top of page

Философия за деца

Уроци за всички - рекламен банер.png

       Много е важно децата още от малки да бъдат научени сами да разсъждават и да намират отговорите на въпросите, които ги вълнуват. Философията за деца е методика, която помага да бъдат развити критическите, изследователските и творческите умения на децата. Тези умения ще им помагат не само в училище, но и по-нататък, в самостоятелния им живот.

 

        Философията за деца дава на децата възможност да развият своите умения да мислят и разсъждават като обсъждат теми, които ги вълнуват. Те имат свободата да обсъждат която тема желаят и всяко дете може да споделя това, което мисли по тази тема. Ролята на учителя е само да насочва децата и да ги учи как да мислят. Самото учене става чрез правене – децата могат не само да говорят по избраната тема, а и да рисуват, моделират, пеят и играят. Тази методика помага на децата да се научат сами да стигат до отговорите на въпросите и до решенията на проблемите. Най-важното е, обаче, че децата се учат да обсъждат въпроса/проблема заедно и да стигат до решението също заедно. Методиката помага много и на учителя, тъй като се повишава мотивацията на децата за учене. Любопитството и стремежа към изследване при децата от предучилищна и начална училищна възраст са на много високо ниво и това трябва да бъде използвано, за да бъдат научени как да мислят критически и логически и как по-лесно да намират решения на проблемите си, което много ще им помага в живота им занапред.

 

        Знанията, които методиката дава могат да бъдат изключително полезни в работата с ученици, тъй като уменията, знанията и компетентностите усвоени чрез нея помагат на учителите да обогатяват уроците, като ги правят по-интересни, а също и да учат децата да мислят самостоятелно, да мислят критически и логично и най-вече ученето да стане лесно и приятно за тях. Това води до повишаване на мотивацията на децата и до увеличаване на желанието им да идват на училище и да трупат знания. Чрез прилагането на методиката, децата се научават и да работят в екип и да обменят помежду си мисли и идеи. Децата не бива да свързват ходенето на училище само с мирно седене на чиновете, учене на някакви неща, изпити и оценки, а трябва да им бъде интересно и забавно, за да искат сами да участват в процеса на обучение.

 

    Когато учителят прави избор на тема, която да поднесе на децата използвайки методиката философия за деца, той трябва да обърне внимание на следните особености:

  • Темата трябва да предизвиква интерес сред децата;

  • Темата трябва да бъде достатъчно обширна, така че да не се изчерпа твърде бързо;

  • Темата трябва да е благодатна за развиване на избраната стратегия за развиване на критическо мислене (разделяне на въпроса на елементи) и да помага да се развие въображението, критическото и логическото мислене у децата;

  • Темата трябва да бъде свързана с учебния материал, който се изучава в училище.

   

    Философията за деца е методика, която може само да помогне на учителя в преподаването на уроците, като ги превръща в интересни и забавни за учениците. По този начин се повишава мотивацията за учене, а също се изграждат и навици и умения, които ще бъдат полезни на децата за цял живот.

© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page