top of page

Изграждане на стратегия за присъствие в социалните мрежи за малък бизнес

       За разлика от големите компании, малките бизнеси не разполагат с много средства, за да популяризират своята дейност и своите продукти. Именно затова, може да се каже, че възможностите, които дигиталния маркетинг им дава могат да бъдат много полезни за тях, тъй като им позволяват с малко усилия и малко финансови средства да достигнат до относително голяма аудитория.

     Преди да изградят своята цялостна маркетингова стратегия, малките бизнеси трябва да са наясно със следното:

  • Каква е аудиторията на бизнеса и кой ще е най-подходящия начин да се достигне до нея? – тук трябва да се определят основните характеристики на аудиторията.

  • Какви цели искат да постигнат с прилагането на маркетинговата си стратегия и как те резонират с техните основни бизнес цели? – за определянето на целите може да се използва инструмента SMART.

  • Кои са основните конкуренти и какво правят те?

  • Кои канали за комуникация са най-подходящи за популяризирането на дадения бизнес/продукт? – те могат да бъдат както онлайн (социални медии, блогове, уебсайтове), така и офлайн канали (телевизия, радио, билбордове, брошури, реклама в печатни издания и др.)

  • Какви метрики ще се използват, за да се измерват резултатите?

 

 

        Част от тази цялостна маркетингова стратегия може да бъде стратегията на фирмата по отношение на нейното присъствие в социалните медии. В днешно време, социалните медии са много мощен инструмент, позволяващ достигането на целевите аудитории и постигането на желаните резултати.

 

        При изграждането на стратегия за присъствие в социалните медии, малките бизнеси е добре да следват следните съвети:

  • Определете целите, които искате да постигнете чрез присъствието си в социалните медии – дали искате да увеличите популярността на бранда или компанията ви, дали искате да достигнете до нови клиенти и да увеличите продажбите си, дали искате да увеличите трафика към фирмения си уеб сайт, дали искате да създадете общност, дали искате да получите обратна връзка от вашите потребители и т.н. Може да определяте цели и за всяка отделна кампания, която провеждате в социалните медии.

  • Определете до каква аудитория искате да достигнете посредством различните дигитални канали - разберете какви са характеристиките на вашата аудитория: възраст, пол, интереси, поведение и т.н. Това ще ви помогне да насочите съдържанието си към правилните хора.

  • Изберете подходящите платформи за вашия бизнес – може да се насочите само към една платформа първоначално и след това да навлезете и в други или още в самото начало да изградите присъствие в няколко платформи наведнъж. Така например, ако бизнесът ви обслужва други бизнеси, най-подходящата платформа за вас ще е LinkedIn и може би и Facebook. Ако пък брандът ви е насочен към по-млади потребители, то тогава може би най-подходящи са Instagram и TikTok. Най-добре е първо да проучите какви са характеристиките на аудиториите на всяка от популярните социални медии, след това да видите кои от тях са сходни с тези на вашата таргетирана аудитория и накрая да направите избора си по отношение на каналите.

  • Създайте план за съдържанието, което ще публикувате – този план трябва да включва вид/формат на съдържанието (текст, видео, изображения), дати и часове на публикациите, социални медии, в които ще се публикува всяка от планираните публикации. Типовете публикации са три основни: образователни, информативни и забавни. Най-добре е да се правят комбинации между информативни и забавни и между образователни и забавни. Изберете и какъв да бъде начина, по който ще разговаряте с вашата аудитория - дали тонът ви ще бъде по-приятелски или по-официален? Начинът на говорене (tone of voice) зависи най-вече от типа на аудиторията. 

  • Качеството преди количеството – стремете се с по-малко съдържание да казвате повече на вашата аудитория. В днешно време хората не четат дълги постове и много текст, затова се старайте да им казвате колкото е възможно повече важна информация за колкото е възможно по-кратко време. Когато правите видео е много важно какво ще кажете в първите 3 секунди, за да задържите вниманието на аудиторията. Когато публикувате текстово съдържание, внимавайте много за правописни и лексикални грешки.

  • Интерактивност и ангажираност – четете често коментарите и съобщенията на вашите последователи и им отговаряйте във възможно най-кратък срок. Така, те ще видят, че самите те и тяхното мнение са важни за вас. За да стимулирате дискусии, задавайте въпроси и публикувайте съдържание, което води до създаването на диалог и взаимодействие.

  • Използвайте хаштагове в публикациите си – включването на хаштагове свързани с индустрията, в която работите, ще ви помогне да достигнете до повече потенциални потребители. Добре е да се ползват 3-6 хаштага. Те могат да се включат както в текста на самата публикация (като част от текста), така и да се отделят най-отдолу.

  • Използвайте аналитичните инструменти, които социалните медии предлагат, за да видите кое съдържание се „харчи“ най-добре, т.е. кое съдържание ангажира вниманието на аудиторията най-много.

  • Разгледайте възможностите за реклама и за спонсорирани публикации – това може да ви помогне да достигнете до по-широка аудитория, като сами определите дневния бюджет, продължителността и вида на кампанията.

  • Наблюдавайте вашите конкуренти – гледайте какво правят те в социалните медии и се вдъхновявайте от техните успехи, но без да ги копирате, а се стремете да създадете своя собствена уникална стратегия, която да ви отличи от тях и да привлече аудиторията към вас.

 

        И най-важното, бъдете търпеливи. Изграждането на силно присъствие в социалните медии изисква време и усилия, но с правилните стъпки и наблюдение на резултатите, можете да постигнете желания успех.

Основни компоненти на маркетинговата стратегия.png

© 2025 В света на маркетинга

Всички права запазени!

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google+ Clean
  • LinkedIn Clean
bottom of page