top of page

Рекламна дейност на банките

     Може да се каже, че през последните години, креативността на банковите реклами започна да надминава тази при бързооборотните стоки. Това важи не само по отношение на идеите за самите реклами и тяхната реализация, но и за комуникационните канали, които се използват.

       

       Пазарният дял на имиджовите и продуктовите рекламни кампании на банките от години са с висок дял на рекламния пазар, като отстъпват само на мобилните оператори. Повечето от тях оставиха остарялата концепция, включваща консервативен начин на представяне на банката и нейните продукти, който се асоциираше с прекалено много бюрокрация и се насочиха към прилагане на тактика, според която слизат до нивото на клиента и му показват по достъпен начин ползите от предлаганите от тях услуги. След кризите, банките имаха нужда да покажат, че имат солидни структури, включващи сериозно ноу-хау. Поради тази причина техните рекламни и други видове комуникационни кампании излъчваха консерватизъм. Днес, обаче потребностите вече са други – банките сега се конкурират за всеки клиент и в същото време предлагат все по-разнообразни услуги, затова тяхната задача вече става не да говорят толкова за историята и традициите, а за практическите ползи от използването на техните услуги. Старата концепция, която банките следваха по отношение на рекламата и изграждането на имиджа си целеше да внуши стабилност, сигурност, надеждност, но някак така се постигаше общо възприятие за банковия сектор и конкретната банка трудно можеше да се отличи от другите. В момента банките работят в насока да разбият това статукво и да насочат вниманието на потенциалните потребители към характеристиките на банковите продукти, като по този начин се диференцират от другите банки. Банките все повече се опитват да се приближат към обикновения човек, като включват в рекламите си неговите мечти, страхове и стремежи, т.е. използват психологическия подход за въздействие върху потенциалните потребители.

    Все повече банките се ориентират към използването на новите технологии при реализирането на техните рекламни кампании. Финансовият сектор се превърна в един от най-активните и най-иновативните рекламодатели в Интернет пространството. Повечето банки вече не се задоволяват само да имат уеб сайт или някой и друг банер в някой сайт, а започнаха да провеждат вече активни рекламни интернет кампании, чиято цел е да накара потенциалните клиенти да посетят сайтовете им и да научат повече за банката и продуктите, които тя предлага. Поради тази причина, банките използват всички най-популярни начини за реклама в Интернет, които са следните:

  • Поддръжка на модерен и иновативен собствен сайт, предлагащ онлайн банкиране, най-новите оферти и подробна информация за продуктите и условията на банката;

  • Страници в социалните медии, най-вече Фейсбук, където под формата на постове се прави реклама, публикуват се новини и се осъществява комуникация с потребителите и други заинтересовани от банката лица.

  • Реклама чрез създаване на рекламни кампании в Google Ads и Facebook for Business, където срещу определен бюджет се прави рекламна кампания чрез банери, текст, видео или за търсене (в Google) за определен период от време.

  • Реклама чрез рекламни банери или рекламно видео в сайтове с много висока посещаемост.

  • Публикуване на рекламни клипове в YouTube, като за целта банката създава свой канал в сайта.

 

     Колкото повече се увеличава използването на рекламата в Интернет, толкова повече се увеличава и бюджета, който банките отделят за този вид реклама.

Източник: 

„Банки и реклама“, достъпно на: http://www.imotdnes.com/banki_i_reklama-a-85.html

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page