top of page

Изразяване на минали възможности с модални глаголи

Baner Liderstvoto new.png

      Използваме формата may/might/could + have + минало причастие на главния глагол (past participle), когато говорим за нещо, което е могло да се случило в миналото.

Примери:

He may have got lost. (Той може да се е бил загубил.)

You might have left your keys home. (Може да си си оставил ключовете вкъщи.)

Someone could have stolen your keys. (Някой може да е откраднал твоите ключове.)

 

     Използваме формата could have + past participle за възможност в миналото, от която не сме се възползвали или за възможен резултат, който не е налице в настоящето.

Пример:

We could have gone out somewhere, but we were too tired. (Можеше да излезем някъде, но бяхме толкова уморени.)

You were very lucky. There could have been a terrible accident. (Имал си голям късмет. Могло е да бъде ужасен инцидент.)

 

        Може да ползваме тези форми и в отрицателен смисъл, като трябва да добавим частицата "not" след модалния глагол (may, might или could). Когато изразяваме възможност, която според нас може да не се осъществила, използваме "may/might not have…", а когато говорим за това, че нещо е било невъзможно да се случи – използваме "should not have…"

Примери:

Mark might not have caught the bus. (Марк може да не е хванал автобуса.) – възможно е да не е успял да го хване.

Mark couldn't have caught the bus, because it doesn’t run on Sundays. (Марк не може да е хванал автобуса, защото той не върви в неделя.) – няма как да го е хванал, тъй като автобусът не върви през този ден.

 

        За да направим предположение или извод относно събития, случили се в миналото, използваме формата must + have + past participle.

Примери:

The car is wet. It must have rained earlier. (Колата е мокра. Трябва да е валяло по-рано.)

The bakery is closed. They must have sold out of bread for today. (Пекарната е затворена. Сигурно са продали всичкия си хляб за днес.)

 

        За да изразим увереност или убеждение, че събитието или ситуацията не са се случили в миналото, въз основа на налични доказателства или логични предположения, използваме формата can't have + past participle.

Примери:

He can't have been at the party because I saw him at home that night. (Той не може да е бил на партито, защото го видях вкъщи тази нощ.)

The restaurant can't have closed yet, it's only 7 PM. (Ресторантът не може да е затворил вече, само 19 часа е.)

 

        Използваме формите "should have" и "ought to have", когато искаме да кажем, че някой не е свършил нещо, което е трябвало да бъде направено или не е свършил това нещо навреме.

Примери:

They ought to have finished the project by the deadline, but it seems they're behind schedule. (Те трябваше да са завършили проекта до края на срока, но изглежда са излезли извън графика.)

We didn't play very well. We should have played better. (Не играхме много добре. Трябваше да играем по-добре.)

Моля, подкрепете ни с дарение!

PayPal ButtonPayPal Button
copyright-certification-1569220857-5091226.jpeg
bottom of page