефективна комуникация с потребителите, което да доведе до удовлетворяване на техните потребности. 

 

        Комуникационните канали, които се използват в дигиталния маркетинг са: 

  • Онлайн реклама чрез банери - може да се използва по два начина: директно (рекламодателя помества банера си на сайта, с който се е споразумял) и чрез програми за реклама като Google Ads.

  • Онлайн реклама в социалните мрежи - социалните мрежи като Facebook, YouTube и други, дават възможност за рекламиране. Във Facebook това става чрез Meta Business Suite, като има различни варианти (подсилване на публикация, реклама с банери и др.)

  • Резултати от търсене в търсачките - това е т.нар. маркетинг за търсещи машини (Search Engine Marketing, SEM);

  • Собствени фирмени сайтове, които могат да се оптимизират чрез SEO или да бъдат рекламирани. 

  • Страници в социалните мрежи (Facebook, Twitter, Instagramm, TikTok, YouTube и др.);

  • Използване на инфлуенсъри;

  • Имейл маркетинг - използва се за изпращане на маркетингови съобщения на абонати (хора, които са съгласни да получават тези съобщения);

  • Маркетинг чрез чат-програми (Viber, Messenger, WhatsApp и др.) - изпращат се рекламни или други маркетингови съобщения до потребителите на дадения бранд. 

 

 

        Приложението на дигиталните маркетингови технологии в днешно време не се изчерпва само с разпространение на съдържание в социалните мрежи или изграждане на многоканално онлайн и офлайн присъствие. То може да включва и използването на други технологии като: изкуствен интелект (AI), компютърна обработка на естествения човешки глас (NLP), сензорни технологии, Интернет на нещата (IoT) и блокчейн, като всички те притежават огромен потенциал за осъществяване на революционна промяна в маркетинга.

 

        Възходът на маркетинга в търсещи машини (Search Engine Marketing, SEM) и маркетинга в социалните медии (Social Media Marketing, SMM), както и увеличаването на сделките, извършвани посредством електронна търговия, показват, че от дигитализацията има големи ползи за бизнеса и перспективата пред неговото развитие е положителна. 

 

     Маркетингът в дигитална среда не само доведе до даване на възможности за използването на онлайн каналите и изразходване на повече финансови средства в цифровите медии, а и до промени в работата на маркетолозите. Благодарение на новите технологии, тяхната работа значително се улесни и подобри. Например, вместо да анализират големи масиви от данни с цел да разберат какви са закономерностите, това може да се върши от компютри, а задачата на маркетолозите е просто да видят кои от тях са значими и важни за дадения бранд. Друго, което подпомага тяхната работа е използването на изкуствения интелект, който може да помага при писането на текстове за реклами или постове в социалните мрежи (пр. Chat GPT, Google Bard и др.), а също и за създаване на изображения (Midjourney, Adobe FireFly, Leonardo AI и др.) . Вече се предлагат и много приложения за създаване на рекламни банери, видеа, презентации и други видове съдържание, които маркетолозите могат да използват в своята работа (пример: Canva).  

 

    Според Филип Котлър съществуват пет основни начина, по които технологиите стимулират развитието на маркетинговите практики. Те са следните:

  • Могат да се вземат по-информирани решения, въз основа на големите масиви от данни (big data). Големите масиви от данни представляват страничен продукт от дигитализацията на процесите – всяка една точка на контакт с клиента и всяка негова транзакция се записва и съхранява. Всеки път, когато даден потребител търси информация в интернет, задава въпрос към някоя фирма или пазарува онлайн, той оставя т.нар. дигитална следа. Обработвайки тези масиви от данни, компютрите могат да намират прозрения, които да са от полза за маркетолозите, тъй като чрез тях те могат по-лесно да създадат профил на клиентите, което им позволява създаването на персонализиран маркетинг (one-to-one marketing).

  • Могат да се прогнозират резултатите от маркетингови стратегии и тактики, преди те да бъдат приложени. Маркетолозите вече могат с помощта на мощен аналитичен инструмент, базиран на изкуствен интелект да прогнозират какви ще са резултатите още преди да пуснат нов продукт на пазара или дори още преди да са планирали маркетинговата кампания за него. Целта на този подход е бъдат открити определени закономерности или повтарящи се модели в минали вече активности и по този начин да се определи кои дейности са ефективни и кои не.

  • Може да се пренася контекстуалното дигитално изживяване в офлайн пространството. В Интернет, поведението на потребителите винаги оставя дигитален отпечатък, което помага на специалистите по дигитален маркетинг да им предлагат богато контекстуално съдържание, като например определени реклами, отговарящи на техните интереси и нужди. В това отношение, компаниите, които извършват дейността си онлайн имат по-голямо предимство от тези, които развиват бизнеса си по традиционния начин. Възможно е обаче чрез определени технологии да се събират данни и за посетителите на физическите търговски обекти, които да се използват за подобряването на потребителското изживяване. Такава технология е Интернет на нещата (Internet of Things, IoT), която представлява мрежа от свързани чрез сензори обекти и вещи. Благодарение на тези сензори могат да се отчитат различни показатели за потребителите, които да помагат на маркетолозите при осигуряването на персонално отношение към тях.

  • Може да се увеличи взаимодействието с потребителите, като се увеличи симбиозата между маркетолозите и цифровите технологии. Изкуственият интелект заедно с компютърната обработка на човешкия език (Natural language processing, NLP) могат да повишат продуктивността като поемат тази част от обслужването на клиентите, която е с по-ниска добавена стойност. Чат-ботовете могат да поемат огромно количество рутинни разговори, като предварително бъдат програмирани да отговарят на определени въпроси с определени отговори. Добавената реалност (Augmented Reality, AR) и виртуалната реалност (Virtual Reality, VR) могат да помогнат на компаниите да предлагат продуктите си по нов и завладяващ начин.

  • Могат да спомогнат за увеличаването на маркетинговата производителност, като се реагира бързо и своевременно на постоянно променящите се предпочитания на потребителите.

        

   Може да се каже, че дигиталният маркетинг се базира на три взаимосвързани подхода, които са следните: контекстуален маркетинг, прогнозен маркетинг и маркетинг на взаимодействието, който е подсилен от технологиите. 

      Прогнозният маркетинг включва процес, по време на който се изгражда и използва прогнозен анализ, като често това става с помощта на изкуствен интелект, а целта е да се предвидят резултатите от маркетингови дейности, които предстои да се проведат. 

  Контекстуалният маркетинг включва процесите на идентификация, профилиране и осигуряване на персонализирано взаимодействие с всеки отделен клиент, като се използват сензорни технологии и цифров интерфейс във физическото пространство и големи масиви от данни в онлайн пространството. 

    Маркетингът на взаимодействието, подсилен от технологиите представлява употреба на технологии като виртуални асистенти и чат-ботове, като целта е да се подобри обслужването на клиентите и работата на маркетолозите.

 

 

Използвани източници:

Котлър, Ф., Картаджая, Х., Сетиауан, И., Маркетинг 5.0: За технологиите и хората, Локус Пъблишинг, София, 2022.

Digital Marketing.png
Комуникационни канали в дигиталния маркетинг.png

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page