Личностното развитие в системата на образованието
Личностното развитие на човека е резултат от неговото взаимодействие със социалното му обкръжение. Връзките и взаимоотношенията, които човек изгражда и които се изграждат около него оказват влияние и променят неговия индивидуален опит и поведение. Поради това, подкрепата за личностното развитие се очертава като нова функция на образованието в детската градина и училището. Тази функция се изпълнява от центровете за подкрепа на личностното развитие, детските градини и училищата, а всички те са част от системата на предучилищното и училищното образование. В училищата и детските градини се изработват програми за подкрепа на личностното развитие на децата/учениците, в които се включва целия персонал на образователната институция и действията, които те осъществяват с цел подкрепа.
В центровете за личностно развитие се организират дейности, които подкрепят приобщаването, обучението и възпитанието на децата и учениците, а също и дейности, с които се развиват техните интереси и способности (чл. 26, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование). Съгл. чл. 49, ал. 1 от ЗПУО центровете за подкрепа на личностно развитие са следните видове: за развитие на интересите и способностите в науката, изкуството, технологиите или спорта; за кариерно консултиране и ориентиране; за превантивна, диагностична, рехабилитационна, ресоциализираща и коригираща работа с деца и ученици; за ресурсно подпомагане на деца и ученици със специални образователни потребности; за педагогическа и психологическа подкрепа; за прилагане на програми за обучение и подкрепа на семействата на децата и учениците с увреждания. Също така, като центрове за подкрепа на личностното развитие се разглеждат и центровете за специална образователна подкрепа, ученическите общежития, чиято дейност се организира от училищата, астрономическите обсерватории и планетаруимите (Чл. 49, ал. 2-4 от ЗПУО). Видовете специалисти, които работещи в тези центрове са много и са в зависимост от вида на центъра и от неговата насоченост.
Много е важно децата и учениците да бъдат подкрепяни по пътя на своето развитие. В семейството тази подкрепа се осъществява от родителите и останалите роднини, а в образователната среда – подкрепата идва от педагозите и специалистите, които работят с децата в училищата, детските градини и центровете за подкрепа на личностното развитие.
Всички дейности, които се предлагат на децата във връзка с тяхното личностно развитие се основават на ценностите за личностно развитие и приобщаващо образование, които са следните:
-
Подкрепа за личностното развитие на децата и учениците;
-
Изграждане на позитивен климат в образователните институции;
-
Утвърждаване на позитивна дисциплина;
-
Развитие на училищна общност.
В международната практика при предоставянето на подкрепа за децата и учениците се работи по варианти на модела на тристепенната пирамида за интервенции (Tiered Approach to Intervention, RTI), която се състои от три нива:
-
Първо ниво е типичната среда в класната стая. Използваните тук стратегии за преподаване и инструкции отразяват както методите на диференцирано обучение, така и универсален дизайн за учене. Уроците са структурирани и планирани така, че да достигнат до всеки ученик в класа, независимо от неговите специфики, а целите на учебната програма не се променят. По време на този процес учителят в класната стая следи напредъка на учениците и отбелязва тези от тях, които изостават от своите връстници. В обхвата на това ниво се включват около 80% от децата и учениците.
-
Второ ниво включва учениците, които имат затруднения с обучението. На това ниво се използват по-интензивни, системни инструктажи, които са пригодени към нуждите на ученици, които изпитват затруднения. Това може да включва допълнителна помощ по време на училище или след училище, допълнителна домашна работа, разнообразни четения или помощ при съвместно преподаване. Това ниво обикновено не включва преместване на учениците от обикновената класна среда, но резултатите от обучението и оценките на тези ученици се следят внимателно. След като един или група ученици усвоят концепцията или умението, с което са имали затруднения те могат да се върнат към обучението на първо ниво по отношение на бъдещи концепции и умения. Това ниво обхваща около 15% от децата и учениците.
-
Трето ниво включва деца и ученици, които въпреки усилията положени на второ ниво, продължават да срещат затруднения в обучението си. Това ниво включва повишена интензивност (повече време за обучение, по-малък размер на групата или индивидуално обучение) и повишена изричност (повече фокус върху преподаването на специфични умения). На това ниво се внасят ресурси извън класната стая, за да се улесни обучението. Това може да включва учител по специално образование, учител по ресурсна стая или администратор. Инструктажът е съобразен с конкретния ученик и е точен и персонализиран. Това ниво включва около 5% от децата и учениците.
Фиг. 1: Модел на тристепенната пирамида за интервенции
Източници:
Закон за предучилищното и училищното образование, в сила от 1.08.2016 г., обн. ДВ бр.79 от 13.10.2015 г.
Маринова, А., Кръстева, Л., „Подкрепа за личностно развитие в новите образователни политики за приобщаващо образование – философия и практика на подкрепата“, Център за приобщаващо образование, https://priobshti.se/sites/default/files/uploads/docs/05_podkrepa_lichnostno_razvitie.pdf
Robinson, K., Hutchinson, N., “Tiered Approaches to the Education of Students with Learning Disabilities”, https://www.ldatschool.ca/tiered-approaches-to-the-education-of-students-with-learning-disabilities/
