![](https://static.wixstatic.com/media/d532b29bc0c448b29f47672da7b07613.jpg/v1/fill/w_1920,h_1280,al_c,q_90,enc_avif,quality_auto/d532b29bc0c448b29f47672da7b07613.jpg)
Наблягане с "do"
Emphatic do
За да се наблегне на нещо, често се използва пълната форма на глагола, а не съкратената.
Пример:
It's late. – Yes, it is late. (Късно е. – Да, късно е.)
🔔Забележка: В българския език наблягането се получава чрез определена интонация върху дадената дума, затова при писмения превод не може да се види разликата.
Когато няма съкратени форми в изречението (напр. she's, I'm и т.н.), за да наблегнем на действието в сегашно просто време, използваме глагола "do" в положителните изречения, където по принцип той не се използва като помощен глагол.
Пример:
Look this picture. It's beautiful. – Yes, I do like it. (Виж тази картина. Красива е. – Да, харесва ми.) – наблягането, в случая означава, че говорещият много харесва тази картина.
You're so right. I do agree with you. (Толкова си прав/а. Съгласен съм с теб.) – тук говорещия е много, изключително съгласен със събеседника си.
В минало просто време, наблягането се прави по същия начин, но с "did" (формата за минало просто време на глагола "do"), когато употребяваме глагол различен от "be", като не се използва минало причастие на глагола, както е при обикновените положителни изречения в минало просто време.
Примери:
I enjoyed the concert. (Насладих се на концерта.) – обикновено изречение
I did enjoy the concert. (Насладих се на концерта.) – наблегнато изречение
При императивните форми също може да се използва "do", за да се наблегне върху действието, което се изисква от този, към когото отправяме заповедта.
Пример:
Hurry up! (Побързай!) – обикновено императивно изречение.
Do hurry up, we'll be late! (Побързай, ще закъснеем!) – наблегнато императивно изречение.
Моля, подкрепете ни с дарение!
![PayPal Button](https://www.paypalobjects.com/en_US/i/btn/btn_donate_LG.gif)
![PayPal Button](https://www.paypalobjects.com/en_US/i/scr/pixel.gif)