Етапи на психо-социалното развитие на детето
По време на своето развитие детето преминава през различни етапи, които имат своите характеристики и особености. Ерик Ериксън е обособил основните етапи от развитието на човека от неговото раждане до смъртта му. Тук ще разгледам само тези етапи, които се отнасят за детето. Те са следните:
-
Младенчество – период: от раждането до 1 г. и 6 м. Когато се раждат, бебетата са водени най-вече от биологичните си потребности. Според качеството на взаимоотношенията им с тези, които се грижат за тях зависи дали те ще чувстват доверие или недоверие към света. Счита се, че на този етап се изгражда добродетелта вяра. Според изследванията, децата които са отучени да бъдат кърмени до петия месец развиват чувство на песимизъм към хората и света, а тези, които са кърмени повече от пет месеца – чувство на оптимизъм.
-
Ранно детство – период: 1 г. и 6 м. до 3 г. На този етап към детето вече има социални изисквания по отношение на самоконтрола и регулацията на телесните функции, затова именно на тази възраст детето бива обучавано да ползва тоалетна например. Тези изисквания влияят върху чувствата на детето и могат да породят чувство на съмнение в себе си или на увереност. На този етап се оформя качеството воля – волята да прави това, което се очаква от него.
-
Предучилищна възраст – период: от 3 г. до 5-6 г. След 3-годишна възраст детето започва активно да изследва и да се намесва в средата, която го заобикаля. На този етап възниква добродетелта целенасоченост – смелостта да се преследват личните цели без страх от рисковете и възможния неуспех.
-
Училищна възраст – от 6-7 г. до пубертета. На този етап детето започва своето формално обучение и затова овладяването на знанията и изпълненията на задачите, давани им от учителите, са във фокуса на неговото внимание. Тук се формира качеството компетентност.
-
Юношество – от пубертета до 20 г. На този етап детето се опитва да синтезира своя досегашен житейски опит, за да формира стабилно чувство за личната си идентичност. Положителното разрешаване на проблемите в миналото на детето водят до постигане на автономия, доверие, воля и трудолюбие, докато провалите могат да доведат до дифузия на идентичността.
Източник:
„Стадии на психо-социалното развитие според Ериксън“ (2018), достъпно на: https://bit.ly/3CjGad2