Сегментиране на пазара – какво представлява и защо е важно?
Сегментирането на пазара представлява разделянето му на отделни, възможно най-хомогенни групи потребители и насочване към тези от тях, които фирмата смята, че ще купуват нейните стоки или ще ползват нейните услуги.
Сегментирането е основополагащ принцип на маркетинга. Много е важно продуктът (стоката или услугата) на фирмата винаги да е насочен към определени целеви групи на пазара, тъй като това ще ѝ помогне да определи какви качества трябва да притежава той и какви потребности и очаквания ще удовлетворява. Затова, първото нещо, което дадена фирма трябва да направи преди да започне да произвежда и предлага на пазара своята стока или услуга, е да определи към кои потребители ще бъде насочена тя.
Потребителите, които представляват интерес за фирмата трябва да бъдат идентифицирани, анализирани и сведени до хомогенни групи. Много е важно фирмата да си отговори на въпросите: В кой бизнес сме? В кой бизнес не сме или не трябва да бъдем?
Пазарът не е хомогенен, тъй като потребителите на едни и същи продукти (стоки или услуги) могат да се различават по различни признаци, като: социален статус, финансови възможности, начин на живот и други. Тези различия оказват влияние както върху самия продукт, така и върху продавача на продукта, а също и върху начина на купуване. Следователно, може да се каже, че пазарът е хетерогенен, но може да се раздели на групи от потребители, които са сравнително хомогенни по определени критерии.
Процесът на сегментиране на пазара е добре да се извършва съгласно следните основни правила:
-
Пазарните сегменти трябва да бъдат вътрешно хомогенни – потребителите, които попадат в даден сегмент трябва да бъдат еднородни по показателя, по който биват групирани;
-
Отделните сегменти трябва да бъдат ясно разграничени едни от други – потребителите от даден сегмент не бива да отговарят на същия маркетингов микс като потребителите от друг сегмент;
-
Пазарните сегменти трябва да бъдат достатъчно големи по брой на потребителите, които се включват в тях, тъй като разработването на специален маркетингов микс за сегмента не е никак евтино и трябва да си заслужава.
-
Характеристиките, според които се прави сегментирането трябва да позволяват да се набере достатъчно информация за потребителите и пазара, така че фирмата да има полза от направеното сегментиране (разделяне) на пазара.
-
Потребителите от дадените сегменти на пазара, към които фирмата се е насочила, трябва да могат да бъдат достигнати чрез прилагането на обичайни маркетингови средства.
Няма определени правила, според които се прави сегментирането на пазара, но е необходимо да се дефинира самия сегмент, да се определи какъв е неговия потенциал (дали е достатъчно платежоспособен) и да се направи обработване на сегмента, като се направи селектиране по отношение на медиите и маркетинговите средства, които ще се използват за достигане до него.
Една процедура по сегментиране на пазара може да включва следните основни стъпки:
-
Най-общо определяне на пазара;
-
Отчитане на външните ограничения, ако има такива;
-
Избиране на няколко показателя;
-
Определяне на тези показатели, за които може да се събере информация, след което се провеждат изследвания;
-
Сегментиране на пазара по два или три показателя;
-
Открояване на сегментите, които отговарят на условията, заложени от фирмата;
-
Избор на подходящите за продуктите на фирмата сегменти.
Сегментирането може да се прави въз основа на:
-
Географски характеристики – градове, области, региони;
-
Демографски характеристики на потребителите – пол, възраст, степен на образование, размер на доходите, социален статус и др.
-
Начин на живот – начинът, по който хората живеят и по който харчат парите си.
На пазарите се наблюдава три вида търсене:
-
Хомогенно търсене – потребителите на пазара имат сравнително еднакви предпочитания и желания по отношение на определени категории стоки и услуги.
-
Клъстърно търсене – нуждите и желанията на потребителите могат да се класифицират в няколко сегмента, като всеки от тях има различни изисквания към покупката.
-
Дифузно търсене – нуждите и желанията на потребителите на пазара са толкова разнообразни, че е трудно да се направи сегментиране.
Както се вижда, най-благоприятни са условията за сегментиране на пазара, когато е налице клъстърно търсене.
Източник: Кръстева, Н., Маркетинг, МВБУ, Ботевград, 2008.