top of page

Същност и елементи на Маркетинг 5.0

        В хода на своята еволюция досега маркетингът е преминал през 5 основи етапа, според Филип Котлър. Те са следните:

 

  • Маркетинг 1.0 – ориентиран към продукта. Основната цел е да се продават произведените продукти на всички, които биха ги купили.

  • Маркетинг 2.0 – ориентиран към клиента и неговите желания.

  • Маркетинг 3.0 – ориентиран към хората, които не са пасивни мишени на маркетинговите кампании, а хора със стремежи, ценности и емоции.

  • Маркетинг 4.0 – ориентиран към хората, но в опит да покрие всички аспекти на човешките желания преминавайки от традиционните форми на маркетинг към дигиталните.

  • Маркетинг 5.0 - ориентиран към хората и технологиите. 

 

 

     Новият маркетинг (версия 5.0) се появи в контекста на влиянието на три основни фактора: разликата между поколенията, неравенството в доходите и цифровото разделение. Маркетинг 5.0 може да бъде определен като „употреба на интелигентни технологии за създаване, комуникиране, предоставяне и повишаване на стойността на цялостното потребителско пътешествие.“ (Котлър)

     Маркетинг 5.0 се състои от общо 5 елемента, от които 2 дисциплини и 3 подхода.

      Двете дисциплини са следните:

 

  • Маркетинг, базиран на данните (data-driven marketing) – той представлява процес, включващ събиране и анализиране на огромно количество данни, идващи от различни източници (вътрешни и външни), а също и изграждане на екосистеми от данни, чрез които да се стимулират и оптимизират маркетинговите решения. На практика, вече всяко маркетингово решение ще се взема на базата на достатъчно количество данни.

  • Гъвкав маркетинг (agile marketing) – той представлява използване на многофункционални и децентрализирани екипи, чиято задача е да планират, разработват, усъвършенстват и валидират продукти (стоки и услуги) и маркетингови кампании за кратко време. За да бъде гъвкава една компания, тя трябва да се справя с постоянно променящите се изисквания и условия на външната среда, затова е нужно тя да овладее гъвкавия маркетинг.

 

       Трите подхода, които се използват в Маркетинг 5.0 са следните:

 

  • Прогнозен маркетинг (predictive marketing) – той представлява процес, при който се изгражда и използва прогнозния анализ, като най-често това става чрез машинно обучение на изкуствен интелект. Целта е да бъдат предвидени резултатите от предстоящи маркетингови дейности на компанията.

  • Контекстуален маркетинг (contextual marketing) – той представлява процес, при който се прави идентификация и профилизация на клиентите и въз основа на това се осигурява персонално взаимодействие с тях. Това става посредством сензорни технологии и цифров интерфейс, използвани във физическото (офлайн) пространство. В онлайн пространството контекстуалния маркетинг се осъществява посредством т.нар. бисквитки, които се използват от сайтовете и чрез които се събира информация за потребителя и неговото поведение в сайта. Освен бисквитки, в онлайн пространството се използват и маркетинга в социалните медии (SMM) и маркетинга в търсещи машини (SEM).

  • Маркетинг, при който човешките взаимоотношения са подсилени от технологиите (augmented marketing) – той представлява използване на интелигентни цифрови технологии (пр. чат-ботове, виртуални асистенти и др.) с цел да се подобри производителността на тези маркетолози, които си взаимодействат пряко с клиентите. Този подход дава възможност на маркетолозите да комбинират бързината и удобството, което технологиите дават с близостта и топлотата на контакта между хората.

 

      Тези три подхода са взаимосвързани и не се изключват един друг, т.е. те могат да се използват заедно.

 

Фиг. 1: Елементите на Маркетинг 5.0

 

Източник: Котлър, Ф., Картаджая, Х., Сетиауан, И., „Маркетинг 5.0: За технологиите и хората“, Locus, София, 2022 г.

Маркетинг 5.0.png

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page