top of page

Реклама - същност и видове

        Най-общо рекламата се определя като представяне на информация за стока или услуга пред публика, като това представяне се прави чрез художествени, технически и психологически начини за въздействие върху целевите групи и аудитория. Основната цел на рекламата е да се поддържа или разшири търсенето на даден продукт. Всяка реклама носи някакво послание, което трябва да достигне до целевите публики и да ги накара да си закупят дадената стока или услуга.

 

        Също така, рекламата може да бъде определена като платена форма на нелично представяне на даден продукт (идея, стока или услуга), като целта е да се предизвика интерес към този продукт.

 

    Въздействието на рекламата протича на три нива: съзнателно, несъзнателно и подсъзнателно. Поради тази причина авторите на рекламата трябва да са добре запознати с различни техники и да умеят да ги прилагат, за да въздействат върху потенциалните клиенти на всяко от тези три нива с цел да им повлияе да направят покупка.

 

       Образите и ситуациите, които се използват в повечето реклами са сходни, продуктите обикновено се представят от добре изглеждащи или успели (известни) хора, в красива обстановка, всичко това целящо да покаже, че резултатът от употребата на дадената стока или услуга ще даде на потребителя усещането за успех, престиж, красота. Напоследък, обаче се наблюдава и тенденция в рекламите да се използват и по-обикновени хора (напр. рекламата на продуктите на Dove), което най-вероятно се дължи на желанието на спонсорите и разработчиците на рекламите да достигнат по-близо до самите потребители, като им покажат, че рекламните лица са точно като тях, а не са някакъв недостижим идеал, олицетворяващ красотата и успеха.

 

      Съществуват много видове реклама, които се класифицират по различни признаци. Ето някои от тях:

  • Според субекта на реклама – индивидуална и групова;

  • Според обекта на рекламата – на цялата организация или на отделен неин продукт;

  • Според етапа на жизнения цикъл на продукта – въвеждаща, утвърждаваща и напомняща;

  • Според целевата аудитория – за индивидуални клиенти и за институции (организации, фирми).

  • Според вида на рекламираните продукти: стоки, услуги, банкови продукти, застраховки и т.н.

  • Според типа на използваните рекламни средства (комуникационни канали) – директна реклама (имейли, брошури, листовки, дипляни), пресреклама (списания, вестници, научни публикации), телевизионна, радио и кино реклама, външна и транспортна реклама (билборди, превозни средства, плакати, пана, светлинни надписи и др.), артреклама (на изложения, спортни събития, театри, базари и др.) и реклама чрез подаряване на химикалки, тефтери, календари и други материали с логото на банката.

  • Според начина на възприемане – звукова, зрителна и звуково-зрителна.

  • Според териториални обхват – национална, регионална, международна.

Източник: Кръстева, Н., „Маркетинг“, МВБУ, Ботевград, 2008 г.

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page