top of page

Нулево условно наклонение
Zero Conditional

     Нулевото условно наклонение се ползва, когато казваме доказани истини или говорим за неща, които са почти истина при определени условия. Например винаги е истина следното изречение:

If it rains, stuff gets wet. (Ако вали, нещата ще се намокрят.)

    Нулево условно наклонение се образува лесно, тъй като глаголите и в двете прости изречения, от които е съставено, са в сегашно просто време. Едното просто изречение започва с "if" и глагола в него е в сегашно просто време, а в другото изречение просто имаме глагол в сегашно просто време. Не е задължително изречението с "if" да е първо, може да разменяте реда им.

Пример:

If students miss an exam, the professor fails them. (Ако студентите не успеят да вземат изпита, професорът ще ги скъса.)

The professor fails the students if they miss an exam.  (Професорът ще скъса студентите, ако те не успеят да вземат изпита.)

      Тази форма на условно наклонение може да се ползва и когато даваме инструкции за това какво да се прави при определени условия.    Тук обаче едното изречение е с "if" и глагол в сегашно просто време, а другото е в императив (т.е. не се ползва местоимение).

Пример:

If I'm late for dinner, start eating without me. (Ако закъснея за вечеря, започвайте да се храните без мен.)

Следващ урок:

Първо условно наклонение

Моля, подкрепете ни с дарение!

PayPal ButtonPayPal Button
copyright-certification-1569220857-5091226.jpeg
bottom of page