Кои хора са инфлуенсъри?
Когато чуят думата „инфлуенсър“, много от нас си представят добре изглеждащи хора (мъже или жени), които често публикуват свои снимки или видеа в социалните мрежи и по този начин набират последователи, от което след това се възползват, за да рекламират някакви продукти и да печелят пари. Това определение обаче важи само за определена част от т.нар. инфлуенсъри или както те предпочитат да ги наричат – „създатели на съдържание“. Не винаги, инфлуенсърите са хора, които просто изглеждат добре и са известни с това, че са известни. Много от тях, всъщност са специалисти в някаква сфера (напр. маркетинг, мода, бизнес, иновации и др.) и създават много полезно съдържание за своята аудитория, а други са се специализирали сами в сфери като майчинство, домашен декор, здравословно хранене и т.н. Именно този тип инфлуенсъри, макар и с по-малко последователи, могат да бъдат полезни за бизнесите, тъй като им дават възможност за достигане до макар и малка, но по-ангажирана аудитория, в сравнение с аудиториите на инфлуенсърите, които имат много последователи. Така например, ако компанията ни е производител на козметика – може да използваме както известен инфлуенсър с много, но не толкова ангажирани последователи, така и по-малко известен, но познат в определени среди и имащ верни и ангажирани последователи. Разбира се, всичко зависи от целите на дадената кампания и от особеностите на дадения бранд и сферата, в която се развива.
Значението на думата инфлуенсър идва от английския глагол ‘influence’, който означава „влияя, въздействам“. Следователно, може да кажем, че това са хора, които по някакъв начин оказват влияние върху други хора. За да достигнат до много хора, инфлуенсърите използват възможностите на новите технологии и по-специално социалните медии. На практика, всеки инфлуенсър се стреми да набере повече последователи и затова неговата основна цел е да създава интересно съдържание, с което да привлича хората и те да го следват.
Какви инфлуенсъри са познати? Те могат да бъдат разделени на видове според два основни признака – сфера и брой на последователите.
Според сферата на развитие, инфлуенсърите са най-различни. Те могат да бъдат разделени най-общо на: травъл инфлуенсъри (които пътуват и описват пътуванията си чрез снимки, видео и текст), модни инфлуенсъри; инфлуенсъри, които са специалисти в дадена сфера (дизайнери, маркетолози, икономисти, политолози, IT специалисти и др.), известни личности (политици, актьори, певци и музикални групи, телевизионни водещи и др.) и т.н.
Според броя на последователите инфлуенсърите се разделят на следните основни видове:
-
Нано инфлуенсъри – с до 10 хиляди последователи в световен мащаб и до 5 хиляди за мащабите на България;
-
Микро инфлуенсъри – с между 10-100 хиляди последователи в световен мащаб и 5-40 хиляди последователи за мащабите на България;
-
Макро инфлуенсъри – с между 100 хиляди и 1 милион последователи в световен и мащаб и с между 40-100 хиляди последователи за мащабите на България;
-
Мега инфлуенсъри – с над 1 милион последователи в световен мащаб и с над 100 хиляди последователи за мащабите на България.
Най-предпочитаните от инфлуенсърите социални медии са Instagram и все по-набиращата скорост TikTok, а след тях се нарежда Facebook. В България, засега най-предпочитани са Instagram и Facebook. Не са малко са и тези, които ползват няколко канала едновременно.
Като инфлуенсъри се определят и т.нар. блогъри и влогъри. Първите създават свои блогове под формата на уеб сайтове, където обикновено споделят информация под формата на статии, свързани с определена сфера. Вторите, създават видеа, най-вече в YouTube, в които споделят някаква полезна или забавна информация.
Трите типа съдържание, което инфлуенсърите и бизнесите създават и споделят в социалните медии са: образователно, информационно и забавно. Най-добре е когато съдържанието е комбинация между образователно и забавно или между информационно и забавно.
Форматите, които се използват за създаване на съдържание са много и разнообразни, но основните са: текст, изображение (банер, схема, инфографика, таблица, снимка, стори и др.) и видео (вкл. и рийлс и стори във видео формат). Често се срещат и комбинации от тези формати – напр. текст и снимка, текст и рекламен банер и т.н.
