top of page

Комплекси от физически упражнения за децата от детската градина

Уроци за всички - рекламен банер.png

     Основната грижа на всяко общество и на всяко семейство е отглеждането на здраво поколение. За съжаление, съвременните условия на живот водят до намаляване на физическата активност при децата, което влияе негативно върху тяхното здраве, тъй като намалява общия мускулен тонус на децата, а също така често се получава изкривяване на гръбначния стълб и се увеличава риска от затлъстяване. Нуждата от грижи за здравословното състояние на децата става все по-належаща в условията на техническия прогрес, който е проникнал вече във всички сфери на живота.

 

  В предучилищното възпитание педагогическото взаимодействие по физическа култура се осъществява в две основни форми – основна и допълнителна. Основната форма е играта, а към допълнителните спадат: утринната гимнастика, спортните празници, разходките, излетите,  екскурзиите и др. Всички форми на педагогическо взаимодействие се провеждат в съответствие с програмата, която следва съответната детска градина, като се зачитат потребностите и интересите на децата.

 

       От допълнителните форми на педагогическо взаимодействие по физическа култура най-важна е утринната гимнастика, тъй физическите упражнения могат да се изпълняват всеки ден. Също така, утринната гимнастика помага на децата да се раздвижат, да се ободрят, да се разсънят и повдига тяхното настроение. Физическите упражнения, които са включени в комплексите, влияят благотворно върху нервната, сърдечно-съдовата, двигателната и дихателната система. Те помагат и за подобряването на обмяната на веществата и имат профилактичен характер, тъй като много от тях са с изправителен характер и за двигателна координация – формират правилна стойка и коригират изкривявания на гръбначния стълб.

 

       Комплекси от упражнения могат да се изпълняват не само сутрин, но и следобед, след ставане от сън. Редовното изпълнение на комплексите от физически упражнения в детските градини води до: 

  • Закаляване на децата;

  • Подобряване на двигателната им координация и пространствената им ориентация;

  • Развиване на вниманието, паметта и ритмичността;

  • Приучване към ред и дисциплина;

  • Възпитаване в другарство, взаимопомощ и колективизъм;

  • Формиране на умения за самообслужване и самоорганизация.

 

      Упражненията, които се правят по време на утринната или следобедната гимнастика, се провеждат на открито или във физкултурен салон, в зависимост от метеорологичните условия. Ако гимнастиката се провежда на закрито, помещението трябва да се проветри поне 10 минути преди нейното начало.

 

      Времетраенето на гимнастиката е различно за различните възрастови групи в детската градина:

  • Първа група (3-4 години) – 7-8 минути;

  • Втора група (4-5 години) – 9-10 минути;

  • Трета група (5-6 години) и четвърта група (6-7 години) – 10-12 минути.

   

    Мястото, на което ще се проведат упражненията трябва да е добре почистено и температурата на помещението да е не по-ниска от 18 градуса.

 

        Децата трябва да бъдат облечени в подходящо и удобно облекло според сезона, което да е достатъчно широко, за да им осигури свобода на действията. Учителят трябва да бъде облечен в подходящо спортно облекло.

  

     При подбора на видовете упражнения, които ще се изпълняват, трябва да се вземе предвид най-вече възрастта на децата. Като цяло, при децата в предучилищна възраст нервните процеси са неуравновесени и преобладават възбудните процеси. Също така, тяхното внимание е неустойчиво и психическата умора настъпва преди физическата. Поради тази причина, трябва да се избягват скучните и еднообразни упражнения, както и силовите и статични упражнения.

  

     Учителят включва в упражненията употребата на различни пособия като знаменца, цветя, торбички, лентички, кубчета, обръчи и др., а също и музикален съпровод. Всичко това допринася за разнообразяване на упражненията и увеличаване на интереса към тях от страна на децата.

    

   Един комплекс от упражнения се използва в рамките на една седмица, като на следващата седмица те се променят или се усложнява част от тях. Пълна смяна може да има на най-много две упражнения. Цялостна промяна на комплекса от упражнения се прави два пъти в месеца. Показването и обясняването на упражненията се прави едновременно с акцентирането върху най-важните моменти на движенията. 

    

   Утринната и следобедната гимнастики, изпълнявани в детската градина трябва да представляват цялостен комплекс от упражнения, за да могат да бъдат максимално ефективни за детското здраве.

  

     Всеки комплекс от упражнения се състои от три основни части:

  • Загряване – това е въвеждащ етап, който има за цел да подготви тялото на детето за по-сложни физически упражнения и да привлече вниманието му към това какво следва. Тук се включват леки упражнения за различни части от тялото, с които те да се раздвижат, напр. ходене на пръсти, ходене на пети, раздвижване на вратните мускули чрез въртеливи движения, раздвижване на ръцете чрез въртеливи движения и др. Тази част от комплекса от упражнения отнема около 1-2 минути.

  • Същинска част – тук се включват общи упражнения, помагащи за развитието на децата, които са включени в общообразователната програма. Те трябва да се извършват в следната последователност: първо са упражненията за раменните пояси, следват упражнения за средната част на тялото, след тях упражнения за ръцете и накрая са упражненията за краката. Тази част от упражненията отнема около 5 минути.

  • Заключителен етап – включва скачане или бягане, като след това се препоръчва ходене или игра в седнало положение с цел да се успокоят пулса и дишането на децата. Продължителността на тази част е около 2 минути. 

 

 

Обобщение 

   

    Физическите упражнения са много важни за децата в детските градини, тъй като те помагат да се преодолеят вредните въздействия на външните фактори, каквито са седенето пред телевизора или компютъра, храненето с нездравословна храна, неблагоприятната екологична ситуация в даденото населено място, носенето на неудобни дрехи или обувки и др.

     Много е важно при изготвяне на комплексите от упражнения, учителите да вземат предвид възрастта на децата, за да съобразят какво да бъде времетраенето на гимнастиката и какви упражнения да се включват в нея, така че да се ангажира вниманието на децата и те да ги изпълняват с желание. 

 

Източници: 

Игнатова, Д., „Упражненията и подвижните игри с изправителен характер в подготвителна група на детската градина“, достъпно на: https://diuu.bg/emag/8070/2/

Момчилова, А., „Утринна гимнастика за детската градина“, изд. Бит и техника, Варна, 2019 г.

„Комплекси от сутрешна гимнастика във втора младша група. Целта на гимнастиката в най-младата група“, 7.04.2019 г., достъпно на: https://bg.puntomarinero.com/complexes-of-morning-gymnastics-in/

© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page