Вирусен м аркетинг
Вирусният маркетинг е полезен маркетингов инструмент, посредством който се създава някакво съдържание или информация, като целта е потребителите сами да го разпространяват – от уста на уста или чрез споделяния в Интернет (посредством чат, имейл или социални мрежи). За да стане това, съдържанието или информацията трябва да бъдат достатъчно интересни, за да привлекат вниманието на потребителите и да ги карат сами да искат да го споделят със свои близки и приятели.
Именно поради причината, че информацията или съдържанието се разпространяват много бързо, този тип маркетинг се нарича „вирусен“. В някои случаи, нещо може да стане вирусно по случайност, но ако говорим за вирусен маркетинг, то тогава трябва да знаем, че дейностите по създаването на дадено съдържание не са случайни, а са целенасочени и обикновено целта е да се популяризира дадена компания или определен продукт.
Вирусният маркетинг се характеризира със следните особености:
-
Той представлява техника за осъществяване на продажби, включваща създаването на информация/съдържание, което се разпространява по органичен начин (без да се плаща за реклама) от уста на уста или посредством Интернет. Информацията/съдържанието се отнася за продукт, услуга или компания и се разпространява с много бърза скорост.
-
Интернет и социалните мрежи допринесоха за значителното увеличаване на броя на вирусните съобщения, които са под формата на мемета, споделяния, харесвания и препращания.
-
В повечето случаи е трудно да се определи кое съдържание има потенциал да стане вирусно.
-
След като дадено съдържание вече е станало вирусно, то представлява лесен и евтин начин за достигане до широка аудитория и съответно до повече потенциални клиенти и повече продажби.
-
Вирусният маркетинг може да помогне на компанията да достигне до по-широка аудитория и по този начин да увеличи обхвата си.
Елементите на вирусния маркетинг са три основни и винаги трябва да присъстват в него, това са: послание, комуникатор (този, който отправя посланието) и обкръжаваща среда.
Формите на съдържанието, което се цели да бъде вирусно, могат да бъдат най-разнообразни: видеоклип, игра, изображение, имейл, текстово съобщение (напр. обещание за безплатни продукти или намаление) и др.
Една от техниките на вирусния маркетинг е т.нар. „засяване“ (seeding) , което представлява целенасочено разпространение на вирусна информация или съдържание от компаниите с цел да се изберат потребители, които според тях ще споделят съдържанието/информацията по ефективен начин. Най-често, за „засяване“ се избират известни инфлуенсъри, тъй като те имат влияние върху определени аудитории, които биха могли да са и целеви аудитории на компаниите. Други техники и инструменти на вирусния маркетинг са: създаването и спонсорирането на общности, които биха могли да промотират продукта или услугата; създаване и популяризиране на игри с награди, конкурси и др.; спонсорирани (платени) съобщения в социалните медии; и др.
Стъпките за стартиране на вирусна маркетингова кампания са следните:
-
Определяне на целите на кампанията – популяризиране на компанията, подобряване на имиджа на компанията, осведомяване на публиката относно нов продукт/услуга, увеличаване на продажбите на даден продукт/услуга и др.
-
Изследване и анализ на целевата аудитория – добър източник са данните от анализите в социалните мрежи (напр. колко последователи имате, колко от тях са жени и колко мъже, на каква възраст са, колко от тях реагират на публикации, колко хора коментират, кои ваши публикации привличат най-много вниманието на аудитория и т.н.).
-
Създаване на вирусното съдържание – то трябва да бъде направено така, че да привлича внимание и да може да се споделя бързо и лесно.
-
Добавяне на трендове и хаштагове към публикацията – прави се с цел да се популяризира съдържанието, тъй като чрез тях се привлича вниманието на последователите.
-
Измерване на резултатите от проведената вирусна кампания – става чрез инструментите на социалните медии, които ползвате. Например, във Facebook това са „Професионално табло“, „Анализи“ и „Meta Business Suite“ (тези инструменти са налични за бизнес страниците във Facebook).
Както всички инструменти на маркетинга и вирусния маркетинг има предимства и недостатъци.
Основните предимства на вирусния маркетинг са следните:
-
Позволява на компаниите да продават по-добре продуктите си, като достигат до потребители, които обикновено не биха могли да бъдат обхванати чрез традиционните маркетингови кампании;
-
Когато съдържанието е направено по креативен и интересен начин, кампанията може да предизвика вирусни реакции и да помогне на компанията да предаде посланието си на аудиторията. Пример: Burger King публикуват снимка на свой бургер, който е мухлясал. Това е в отговор на обвинение от MacDonald’s, че техните продукти не се разлагат, заради употребата на много консерванти. С тази снимка Burger King показват, че техните продукти са свежи и с натурални съставки. Така с една снимка на мухлясал бургер, фирмата успява да привлече вниманието на аудиторията и да докаже своите твърдения.
-
Разходите за вирусен маркетинг са много ниски и те на практика включват само създаването на даденото съдържание. Самото разпространение на съдържанието е безплатно за компаниите, тъй като то се прави от потребителите, освен ако не се използва „спонсорирано съдържание“, но и в този случай разходите са ниски.
-
В Интернет съдържанието може да се споделя много лесно и бързо, но трябва да се отбележи, че това до голяма степен зависи и от това дали компанията използва правилните инструменти.
Основните недостатъци на вирусния маркетинг са следните:
-
В някои случаи вирусното съдържание може да предизвика нежелани (отрицателни) реакции от страна на аудиторията. По принцип потребителите са по-склонни да споделят негативни новини, отколкото положителни, а според проучванията хората имат по-силен емоционален отговор към негативните новини. Така че, ако нещо се възприеме по негативен начин, то може много бързо да се разпространи сред потребителите, а това в повечето случаи може да се окаже пагубно за бизнеса.
-
Ефектите от вирусния маркетинг са трудно измерими, тъй като трудно се определя дали резултатът от него е продажба или нещо друго.
-
Възможно е потребителите да се усъмнят в това, че даденото съдържание ще компрометира тяхната сигурност и поверителност и поради тази причина да откажат да го споделят. В резултат на това дадената маркетингова кампания може да се провали и да доведе до провали и на следващи подобни кампании.
Източник: https://www.investopedia.com/terms/v/viral-marketing.asp