top of page

Идентифициране и диагностика на проблемите при управлението на проекти

Уроци за всички - рекламен банер.png

      Проблемът се определя като разликата между желаното и реалното състояние на бизнеса, региона или целевата група. Като синоним на понятието „проблем“ се ползва понятието „потребност“, което значи състояние на недостиг на нещо съчетано с желанието то да бъде придобито.

 

     Идентифицирането и диагностиката на проблемите е традиционен метод, използван за идентифицирането на идея, разработване на предложение и изпълнение на проект.

         Процесът на идентифициране на потребността от проекти се състои от основни стъпки. Те са следните:

  1. Идентифициране на общите проблеми на бизнеса/региона/целевите групи/общината.

  2. Анализ на взаимната връзка и съподчинеността на идентифицираните проблеми и на причините за възникването на тези проблеми, т.е. прави се диагностика на причините.

  3. Визуално представяне на причинно-следствените връзки между причините и проблемите чрез съставянето на йерархично „дърво на проблемите“ или в табличен вид.

     Дървото на проблемите дава представа за съществуващата негативна ситуация в разглеждания бизнес или регион. За да бъдат ефектите от неговото разработване най-големи е добре проблемите да се диагностицират чрез дискусия с представители на заинтересованите лица, тъй като така се постига балансиран анализ чрез включване на повече гледни точки.

 

  При необходимост се използват SWOT и STEP анализ за идентифициране на проблемите.

 

     Групата записва основният проблем най-отгоре, а след това на по-долното ниво записва един или повече проблеми, произтичащи от основния.  След това от всеки от тези проблеми се определят произтичащите от тях, като трябва да се следват следните принципи:

  • Ако конкретен проблем е причина за друг проблем – той трябва да мине на по-ниско ниво;

  • Ако даден проблем е следствие – той се записва на по-горно ниво;

  • Ако проблемът не е нито причина, нито следствие – се записва на същото ниво.

     При графичното представяне дървото трябва да е обърнато с дънера нагоре.

   Причинно-следствените връзки между проблемите могат да бъдат представени и чрез таблица. Типичната грешка при този метод е че се преминава директно от идентифицирането на проблемите към тяхното решаване, без да се направи задълбочена диагностика на проблемите. Съществува и риск от неточно адресиране на действията, което може вместо да реши проблемите, да ги задълбочи.

Трудности при идентифицирането и анализа на проблемите

       Има два вида трудности, които възникват при идентифицирането и анализа на проблемите, свързани с управлението на проектите:

  • Неадекватно формулиране на проблема – получава се, когато проблемът не е описан достатъчно подробно, а оттам идват и трудностите при идентифицирането на причините, които го пораждат. 

  • Ситуация на „липсващи решения“ – тя се получава, когато е налична негативна ситуация, но няма желана ситуация.

 

Източници:

Найденов, Н. Методика за подбиране на необходимата техника в инвестиционни проекти за земеделска техника. Селскостопанска техника, бр. 5. 2009.

Найденов, Н., Управление на проекти, Силистра, 2011.

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page