top of page

Инфлуенсър маркетинг

     Инфлуенсър маркетинга е известен още и като брандирано съдържание или работа с творци. Той представлява един от един доста мощен инструмент на дигиталния маркетинг, чрез който може да се разшири обхвата на дадена марка в социалните медии. Не съществува универсален подход, според който рекламодателят може да накара тази стратегия да проработи за него, но ако се прилага правилно проучване и планиране, почти всеки вид бизнес би могъл да се възползва от нея. За бизнеса по-полезни са не толкова инфлуенсърите, които са знаменитости заради своите професии, а тези, които създават съдържание, предназначено за определена ниша, тъй като обикновено и техните продукти са насочени към определена целева група. Например, ако даден инфлуенсър е известен с това, че готви добре и е известен с това, фирмите могат да го използват, за да рекламират чрез него хранителни продукти.

 

        Инфлуенсър маркетингът е индустрия, която включва колаборация между компаниите и инфлуенсърите и в същото време представлява мощен инструмент, който помага на компаниите да растат и да се развиват.

 

        Инфлуенсър маркетингът е доста доходоносна индустрия. Според данните, за периода от 2016-2020 г., доходите от инфлуенсър маркетинг са нараснали 5.7 пъти, от 1.7 млрд. долара за 2016 г. до 9.7 млрд. долара за 2020 г., а през 2022 г. този пазар се разшири до рекордните 16.4 млрд. долара. Този ръст се дължи основно на нарастващата популярност на социалните медии и платформите за видеосподеляне, каквито са Facebook, Instagram, YouTube, TikTok и др. Друг фактор, който оказва влияние върху разрастването на този пазар е пандемията от Ковид-19, която принуди много хора да останат по домовете си и да търсят нови начини за комуникация и изява.

 

        Най-предпочитаният канал за осъществяване на инфлуенсър маркетинг е социалната мрежа Instagram, която въпреки, че през 2020 г. бележи лек спад в употребата си през 2020 г., сега отново се радва на голяма популярност. Повечето компании предпочитат именно този канал за своите инфлуенсър маркетингови кампании, въпреки че неговите потребители са доста по-малко от тези на Facebook (2.95 млн. активни потребители във Facebook срещу 2 млн. в Instagram). Това най-вероятно се дължи на факта, че повечето инфлуенсъри използват именно Instagram, докато Facebook се използва повече от друг тип влиятелни личности, като политици, знаменитости и др. Много от инфлуенсърите имат профили в няколко социални мрежи, но засега Instagram си остава най-използваната от тях (68%), като е следван плътно от TikTok (45%). Прогнозите сочат, че в бъдеще TikTok ще задмине по популярност Instagram.

 

        Засега Instagram продължава да действа като жизнеспособен начин за потребителите да намират нов продукт или услуга. 79% от търговците смятат тази социална мрежа за неразделна част от своите маркетингови кампании, затова не е учудващ факта, че дори и през 2022 г. тя си остава един от най-полезните източници на потенциални клиенти. Платформата Instagram вече има широк глобален обхват, като 83% от нейните потребители влизат там с идеята да открият нещо ново. 87% от потребителите, които са видели публикация за някакъв продукт са предприели някакво действие (следване на марката, запитване, покупка и т.н.).

 

   Според проучванията, 93% от маркетолозите са използвали инфлуенсър маркетинга в кампаниите, които са разработвали, а само 7% никога не са ползвали този тип маркетинг в своите кампании. Следователно, може да се каже, че този вид маркетинг вече се смята за ключов при изготвянето на рекламната стратегия. Повечето компании обаче предпочитат да използват собствени маркетолози, които да организират кампаниите им, отколкото да разчитат на рекламни агенции. Също така, те стават все по-внимателни по отношение на фалшиви инфлуенсъри. Друга тенденция, която се забелязва е увеличаването на бюджетите за реализиране на инфлуенсър маркетингови кампании. Все повече фирми виждат потенциала и ефективността на този вид кампании и затова са склонни да отделят повече средства за тяхното провеждане.

 

     Според статистиката, най-голяма роля в инфлуенсър маркетинга играят микро инфлуенсърите. Въпреки, че техните последователи са по-малко в сравнение с макро и мега инфлуенсърите, тяхната публика е по-ангажирана и е доста по-вероятно да предприеме действия. Микро инфлуенсърите могат да помогнат за минимизиране на рекламните разходи за дейностите по кампанията, като същевременно разширяват обхвата на марката. Въпреки че базата им от последователи може да не е толкова голяма, колкото тази на влиятелните знаменитости, те могат да генерират по-голямо въздействие от направено впечатление. Освен това, работата с тях струва много по-малко на компаниите, отколкото ако работят с по-известни личности. 

 

     В България, най-използваният канал на инфлуенсъри, които потребителите следват също е Instagram със 74%, следван от Facebook с 64%, YouTube с 54% и TikTok с 23%. Младите хора на възраст 18-25 г. предпочитат Instagram (84%), докато Facebook е предпочитан най-вече от хората на възраст 40-50 г. (77%).

 

Източници:

https://blog.hootsuite.com/influencer-marketing/

https://influencermarketinghub.com/influencer-marketing-statistics/

MSL, Пулсът на инфлуенсър маркетинга в България, София, август 2022, http://influence.msl.bg/assets/files/MSL-Sofia_InfluencerLandscapeBulgaria_WhitePaper_2022.pdf

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page