Етапи на банковите рекламни кампании
Когато се изработва една рекламна кампания за банка, обикновено се преминава през следните основни етапи:
-
Определяне на целевата аудитория – например, ако банката иска да увеличи броя на потребителите на ипотечни кредити, то тя ще насочи фокуса на реклама именно към потенциалните потребители на такъв тип кредити, като може да им предложи изгодни условия – ниски лихви, гратисен период, възможност за предсрочно погасяване и т.н.
-
Определяне на целите на рекламната кампания – обикновено тези цели са следните: увеличаване на продажбите и печалбите (в случая, при банките продажбите са под формата на даване на кредити, на които цената всъщност е лихвата и таксите) и подобряване на имиджа на банката.
-
Избор на канали за комуникация – при осъществяване на комуникация с публиките чрез реклама, обикновено се ползват следните канали: тв и радио реклама, реклама в Интернет (рекламни банери, рекламни видеа, социални медии, уеб сайт, канал в YouTube и др.), реклама в печатни издания, реклама чрез брошури, билбордове и др. Като цяло, банките използват всички възможни комуникационни канали за реклама, като в последно време се набляга много на Интернет рекламата и тв рекламата.
-
Подготвяне на посланието – този етап е много важен, тъй като трябва внимателно да се подбере какво точно да се каже на получателите на посланието чрез реклама, за да ги подтикне да потърсят услугите на банката. Най-често банките в своите реклами предлагат промоционални оферти за кредити, депозити или разплащания чрез дебитни или кредитни карти.
-
Планиране на използването на средствата за осъществяването на рекламната кампания – при планирането на рекламна кампания се определя кои точно канали ще бъдат използвани, кога ще стартира рекламата чрез всеки от тях и колко време ще продължи и какви цели трябва да се постигнат, т.е. планират се всички дейности, които ще се извършат по време на кампанията. Например, ако дадена банка заснеме рекламен клип за телевизията, тя може да реши да го използва за срок от два месеца, след което да прекрати тази кампания и да започне нова, отнасяща се до друга промоция и/или друг продукт на банката.
-
Определяне на бюджета на рекламната кампания – има два подхода за определяне на бюджета: обективен и субективен. Според обективния подход, банката определя бюджета за рекламната кампания като отчита влиянието на външните фактори и финансовите си показатели. Методите, които се използват са: „конкурентен паритет“, „цел-задачи“, „математически“ и „експериментален“. Субективните методи са: „можене“, „експериментално определяне на рекламния бюджет“ и „фиксиран процент от печалбите“.
-
Осъществяване на обратна връзка чрез анализ на ответната реакция – този анализ се прави въз основа най-вече на реализираните продажби след започването на рекламната кампания. Могат да бъдат направени и проучвания по отношение на това как публиките възприемат дадената реклама или рекламирания продукт. Хубаво е също да се правят и периодични проучвания на резултатите от проведените рекламни кампании – например веднъж в годината.
