top of page

Ползи от технологиите за маркетинга

        Ползите от дигитализацията за маркетинга могат да се видят във все по-нарастващото използване на маркетинга в социалните медии (SMM) и маркетинга в търсещи машини (SEM), както и в ръста на електронната търговия (особено през последните 2-3 години). Но в контекста на дигитализацията, маркетингът не се изчерпва само в мигриране от офлайн в онлайн каналите и в изразходването на повече финансови средства за комуникация с публиките чрез цифрови медии.

 

     Всъщност, благодарение на новите технологии, работата на маркетолозите ще се подобри и облекчи съществено. Това може да стане по следните пет основни начина:

  1. Ще могат да се вземат по-информирани решения на база на големите масиви от данни (big data). Големите масиви от данни са страничен продукт на цифровизацията, който обаче се оказва изключително полезен за маркетинга. Тези масиви от данни съдържат всяка една транзакция, всяко едно запитване или всяка обмяна на съобщения, които потребителите правят. Това позволява да се проследят и видят определени модели на поведение на потребителите и да се направи по-подробно профилиране на самите потребители, като всичко това маркетолозите могат да използват при разработването на нов продукт или при подобрение на съществуващ продукт.

  2. Ще могат да се прогнозират резултатите от дадена маркетингова стратегия или тактика. С помощта на мощни аналитични инструменти, базирани на изкуствен интелект, маркетолозите могат да прогнозират по-точно резултатите от изготвените стратегии или тактики, а също така и да изчислят възвращаемостта на инвестициите вложени в тях (ROI). Целта е да се открият определени закономерности и модели на поведение, въз основа на които да се направи прогнозата.

  3. Ще може да се пренася дигиталното изживяване в офлайн пространството. В онлайн пространството, компаниите могат да ни предлагат определени реклами и персонализирано съдържание, на базата на наши минали търсения и поведението ни в Интернет. В офлайн пространството това до скоро беше невъзможно, но сега благодарение на Интернет на нещата е възможно да се пренесат контекстуалните точки на контакт във физическото пространство. Това става посредством сензори, които отчитат демографски и други характеристики на даден човек и му предлагат определени продукти, подходящи специално за него. Така например, ако сензорът отчита, че даден човек е уморен, той може да му предложи различни продукти, които да му помогнат да преодолее умората като кафе, енергийни напитки, витамини, фрешове и т.н.

  4. Ще може да се увеличи взаимодействието с клиентите, като част от тази работа (по-нискостойностните операции) се поеме от технологиите в лицето на изкуствен интелект и компютърна обработка на човешкия език. Така например, чат-ботовете могат да поемат голяма част от рутинните разговори, като бъдат програмирани с определени предварителни отговори. Добавената и виртуалната реалност също помагат на компаниите да взаимодействат със своите клиенти с минимална човешка намеса. Така се дава възможност на маркетолозите, взаимодействащи директно с клиенти да се съсредоточат само върху осигуряването на най-желаните интеракции с потребителите и само когато това е необходимо.

  5. Ще се ускори растежа на производителността на маркетинга. Потребителите в мрежата постоянно променят предпочитанията си и компаниите се принуждават да бъдат гъвкави, за да могат да се възползват от всички възможности. По отношение на гъвкавостта, те могат да вземат пример от ефективните стартъпи, които разчитат предимно на технологиите, посредством които провеждат бързи експерименти и след това ги валидират в реално време. Компаниите могат също така, вместо да изграждат бизнеса си и платформата си от нулата, да използват платформи с отворен код, като по този начин си помагат с други компании и си спестяват време и разходи. Освен технологична подкрепа, в тези случаи са нужни и гъвкаво отношение и нагласа. 

       

      Въз основа на всичко това маркетингът ще се раздели на два основни дяла: базиран на данни маркетинг и гъвкав маркетинг. Базираният на данни маркетинг използва три подхода: прогнозен маркетинг, контекстуален маркетинг и маркетинг, с подсилено от технологиите човешко взаимодействие. Прилагайки тези три подхода той става гъвкав маркетинг. 

Източник: Котлър, Ф., Картаджая, Х., Сетиауан, И., „Маркетинг 5.0: За технологиите и хората“, Locus, София, 2022 г.

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page