Физическата култура в детската градина
В детската градина физическата култура придобива образователни функции, тъй като нейната основна цел е да формира жизнено важни двигателни умения и навици у децата. В детската градина физическата култура се осъществява по няколко основни начина:
-
Изпълнение на утринна гимнастика;
-
Изпълнение на физически упражнения в часовете по физическо възпитание;
-
Подвижни игри;
-
Разходки и пребиваване сред природата;
-
Спазване на хигиенните изисквания.
Развитието на двигателните умения на децата се улеснява чрез специално подбрани физически упражнения, които подпомагат работата на мускулите и на вътрешните органи и допринасят за подобряване на продуктивността и креативността на децата. На растящия организъм му е нужно много движение, тъй като колкото повече децата тичат, скачат и играят, толкова по-добре се развиват.
Най-често комплекси с двигателна насоченост се изпълняват в детските градини по време на утринната гимнастика. Всеки нов ден в детската градина започва с утринна гимнастика, която включва различни видове физически упражнения. След физическите упражнения, важно място заемат основните видове движения – ходене, тичане, скачане. Използват се още и строеви упражнения (построяване на децата в строй - например в две редици) и общоразвиващи упражнения, които укрепват големите мускулни групи на ръцете, краката, раменния пояс и торса.
Упражненията, включени в утринната гимнастика имат голяма здравна и образователна стойност. Те са достъпни във всяка детска градина и представляват комплекс от специално подбрани упражнения, чиято цел е да се настрои и зареди организма на детето за предстоящия ден. Оздравително и възпитателно значение утринната гимнастика може да придобие само когато тя се прави системно. Оздравителната стойност на физическите упражнения от утринната гимнастика се крие в ефектна им върху физическото развитие на тялото на детето, като се вземат предвид неговите анатомо-физиологически и психически характеристики. Закалителният ефект на утринната гимнастика може да се засили, ако децата се обливат с хладка вода.
Упражненията, които се включват в утринната гимнастика се основават на анатомичните, физиологичните и психическите характеристики на децата, които ще ги изпълняват. В тези упражнения се включват следните динамични движения: ходене, бягане и скачане.
-
По време на ходене се упражняват мускулите на ръцете и краката, а също и коремните мускули. Могат да се прилагат различни видове ходове – на пръсти, на пети, с широка стъпка, с високо вдигане на коленете, с различно темпо (бързо, умерено, бавно), в различни посоки и т.н.
-
По време на тичането мускулите работят по-интензивно, а работата на вътрешните органи се увеличава. Използват се различни видове бягане: бързо, бавно, на пръсти, с промяна на посоката и т.н.
-
Скоковете, които се включват в утринната гимнастика са различни видове: с два крака на място, с два крака с напредване, на един крак, като се редуват десен и ляв, скачане на въже и т.н.
В комплексите със сутрешни упражнения се включват и строеви упражнения. Това са различни начини, по които децата да се подреждат – в редица, в две редици, в кръг, в квадрат, Z-образно, T-образно, зигзагообразно, подреждане по височина и т.н. Те допринасят за правилната стойка на децата, развиват способността им да се концентрират и способността им за ориентация в пространството. Тези упражнения са от второстепенно значение.
Физическото възпитание има няколко вида функции:
-
Специфични образователни функции – те се изразяват в общата система на образованието за перманентно формиране на жизнено важни двигателни умения и навици.
-
Специфични приложни функции – те се изразяват предимно в това, че физическото възпитание служи като фактор за подготовка за трудова дейност.
-
Спортни функции – те се изразяват чрез изявите в сферата на елитния спорт, където се преследват високи спортни постижения.
Часовете по физическо възпитание във втора група в детската градина по принцип се провеждат по 3 пъти в седмицата, като тяхната продължителност е 15-20 мин. Упражненията, включени в тези часове се изпълняват в добре почистено и проветрено помещение, когато времето е студено или на добре почистена площадка в двора на детската градина, когато времето е топло. В занятията по физическо възпитание участват всички деца от групата. В началото на учебната година, в занятията по физическо възпитание трябва да се повтори наученото през предходната учебна година. На този етап от развитието на децата, техните движения стават вече по-систематизирани, но те все още нямат способността да анализират резултатите от действията си, а се увличат от самите движения.
Подвижните игри и игровите упражнения могат да се включват в различни части на занятията по физическо възпитание – в началото, в средата или в края, а могат да се провеждат и по друго време – извън тези занятия. Мястото на провеждане на подвижни игри и игрови упражнения може да бъде на закрито в помещение или на открито. В случай, че се провежда на открито, трябва да се съобрази това какво е времето, какъв инвентар ще бъде нужен и с какви дрехи трябва да са облечени децата и учителят. За тези занятия е най-добре да се ползват игри, които децата добре познават и които имат лесни и прости правила. При подготовката за урока, учителят обмисля какви методи да приложи, за да стимулира децата да се включат в играта (разпределение на отговорни роли, разположение на играчите, индивидуален подход и др.). По време на игрите, възпитателят тактично ръководи взаимоотношенията между децата и ги учи да играят заедно. Възпитателят използва такива методи на работа, които му позволяват да включи в игрите възможно най-много деца. В подвижните игри могат да се включат много от движенията, които се включват и в занятията по физическо възпитание – ходене, тичане, скачане, пълзене или лазене, хвърляне и хващане. Всяко от децата може да се движи независимо от другите, със собствено темпо. Достъпността на движения за самостоятелно изпълнение води до създаване на положителни емоционални реакции у децата.
Източници:
1. Игнатова, Д., „Преодоляване на агресията в предучилищна възраст чрез подвижни игри и спорт в аспекти по ОН „Физическо възпитание“ в детската градина“, достъпно на: https://diuu.bg/emag/8971/3/
2. Бабина, К. С., Комплексы утренней гимнастики в детском саду. Просвещение, Москва, 1978 г.
