Рекламата в международен аспект
За да навлезе на нови международни пазари и да се реализира успешно там, фирмата се нуждае от добра реклама. Чрез рекламата потребителите разбират за даден продукт, особено ако той е нов и тепърва започва да се предлага.
В съвременния маркетинг най-много се набляга на диференцирането на дадена марка, тоест открояването ѝ от другите марки по качество, цена, функционалност или друг показател. Диференцирането може да бъде и по няколко показателя.
Конкуренцията на международните пазари е голяма и затова е необходимо фирмата да съумее да предложи на потребителите продукт, който да е изгоден за тях в ценово отношение, да е качествен и да предлага решение на техния здравословен проблем.
Най-добрите начини за реклама са: телевизионната реклама, рекламата в интернет, рекламата във вестници и списания и безплатната реклама под формата на препоръки от един потребител на друг. Освен начина, по който ще рекламира, фирмата трябва да реши дали ще има една и съща реклама за всички пазари, на които ще присъства или ще изработи отделни реклами за отделните пазари. Това зависи от спецификата на продукта, който тя предлага, а също и от спецификите на пазарите, на които работи.
Начините, по които се внедрява даден продукт на местен или на международен пазар не се различават съществено, но трябва да се отчете факта, че на международните пазари конкуренцията е по-голяма, а също и че в различните държави има различни законови изисквания, културата и разбиранията на потребителите са различни от тези в собствената държава и т.н. Всички тези фактори трябва да се вземат предвид при маркетинга и рекламата на продукта, за да може постепенно да се навлезе на дадения пазар, да се стабилизират позициите на предлагания продукт и постепенно да се увеличава пазарния дял на продажбите му.
Рекламата оказва положително въздействие върху позиционирането на фирмата на пазара, тъй като подпомага нейното успешно навлизане на чуждия пазар и налагането на продукта на пазара за лекарства. Ако фирмата не инвестира в реклама, то тя доста трудно би пробила на международния пазар най-вече поради голямата конкуренция и високата бариера при навлизането на пазара.